logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Apríl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 01 02 03 04 05
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Dia Leto na Spiši 2018: Sladenie jedál

Autor: Peter , pridané: 2018-06-21 09:42:07, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

3.      Dia Leto na Spiši 2018: Sladenie jedál
 
(zdroj Herceg Peter, Dia šlabikár2)
 
Oproti minulosti a na údiv laickej verejnosti diétne odporučenia v posledných rokoch priniesli jednu úžasnú zmenu – povolili užívať aj obmedzené množstvo voľného cukru – samozrejme za dodržania niektorých podmienok. Niektorí diabetológovia v minulosti by po prečítaní tejto vety aj z kože vyskočili... Skutočne toto som počul od slovenského špičkového lekára – a hneď to aj vysvetlil: Štíhli, a dobre kompenzovaní diabetici za predpokladu, že si často kontrolujú glykémie a sú v stravovaní nastavení na príjem 25 SJ - 250 g sacharidov, môžu prijať až 5 SJ - 50 g S v podobe sacharózy (repného cukra) za deň !
 
U detí je akceptovateľných 20 maximálne 30g sacharidov t.j. 2 – 3 SJ/deň v tejto podobe ale za určitých podmienok! Pre diabetikov však naďalej platí , že je pre nich lepšie odvyknúť si od sladkej chuti a nesladiť !
 
Problematike špecifík stravovania ľudí s diabetom sa dlhodobo venuje aj Mgr. Klaudia Šugrová. Uvádza, že diabetická diéta sa začala skúmať nielen z hľadiska obsahu sacharidov v potravinách, ale aj z hľadiska ovplyvnenia glykémie po jedle - podľa glykemického indexu a správnej skladby jedál. Výsledkom je napríklad zistenie, že mierny príjem cukru nezvyšuje glykémie viac, ako iné potraviny, ktoré obsahujú sacharidy (glykémie po cukre boli porovnateľné s glykémiami po bielom pečive, zemiakoch, ryži ...) Dnes je akceptovaný príjem cukru pri dobrej kompenzácii a rozumnom zakomponovaní do stravovacieho plánu v množstve u detí 2 maximálne však 5 SJ u dospelých za deň. Napriek tomu však cukor veľmi neodporúčame, lebo veľa diabetikov si nevie jeho množstvo spočítať tak, aby glykémiu nezvyšoval a prispieva aj k vzniku obezity, inzulínovej rezistencii a zvýšenej koncentrácii tukov v krvi. U diabetikov nie je zanedbateľná skutočnosť, že cukor nepriaznivo vplýva na kazivosť zubov a vznik osteoporózy.
 
Rozporuplné názory sú na používanie javorového sirupu. V literatúre sa niekde uvádza, že má vysoký glykemický index (od 50 – 90) a že je pre diabetikov nevhodný, dokonca , že sa vstrebáva cez črevnú stenu a glykémiu neovplyvňuje, takže ho netreba počítať do SJ. Najlepšie je asi vyskúšať a odkontrolovať – napríklad dajte diabetikovi po zmeraní lyžičku sirupu a zmerajte po 20 minútach a zistíte vlastnú reakciu. Mnohí javorový sirup pridávajú k jogurtom, alebo ho používajú na palacinky.
 
Sirup z agáve je prírodné mexické sladidlo. Vzniká ako výťažok z kaktusu. Táto šťava má vysoký obsah polyfruktózy - inulínu, ktorá sa mení na jednoduchý cukor fruktózu, a to za predpokladu šetrného zaobchádzania a nepoužitia žiadnych chemikálií. Obsahuje probiotiká, minerály a hlavne veľa železa. Tiež je zdrojom saponínov s prirodzenými protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami.V porovnaní s cukrom má výrazne nižší obsah kalórií a nízky
glykemický index – deklarovaný na 22 – 27, ale i napriek uvedenému ho musíme zarátať do obsahu SJ podľa prepočtu na konkrétnom obale. Vďaka nízkemu glykemickému indexu nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak rýchlo ako cukor. Chuťou a aj vzhľadom pripomína med.

Používa sa na varenie aj na pečenie, alebo osladenie nápojov. 

 

No a potom sú k dispozícii náhradné sladidlá.. O nich nabudúce...

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť