logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Apríl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 01 02 03 04 05
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Edukácia Dia Leto na Spiši 2018: Hypoglykémia

Autor: Peter , pridané: 2018-06-21 11:26:37, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

  Edukácia Dia Leto na Spiši 2018: Hypoglykémia

 
(zdroj Herceg Peter, Dia šlabikár2)
 
Hypoglykémia – nízka hladina krvného cukru
 Hypoglykémia predstavuje pokles glykémie pod dolnú hranicu normálnej hodnoty, t.j.pod 3,3 mmol/l. Z praktických dôvodov väčšina diabetológov hovorí o hypoglykémii u diabetika pri poklese glykémie pod 4mmol/l.
 Donedávna sa tvrdilo, že nevzniká u zdravého človeka, ktorý nemá diabetes, nakoľko keď v zdravom organizme začne klesať glykémia k dolnej hranici, prestane telo produkovať inzulín a aktivizujú sa hormóny, ktorých úlohou je glykémiu zvýšiť. Ide predovšetkým o glukagón a adrenalín. Najnovšie výskumy však tvrdia opak.
 Hypoglykémia môže tiež vzniknúť v dôsledku nedojedenia sacharidov, alebo zabudnutia najesť sa, prípadne pri nadmernom pohybe. Rovnováha medzi inzulínom a glukózou v tele sa obnoví znížením dávky inzulínu, alebo pridaním jedla, prípadne oboma spôsobmi súčasne.
 Ak človek pochybuje, či ide o hypoglykémiu, je nevyhnutné zmerať si glykémiu. V prípade ak to nie je možné, odporúča sa postupovať tak, akoby hypoglykémiu skutočne mal.
 Pri pohybe je nevyhnutné sa zastaviť, posadiť sa, ukončiť akúkoľvek telesnú aktivitu.
 Pri hypoglykémii je potrebné reagovať rýchlo, ale rozvážne. Klinické príznaky hypoglykémie sa môžu vyvinúť veľmi rýchlo, pričom vyžadujú okamžitú liečbu.
 
Stupne závažnosti hypoglykémie:
 bez subjektívnych príznakov – len nález nízkej hladiny cukru v krvi
 s miernymi príznakmi – pacient zvládne hypoglykémiu sám
 so závažnými príznakmi – pacient potrebuje pomoc druhej osoby
 bezvedomie na základe nízkej hodnoty krvného cukru- hypoglykemická kóma
 
Neliečená hypoglykémia môže vyústiť až do poruchy vedomia, hypoglykemickej kómy a smrti. Tieto komplikácie sa našťastie vyskytujú veľmi zriedka a pri dobrej spolupráci dieťa - rodič – lekár, pri dodržiavaní pravidiel liečby diabetu sa ich nemusíte obávať.
Najčastejšie príznaky hypoglykémie:
 trasenie
 potenie
 búšenie srdca
 pocit hladu
 neostré videnie
 pocit hladu
 slabosť
 nervozita
 úzkosť
Pri používaní humánnych inzulínov a inzulínových analógov pri hypoglykémii mnoho diabetikov tieto učebnicové príznaky hypoglykémie nepociťuje. Preto je potrebné, aby si diabetik odmeral glykémiu glukometrom a tak zistil reálnu hodnotu glykémie vždy keď sa necíti „vo svojej koži“. Pocity ako pri hypoglykémii môžu diabetici pociťovať aj pri tzv. pseudohypoglykémii, ktorá vzniká vtedy keď glykémia z dlhodobejšie trvajúcich vysokých hodnôt rýchlym tempom klesne na nižšiu hladinu, ktorá môže byť kľudne v rozmedzí normoglykémií, alebo dokonca aj vyššia. Aj preto je dobré vždy pri neistom pocite odmerať glykémiu
a jej nízku, alebo vysokú hodnotu riešiť podľa odmeranej hodnoty a nie iba podľa pocitov.
 
Najčastejšie príčiny hypoglykémií u pacientov s diabetom prvého typu
 nedostatočné zosúladenie jedla, fyzickej aktivity, podávania inzulínu, vynechanie jedla po podaní inzulínu
 nadmerná dávka inzulínu
 chyby (napr. podanie inzulínu do namáhanej končatiny)
 nedostatočný alebo oneskorený príjem potravy, príjem potravy s nedostatočným množstvom sacharidov
 väčšia fyzická alebo športová aktivita ako zvyčajne
 pitie väčšieho množstva alkoholu nalačno 
 účinok niektorých liekov
 závažná porucha funkcie pečene, obličiek
 znížená funkcia niektorých žliaz s vnútorným vylučovaním, napr. štítna žľaza, nadobličky
 skoré štádium diabetes mellitus (postprandiálna hypoglykémia)
 akútna remisia pri liečbe DM 1. typu - krátkodobé dočasné „zotavenie“ činnosti pankreasu, ktorý dočasne začne znovu tvoriť inzulín a preto sa potreba dodávania inzulínu znižuje, žiaľ tento stav nevieme udržať dlhodobo 
 Liečba hypoglykémie musí byť rýchla, aby sa predišlo výraznému poklesu krvného cukru, ktorý má nepriaznivý vplyv na funkciu organizmu.
 Pri objavení sa prvých príznakov hypoglykémie je vhodné zmerať si hladinu glykémie - preto je dôležité nosiť glukomer so sebou aby bol v danej chvíli dostupný.
 V rámci prvých opatrení je potrebné zjesť alebo vypiť primerané množstvo rýchlovstrebaťeľného cukru. Ľahšia hypoglykémia bez poruchy vedomia
Príjem 10 – 20 g jednoduchých sacharidov, prípadne opakovať po 5 – 10 minútach
 2 dl džúsu, sladené nápoje – kola, 2 – 3 kocky cukru – čo však väčšina skúsených sestier neodporúča, i keď sa to v literatúre uvádza, glukopur...
 Následne podľa stavu sušienky, krajec chleba, kus pečiva, ovocie atď. Množstvo prijatých cukrov má byť primerané stavu. Prekročenie dávky cukrov vedie ku zvýšeniu hladín cukru a k rozkolísaniu glykémií. Metodický list racionálnej farmakoterapie MZ SR č. 39 – Manažment a liečba akútnych komplikácií diabetes mellitus uvádza, že 10g sacharidov zvýši glykémiu približne o 2 až 2,5mmol/l u dospelých. U detí je to zvýšenie vyššie a je to veľmi individuálne.
 
V prípade bezvedomia:
 sa nesmú podávať žiadne nápoje pre možnosť vdýchnutia tekutín do pľúc. Je dôležité zabrániť poraneniu alebo zapadnutiu jazyka.
 V tomto prípade v rámci prvej pomoci je vhodné podať 1 mg glukagónu do svalu (i.m.) alebo podkožne (s.c.). U malých detí sa podáva polovičná dávka – pol ampulky. Glukagón pomáha pečeni uvoľniť rezervy cukru do krvi, čo následne vedie k zvýšeniu hladiny krvného cukru. Po podaní glukagónu lekári väčšinou odporúčajú prijatie dieťaťa na hospitalizáciu
 Ťažšia hypoglykémia s poruchou vedomia si vyžaduje okamžité privolanie lekárskej pomoci.
 
Prvá pomoc a liečba ťažkej hypoglykémie:
Vzhľadom na nebezpečie hypoglykémie, ktoré môže byť život ohrozujúce – pri bezvedomí pacienta je len niekoľko možností:
1) zabrániť poraneniu alebo zapadnutiu jazyka
2) zavolať na telefónne číslo 155 alebo 112 a oznámiť, že sa jedná o pacienta diabetika v bezvedomí pri hypoglykémii, zdravotníci podajú vnútrožilne roztok koncentrovanej glukózy (40% glukóza 20 – 60 ml i.v.), pri hypoglykémií aj bez presnej diagnózy - život zachraňujúci výkon!
3) pichnúť injekciu glukagónu (Glucagen Hypokit- je to tá oranžová krabička) podkožne podobne ako inzulín do ramena, stehna alebo brucha; ďalšou možnosťou je pichnúť injekciu vnútrosvalovo - ak ju u pacienta nájdeme, alebo ak ju má niekto k dispozícii... Glukagón pomáha pečeni uvoľniť rezervy cukru do krvi a tým zvýšiť hladinu glykémie. Každý diabetik by mal mať glukagónovú krabičku pri sebe vo svojej príručnej batožine (vydrží pri teplote do 25 °C počas 18 mesiacov do svojej expirácie). Minimálne by ho mal nosiť pri sebe ten, kto ťažšie spoznáva príchod hypoglykémie a keď nie stále, tak aspoň na turistiku a dovolenku.
 
Glukagón – život zachraňujúci liek
• Glukagón, je to syntetická verzia prírodného hormónu, ktorý si vytvára naše telo. Jeho účinkom dochádza k zvýšeniu krvného cukru – vhodný liek pri hypoglykémii.
• Je to bezpečný liek a nikomu ním nemôžete ublížiť.
• Zaberá do 10 minút a má byť podaný, ak diabetik:
– nemôže prehĺtať,
– nie je schopný dodržať pokyny,
– je zmätený,
– odmieta perorálnu/ ústnu liečbu- čiže sladký džús.
 
Keď diabetik potrebuje pichnúť injekciu glukagónu, tak je spravidla v bezvedomí. Preto to musí naučiť svoje okolie – rodinu, kamarátov, spolužiakov!
 
Hospitalizácia je nutná:
 pri ťažkej hypoglykémii s hodnotami menej ako 2, 8 mmol/l, pri ktorej liečba nevedie k rýchlemu zlepšeniu stavu vedomia,
 pri nemožnosti kontroly stavu pacienta inou osobou po dobu 12 hodín. Po zvládnutí jednorázovej hypoglykémie so známou bezprostrednou príčinou nie je nutné podstatným spôsobom meniť liečbu. Pri opakovaných hypoglykémiách je nutné upraviť inzulínový režim, prípadne znížiť dávku
perorálnych antidiabetík.
 
Zásady prevencie hypoglykémie pri liečbe inzulínom vo vzťahu ku fyzickej námahe:
 monitorovanie glykémie pred cvičením, behom cvičenia a po ňom
 necvičiť pri glykémii nad 16 mmol/l (prípadne glykémii nad 14 mmol/l a s prítomnosťou ketolátok v moči)
 pred cvičením (podľa potreby i po cvičení) znížiť obvyklú dávku inzulínu o 25-50 %
 pred cvičením zjesť naviac 20 – 40 g sacharidov pri glykémii pod 7 mmol/l
 počas dlhodobého cvičenia jesť každú hodinu naviac 10 – 40 g sacharidov (sušienky, sladké nápoje)
Každý diabetik by mal mať pri sebe sladký nápoj, tabletky hroznového cukru alebo iný zdroj rýchlo pôsobiaceho cukru (napr. cukor, sladké cukríky, piškóty...).
 
Po hypoglykémii diabetik:
 Zapíše si situáciu do diabetického denníka. Každý zapísaný údaj, napríklad ako ju zvládol, aká bola ťažká a podobne je pre lekára cenným zdrojom informácií potrebných pre úpravu liečby.
 Ak bola príčinou hypoglykémie dlhodobá telesná aktivita, musíme myslieť na to, že ešte stále máme zásoby glykogénu v tele a hypoglykémia by sa mohla zopakovať, preto znížime nasledujúcu dávku inzulínu o 20-30%.
 Ak bola príčina hypoglykémie iná, už sa asi opakovať nebude, preto dávku inzulínu neznižuje, aby nedošlo k prudkému vzostupu glykémie.
 A nakoniec analyzujeme, či sa riziko hypoglykémie bude opakovať aj v ďalších dňoch. Ak bola príčinou neobvyklá telesná aktivita a sme na prázdninách, alebo na dovolenke, telesná aktivita sa bude opakovať aj v ďalších dňoch a preto znížime dávku toho inzulínu, ktorý v čase hypoglykémie najviac pôsobil, a to o 20-30%.
 Pokiaľ vznikla hypoglykémia pri športovom tréningu, ktorý máme dvakrát týždenne, upravíme dávky inzulínu len v týchto dňoch.
 Ak bola príčinou málo výdatná strava, rozhodneme sa, či nám tento typ stravy bude vyhovovať aj v nasledujúcich dňoch a znížime dávky inzulínu, alebo sa vrátime k obvyklej strave a dávky inzulínu neznížime.
 Hypoglykémia vznikajúca z neznámych príčin môže signalizovať, že máme príliš vysokú dávku inzulínu a mohla by sa opakovať. Preto v takomto prípade znížime dávku inzulínu o 10-20%.
 Vo všetkých prípadoch nezabudnite po hypoglykémii merať celý ďalší deň glykemický profil.

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť