logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Akcie pre diabetikov

dia život

Oneskorená reportáž z 23.9.2017 + Foto a Video

Autor: Peter , pridané: 2017-11-30 11:50:41, rubrika: Akcie pre diabetikov, Prečítané: ?

 

 
Niekedy sa stane, že článok vznikne za okamih. Niekedy to trvá dlhšie. Tento prípad nastal aj  po akcii „S dia deťmi v raji“.  Spišiačikovia už osem rokov koncom septembra upratujú chodníky v Slovenskom raji. Tento rok nám to však sťažilo počasie. Pršalo... Raz viac, raz menej..
 
Pre organizátora peklo.. 21.9 sme sa dozvedeli, že svoju akciu rušia skauti a ani Horská služba nám neodporúča upratovanie  v roklinách Slovenského raja. Všetko sme mali objednané, od stravy, až po autobus – tak sme si povedali, že dia deti nie sú z cukru, niečo zvládneme. Rozoslal som takúto správu:
 
Pozor zmena!
Akcia, ktorej cieľom bolo upratovať 23.9. v Slovenskom raji je pozmenená!
Akcia sa bude konať za každého počasia! V žiadnom prípade však nepôjdeme zbierať odpadky do roklín a ani nepôjdeme na Kláštorisko! Zdravie je prvoradé a predpoveď SHMÚ je nepriaznivá. Rokliny sú mokré a nemá cenu riskovať.. Plán sa mení!
Zraz na Podlesku v priestore penziónu Ranč o 8:30 hod, od 9:00 hod beseda so skúseným horským vodcom Ing. Vladimírom Muchom v priestore Info centra Správy NP Slovenský raj. Ak počasie dovolí, tak doobeda vyzbierame odpadky v priestore strediska Podlesok a zvyšný čas využijeme na edukačné aktivity na ktoré sme získali grand od spoločnosti Roche. Obed budeme mať na Ranči a poobede budeme pokračovať v edukáciách a prípadne aj v upratovaní!
 
 

 

Aj tak bolo! Zišli sme sa a program sme naplnili, možno aj nad očakávanie. Tým, že pršalo nám vznikla zaujímavá situácia – nikto nemohol utiecť, všetci boli na prednáškach, nikoho nelákali ihriská a hojdačky. Skvelá bola najmä prednáška Ing. Vlada Muchu! Všetci sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o Slovenskom raji, o zásahoch ľudí do prírody o dobrých aj o zlých – proste také informácie, ktoré nenájdete ani v turistických brožúrkach. No a z diskusie vznikla aj jedna výzva. Spišiačikovia dostali ponuku navštíviť po tom, čo sme boli už v Medvedej jaskyni, ďalšiu, pre verejnosť uzatvorenú jaskyňu, ktorá je vraj ešte krajšia!  Akciu naplánujeme na máj, alebo jún 2018. Už len treba získať financie..
 
  
Akciu sme mohli uskutočniť aj vďaka grantu, ktorý sme získali od spoločnosti Roche. Ciele edukácie sme naplnili a dokonca sme aj niečo vytvorili, čo môže pomôcť aj iným.
Ale po poriadku.
Ja som sa povenoval úvodu edukačnej časti stretnutia a pohovoril som o možnostiach kontinuálneho monitoringu glukózy. Povedali sme si, aký je stav u nás a priznám sa, že sme si prebrali aj ako neoficiálne si vieme pomôcť. Nemá zmysel nadávať na systém zabezpečovania a dostupnosti zdravotníckych pomôcok na Slovensku. Zlá situácia nás núti v snahe pomáhať deťom s diabetom využívať niekedy neštandardné postupy, ale to nie je naša vina!
Maroš, Zuzka a Lucka spustili debatu na tému: Inzulínové pero, alebo inzulínová pumpa. Ukončili sme ju bez jednoznačného záveru. Inzulínová pumpa je výrazný krok ku skvalitneniu liečby, no aj ona má svoje temné body, na ktoré príde diabetik pri jej používaní. Stále však nechápem, že inzulínovú pumpu môžu dostať pacienti bez dokonalej edukácie a potom to aj tak v praxi vyzerá. Ako keby firmy rozdávali „vodičáky“ k autám, len aby ich predali... Tvrdím , že 50% diabetikov IP používa iba ako „babetu“ a pritom majú špičkový „šporťák“. Ale zase, ak má IP, môže mať senzor, ale to musí mať menej ako 18 rokov, alebo musí trpieť meuvedomovaním si hypoglykémie, ale to zase hrozí, že môže príjsť o vodičské oprávnenie, no zase tak môže získať čiastočný invalidný dôchodok.. Hlava XXII.. .Nás by mali počúvať tvorcovia legislatívy a normatívov...
Monika poinformovala o stave realizácie projektu, ktorý sme nazvali G4. Tento systém máme vďaka grantu od Roche od jari 2017 a pomáha! Netvrdím, že samotný senzor pomôže znížiť napríklad glykovaný hemoglobín, ale ukáže, ako telo reaguje na rôzne situácie a rozumný diabetik to vie využiť.  Nechtiac sme ho porovnávali s konkurenčným senzorom – no G4 vyšiel jednoznačne ako víťaz! Pravdou ale je, že je to technický výrobok, ktorý za diabetika nevie uvažovať a vyžaduje si špecifický a kvalifikovaný postup nielen pri zavádzaní, ale aj pri jeho kalibrácii a celkovo pri jeho používaní. No a samozrejme, nie každé telo ho prijme. Vyšlo nám to tak, že z desiatich použití, boli dve neúspešné, raz pre problém s pokožkou, raz pre jeho odlepenie a vytrhnutie...
 
Všetci však potvrdili, že G4 je skvelý senzor! A keby sa nemusel kalibrovať, bol by ešte skvelejší!
 
No a keď sme pri kalibrácii G4. Je to pre niekoho veda! Niekedy sa jej diabetici vyslovene boja, niekedy pri nej zmätkujú, či počas nej porovnávajú neporovnateľné.
 
Existuje mnoho rád, pokynov no pre naše vlastné potreby sme si vytvorili zopár rád a odporučení, ktoré na Podlesku zazneli, no až dnes som ich spísal (upozorňujem, že to nie sú rady od výrobcu a preto ich berte iba ako rady Spišiačikov, nik nehovorí, že s nimi musíte súhlasiť) :
 
  1.      Nový senzor po zavedení v prvý deň kalibrujte viackrát, potom už iba dvakrát denne. Viac to nemá zmysel.

 

2.      Kalibráciu robte vtedy, keď vám to vyhovuje a nie vtedy, keď to chce senzor! Kalibrujte v kľude, keď na to máte vytvorené podmienky.  Nič sa nestane, aj ak kalibráciu neurobíte 12 hodín...
 
3.      Spišiačikovia vedia, že prvý deň senzor niekedy môže ukazovať aj nie najlepšie hodnoty, treba vydržať a rátať s tým.
 
4.      Nekalibrujte keď máte nízku, alebo vysokú glykémiu (pod 3, nad 14 mmolúl) vtedy aj glukomer ukazuje nepresné hodnoty.
 
5.      Kalibrujte pri vyrovnanej glykémii, teda nie keď glykémia stúpa, alebo klesá, čiže nie hneď po jedle, alebo po pichnutí inzulínu!
 
6.      Nekalibrujte, ak viete, že ste zanedbali pitný režim(dehydratácia), alebo keď ste si senzor napríklad priľahli či inak pritlačili (napríklad pri neúmyselnom opretí sa pri sledovaní televízie o miesto, kde máte senzor zavedený)!
 
7.      Môže sa stať, že narazíte na nesprávny senzor, ktorý sa vám nepodarí skalibrovať... Nič sa nedeje, použite iný a ten zlý reklamujte!
 
Ďakujem spoločnosti Roche za podporu a udelenie grantu! Plán sme splnili. Nevadilo nám nakoniec, ani to, že pršalo!
 
 
Prezradím tajomstvo.. dal som v rámci edukácie o diabete a o prírode v Raji prestávku na 18 minút.. za 16 sme sa s Vladom a Milanom vrátili s pol košikom dubákov a rýdzikov.. lebo Spišiačik  
 
Fotografie z akcie nájdete tu
 
Videá:
 

 
 

 

 

Komentáre k príspevku:

adkask@post.sk napísal dňa 04.12.2017 o 17.27 hod.:

Spišiačik, ďakujeme za krásnu akciu.

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť