logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Apríl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 01 02 03 04 05
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Matematika a diabetik (hodina prvá)

Autor: Peter , pridané: 2010-05-15 16:12:51, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Milí Spišiačikovia a návštevníci e-časopisu pre diabetikov! 
Niekto hovorí, že matematika a cukrovka nemajú logiku. Ja hovorím, že matematika ju má !
Hladina krvného cukru je niekedy nevysvetliteľná ! Nedá sa glykémia vypočítať ?

Pri ochorení dcéry som začal študovať dostupnú literatúru a hľadal som podvedome nejaký vzorec, do ktorého by som dosadil hodnoty mojej dcéry a výsledkom by boli super glykémie. Skutočne som si myslel, že všetko sa dá vypočítať.
Teraz už viem, že taký vzorec neexistuje. Ale viem, že približne sa niektoré hodnoty vypočítať dajú. Napríklad inzulínovo – sacharidový pomer, faktor inzulínovej citlivosti a pred letom mnohých možno zaujme aj zistenie či nemajú nadváhu, alebo nie sú obézni. O všetkých týchto výpočtoch vás postupne budem informovať. Len vás prosím o jedno: Ak sa rozhodnete tieto výpočty používať pri svojej liečbe, poraďte sa o tom so svojím lekárom, on vám to vysvetlí určite podrobnejšie a presnejšie .
Po niekoľkých rokoch života s cukrovkou dcéry si ale myslím, že najdôležitejšia je v živote diabetika obyčajná trojčlenka ! Neverili by ste, ale je to pre niektorých skutočne problém...

Dnes ale dosť múdrych slov. Treba to trošku odľahčiť. Matematika je úžasná veda . Nie v‘etci budú so mnou súhlasiť, ale ja verím, že každého by mala zaujať, teda - ak má dobrého učiteľa a žije v rozumnom prostredí. Deti budú namietať, že je to kopa poučiek a vzorcov. Nie je tomu tak. Má to v‘etko logiku a súvislosti. Odhaľovať ich je veľmi zaujímavé. Dnes žijeme v období počítačov a kalkulačiek, starší si pamätajú logaritmické pravítka, rusi zase sčoty. Ale ako ľudia počítali, keď o týchto vymoženostiach nikto ani len nesníval ?

Dnes automaticky rozmýšľame v desiatkovej sústave. Počítače pracujú ale v sústave dvojkovej – teda používajú iba 0 a 1. Prestavme si, že by sme zrazu prešli napríklad na sedmičkovú sústavu ! To by bol chaos! V porovnaní s tým je zvládnutie prechodu z koruny na euro úplná malina !

Ale nie vždy tomu bolo tak. Už pred niekoľkými tisícročiami obchodníci okolo rieky Níl prišli na to, ako rátať tovar určený na predaj a kúpu pomocou prstov – tak vznikla prvá násobilka. V obchodnom styku uznali za bežnú jednotku počet deväť kusov.
Nielen oni sa to naučili, ale naučí sa to aj každé dieťa. A to za dve minútky a natrvalo! Predpoklad je, že žiak musí mať všetkých desať prstov.
Potom dokážem každého naučiť za minútu násobenie deviatimi pomocou prstov!

Je to jednoduché. Položte si obe ruky vedľa seba na hocijakú podložku. Prsty si od ľavej strany očíslujte od jedna do desať. ( menej vyspelí jedinci si ich môžu popísať fixkou... )

A potom už iba rátame. Napríklad chcem vypočítať tri krát deväť. Vtedy tretí prst ohnem a výsledkom je : desiatky mi udá počet prstov od ohnutého vľavo a počet jednotiek je zase počet prstov vpravo. V tomto konkrétnom prípade je počet desiatok dva prsty – teda dvadsať a počet jednotiek je počet prstov od ohnutého vpravo, teda sedem. Dokopy dvadsať sedem.
Vyšlo to tak aj vám ? Ak áno, tak blahoželám ! Ak nie, skúste to znovu a pomalšie! Komu sa to podarilo, odporúčam vyskúšať násobenie deviatimi aj inými číslami ! Napríklad štyri, šesť... a výsledok si pre istotu overte v tabuľkách pre malú násobilku. Túto zručnosť a schopnosť si môžete vyskúšať pri výuke kolegov napríklad na nejakej gulá‘ partii. Po polnoci va‘e pedagogické schopnosti určite ocenia !

Koniec zábavy !

Verím , že nikoho som týmto kurzom násobilky neurazil. Dnešným cieľom je naučiť sa trojčlenku, ktorá je potrebná pri výpočte sacharidových jednotiek nejakej potraviny. Vtedy musíme čítať údaje na obale. Ak je tam napísané, že v 100 gramoch keksu je 5 gramov sacharidov a tento keks má 200 gramov, tak ho potom zarátam za dve sacharidové jednotky. Komu to nie je jasné, nech napí‘e, skúsim mu to vysvetliť čo najjednoduchšie. 
Ale nabudúce sa budem venovať už serióznej‘iemu výpočtu. Bude to o ISP – inzulínovo- sacharidovom pomere a tam už priestor na zábavu moc nebude.

Komentáre k príspevku:

Peter napísal dňa 13.04.2015 o 07.27 hod.:

k mkubany - výsledok je teda 1,12 ale čoho ? Sacharidov, alebo sacharidových jednotiek (SJ) ?

mkubanyi@ehs.sk napísal dňa 08.04.2015 o 15.21 hod.:

tyčinka má hmotnosť 35g a obsahuje na 100g 32g sacharidu. Moj výpočet 10g = 3,2 32/10= 3,2 35g 3,5*3,2=11,2 11,2/10=1,12 Daný výrobok obsahuje 1,12 sacharidu je to správne ďakujem

Peter napísal dňa 20.06.2013 o 12.06 hod.:

Predpokladám , že si robíte otázkou srandu.., ak nie , prídite na niektorú z našich akcií a rád vám zodpovieme otázky. Prípadne si počkajte na Dia šlabikár - bude pre verejnosť prístupný od 26.8. a tam nájdete odpovede na mnohé otázky súvisiace s diabetom detí..

kikizv@gmail.com napísal dňa 20.06.2013 o 06.40 hod.:

prosila by som ak sa dá napísať vzorec ako vyrátať 1 SJ. napr. v 100g je 62,7 sacharidov a s toho vyrátať kolko gramov je za 1SJ

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť