logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Apríl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 01 02 03 04 05
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Nenávidím meranie cukru!

Autor: Peter , pridané: 2019-03-27 17:59:59, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

 Nenávidím meranie cukru! (ukážka z knihy Dia šlabikár+. Ak chcete do nej pridať svoj názor, alebo skúsenosť, pošlite správu na spisiacik@spisiacik.sk)

 

      Neznášam meranie cukru! Už si viac cukor nechcem merať! Glukometer nechcem ani vidieť!

 
Veru aj horšie vety si spravidla rodič, alebo kamarát detského diabetika vypočuje skôr, či neskôr. Niekto ich ani nemusí povedať..
Je dôležité, aby si diabetik denne meral glykémie. Výsledky merania poskytujú totiž mimoriadne dôležité informácie pre liečbu diabetu. A preto je treba byť na tieto nálady a vyhlásenia diabetikov pripravený a mať pripravené argumenty na motiváciu k pravidelnému meraniu glukózy v krvi (samozrejme, ak nepoužíva iné, modernejšie pomôcky ako je glukometer, ale každý sa s ním minimálne raz za čas stretne i tak).
 

     Meranie cukru mi neustále pripomína, že som diabetik.

 
Nikto nechce rozmýšľať o diabete 24 hodín denne, ale meranie ti to pripomenie.
Faktom je, že diabetes je chronické ochorenie, ktorési vyžaduje po celý zvyšok života potrebnú liečbu, no stále sa dá normálne fungovať a užívať si život, športovať a cestovať. Mnoho známych osobností je diabetikom a túto skutočnosť pred celým svetom neskrývajú. Halle Berry, Tom Hanks, Theresa May, Nick Jonas, Zuzka Haasová, Pavel Kříž,
Mnohí z nich si myslia, že choroba zmenila ich život k lepšiemu, pretože začali zdravšie jesť, pravidelne športovať a prestali fajčiť. Preto nezabudnite na skutočnosť, že ste diabetik, ale s faktom zaobchádzajte ako s príležitosťou z osudu zaviesť pozitívne zmeny vo vašom živote!
 

     Glukometer mi pripomína chybu!

 
Ak meranie ukáže vysokú alebo nízku hladinu glykémie, tak ho mám chuť zahodiť. Cítite sa stratený a vinný. Minimálne strčiť ho do zásuvky a viac ho nepoužívať.
Nuž treba sa uistiť, že viete, čo sa za každým číslom, ktoré sa vám zobrazí na displeji skrýva. Určite viete, čo máte robiť pri vysokých a nízkych glykémiách. Pamätajte si, že hneď ako pochopíte, čo je za číslami a aké aktivity potrebujete urobiť, tak vaša liečba bude úspešná. Vtedy tiež prestanete reagovať na negatívne „čísla“ mimo cieľového rozsahu a vedome urobíte potrebné kroky k tomu, aby ste stav zmenili!
 

      Merania cukru sú zbytočné!

 
Výsledky merania glukometrom nie sú podľa očakávaní a pritom dodržiavam odporúčania lekára. Je to strata času.
Ak chcete mať diabetes pod kontrolou, musíte najskôr pochopiť, čo ovplyvňuje rast a pokles glykémií. A hlavne si uvedomte, že každý z nás je iný a každý má iný metabolizmus. Jeden diabetik môže zjesť „pol torty“ a skoro nič sa nedeje. Druhému stúpnu glykémie už pri pohľade na tortu. Preto je dôležité poznať svoje telo a pochopiť ako jedlá, šport a liečba inzulínom (liekmi) menia hladinu glukózy. A preto sú pravidelné merania veľmi dôležité a nenahraditeľné. Čísla na glukometre nie sú žiadne objednávky jedla, ale iba cenné tipy, ktoré vám pomôžu „opraviť“ vašu činnosť a urobiť správne rozhodnutia, napríklad ak ide o už spomínané jedlo!
 
  1.        Meranie cukru je bolestivé!
 
Opakované pichanie do toho istého prsta a na to isté miesto môže spôsobiť zhrubnutie kože, čo je nepríjemné a býva niekedy aj bolestivé. Takže radšej si cukor nebudem merať!
Dnes sú ihly už zaostrované laserom, čo znížilo bolestivosť vpichov. Ak správne meriate, meníte ihly a hlavne meníte miesta, ruky a aj prsty pri meraní, nemali by ste sa cítiť pri meraní nepohodlne. Zapamätajte si, že sa meria na bokoch brušiek prstov nie v ich strede. Tam je meranie prakticky bezbolestné.
 

     Vaše výsledky nie sú pre nikoho zaujímavé, niekedy sa ľudia naopak veľa vypytujú zo zvedavosti.

 
Ak váš lekár neštuduje vaše výsledky meraní v denníku, len vám povie, že nič sa nemení a musíte sa stále merať, vaša motivácia k denným meraniam klesne na nulu. Ak vás ľudia z okolia vidia pri meraní glykémií a začnú sa vypytovať na výsledok a konštatujú vety tipu: „Keby si toľko nejedol, mohol si mať lepšie číslo!“ Alebo „Keby si mal viac pevnej vôle..“
 
Ak lekár, alebo sestra nevynaložia dosť pozornosti vašim výsledkom merania, tak si povedzte, že to nerobíte pre nich, ale pre seba. Pre lepšie zvládnutie diabetu a aby ste vedeli lepšie ovládať svoj diabetes. V krajnom prípade môžete aj vymeniť lekára.
Rodinu si nevymeníte. Ak sú vám nepríjemné ich otázky, alebo otázky kamarátov, tak si merajte glykémie v ústraní. V inej miestnosti, či v kúpeľni. Veď to trvá iba okamžik. Ak nie je taká možnosť, tak im odpovedzte, že údaj na prístroji je ukazovateľom, ktorý vám pomôže urobiť správne rozhodnutia pri liečbe diabetu a že samotné číslo neznamená neúspech!
 

    Meranie glykémií je drahé a nepríjemné. A nemám naň čas!

 
Som zaneprázdnený a mám veľa povinností. Poisťovne hradia iba malý počet prúžkov, ak si chcem merať pravidelne podľa lekára, to by som si ich musel dokupovať. A najmä v lete chodím von len v tričku s kreditkou vo vrecku a nechce sa mi nosiť glukometer stále so sebou.
Merania glykémií môže byť kombinované s dennými návykmi. Merať si môžete pri čistení zubov, pri varení kávy, pri vypínaní počítača pred odchodom na obed, po skončení večerného spravodajstva v TV. Ak máte finančný problém a chýbajú vám peniaze na testovacie prúžky, tak o pomoc požiadajte rodinu, či kamarátov. Pochopia, že nechcete narodeninovú tortu, ale že oceníte pomoc, aby ste zvládli predísť možným komplikáciám, ako je slepota, problém s obličkami, alebo diabetická noha.
 
 

Komentáre k príspevku:

gondapx@gmail.com napísal dňa 08.09.2019 o 08.25 hod.:

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť