Projekt Za svet bez jednotky Vám ponúka viac tém na diskusiu. Poprosíme poslať komentáre ku téme na spisiacik@spisiacik.sk. Po ich spracovaní ich využijeme tak, aby sa dostali v rámci edukácie k čo najväčšiemu počtu diabetikov a ich kamarátov,
Projekt získal výraznú podporu! Hlavným partnerom projektu Za svet bez jednotky sa sa stala spoločnosť Novo Nordisk Slovakia, s.r.o. ako súčasť nadnárodného koncernu spoločností zaoberajúcich sa výskumom, vývojom, výrobou a distribúciou liečiv, liekov a zdravotníckych pomôcok,
· 21.1.2021 -si zadefinujeme pojem Diabetes mellitus 1. typu.
· 28.1. 2021 - si vysvetlíme Prečo musíme piť vodu.
· 4.2. 2021 - Viac energie prináša zmena stravovacích návykov.
· 11.2. 2021- veríme, že už bude projekt rozšírený a tak sa pustíme do ťažkej témy: Pandémia koronavírusu a diabetik.
· 18.2. 2021 – no a bez tejto témy by projekt nebol úplný: Moderné glykemické monitorovanie a telemedicína – akútna potreba diabetika.
Prečo musíme piť vodu? Toto musíte vedieť o hydratácii!
Naše telo z veľkej časti tvorí voda! Mnohí z nás majú radi horúci čaj, aromatickú kávu alebo sýtený, studený nápoj v plechovkách. Vodu prijímame aj v iných pokrmoch, napríklad polievkach. Kvalitnú a zdravú vodu však nemôže nič nahradiť. Najväčšie percento nášho tela tvorí voda - tvoria sa z nej naše tkanivá, krv a orgány. Je tiež zodpovedná za správny metabolizmus, odstraňovanie toxínov z tela a celkovú kvalitu života!
Ľudské telo nemá schopnosť zadržiavať vodu, ale vylučuje ju prostredníctvom metabolických procesov, ako sú dýchanie, potenie a pri vyprázdňovaní ( defekácii). Preto je dôležité zabezpečiť si vodu pravidelne počas dňa. Najmä v horúcom počasí a pri zvýšenej fyzickej aktivite sa oplatí intenzívnejšie hydratovať, pretože vtedy stratíme najviac vody.
Dostatočná hydratácia je prvým pravidlom zdravého stravovania. Bohužiaľ, väčšina z nás vedie intenzívny životný štýl a takmer nikto si nepamätá, že by mal piť dostatok vody. Keď sme smädní, zameriavame sa na sladké nápoje, spracované džúsy alebo malú balenú vodu často ochutenú. U časti populácie v našich končinách je výrazným zdrojom vody konzumácia piva a vína. V menších množstvách takáto forma prijímania vody je dokonca podporovaná aj odborníkmi, no neriadená konzumácia ma aj veľa nežiadaných dôsledkov. Podobne je to aj s konzumáciou mlieka z obchodov. Nie každý s tým musí súhlasiť, ale po úpravách sa k nám dostáva „upravená“ voda, ktorá navyše prináša pre časť populácie aj rôzne alergie a zdravotné problémy.
Ako si zapamätať, že tekutina je pre naše telo taká dôležitá? Akú vodu mám piť a ako sa starať o kvalitu spotrebovanej vody?
Koľko vody by sme mali skutočne vypiť?
Existuje veľa názorov a štúdií o tom, koľko vody by sa malo počas dňa skonzumovať. Rôzne zdroje poskytujú informácie o 2 alebo 3 litroch vody potrebnej na spotrebu. Koľko vody by sme mali piť, v skutočnosti závisí od nášho veku, hmotnosti, fyzickej aktivity a zdravia. V priemere sa predpokladá, že dospelý človek by mal vypiť od 1,5 do 2,5 litra čistej vody v závislosti od telesnej hmotnosti.
Nie veľa žien o tom vie, ale receptom na predmenštruačné zadržiavanie vody je konzumovať viac vody! Správne množstvo vody je zodpovedné za dobrý metabolizmus, takže telo si vodu neukladá, ale uvoľňuje ju z tkanív. Vďaka tomu sa zníži opuch tela a nálada je lepšia. Za účelom minimalizácie kŕčov a menštruačných bolestí tiež stojí za to siahnuť po vode plnej vápniku a horčíka.
Ak vieme, že pijeme príliš málo, stojí za to zvyknúť si na ďalšie množstvá postupne. Dramatické zvýšenie príjmu tekutín cez noc nemusí dosiahnuť požadované výsledky lepšej hydratácie. Konzumácia oveľa väčšieho množstva vody, ako sme doteraz pili, môže mať za následok preťaženie nášho močového mechúra a obličiek, a tým aj častejšie močenie.
Pime kvalitnú vodu!
Ďalším dôležitým problémom je kvalita vody, ktorú konzumujeme. Pre čoraz viac ľudí sa ukazuje, že balená voda je pomerne drahá. Využívanie plastov a negatívne zdravotné účinky, ktoré na vodu môžu mať zlúčeniny v plastových fľašiach, sú diskutabilné. Začali sme venovať pozornosť vplyvu výroby plastov na našu planétu a nebezpečným zlúčeninám obsiahnutým v plastoch, ktoré prichádzajú do styku s našimi potravinami. Časť populácie pod tlakom médií a informácií obmedzilo používanie vôd v plastovom balení, ale ostatné potraviny bez obáv skladujú v dózach z plastov, čo je zaujímavé.
Čoraz častejšie sa rozhodujeme piť vodu z vodovodu, ktorá musí podľa hygienických noriem spĺňať určité parametre. Nie každému však chutí alebo vonia voda z vodovodu. Mnoho používateľov mestskej vody sa sťažuje na vôňu chlóru a neuspokojivú chuť. Názory na obsah určitých nebezpečných zlúčenín vo vode tečúcej v našich kohútikoch sú tiež protichodné. Z vlastnej skúsenosti každý z nás vie povedať, že napríklad voda na Spiši chutí inak, ako voda v iných kútoch Slovenska.
Čo ak nám kvalita vody z vodovodu nevyhovuje a nechce sa nám kupovať balenú v plastových, či sklenených fľašiach? Vtedy nám prichádzajú na pomoc vodné filtre. Ich výber v obchodoch je veľký. Dobrým riešením v tejto situácii sú filtračné kanvice, ktoré odstraňujú určité chemické nečistoty a tvrdosť vody. Voda je chutnejšia a v kanvici nezanecháva vodný kameň.
Alternatívnym zariadením sú systémy reverznej osmózy. Filtre reverznej osmózy sa v slovenských domácnostiach používajú už dlho.
Sú ideálne pre mestskú vodu a vodu zo studní, pretože odstraňujú až 99,9% znečisťujúcich látok - baktérií, vírusov, chlóru a jeho derivátov, ako aj rozpustených solí. Veľmi často ponúkané filtre RO (Reverse Osmosis) majú zabudovaný mineralizátor alebo mixér regulujúci hladinu minerálov.
Tieto filtre boli vyvinuté s dôrazom na detail - efektívne a hospodárne upravujú vodu v kuchyni, ktorú je možné piť priamo z vodovodu alebo ju používať na varenie. Ak v systémoch RO chýba mineralizácia, je možné nainštalovať špeciálnu revitalizačnú, mineralizačnú alebo alkalizujúcu kazetu. Niektoré náplne poskytujú vode zásadité vlastnosti, zvyšujúce jej pH. Toto riešenie osloví ľudí, ktorí chcú piť vysoko čistenú vodu, ktorá má pozitívny vplyv na naše zdravie. Stojí za to venovať pozornosť revitalizačným vložkám.
Nezabudnite na hydratáciu počas dňa!
V časoch všadeprítomných smartfónov môže byť dobrým riešením pripomenúť si telefónom potrebu vypiť pohár vody. Telefón je koniec koncov vec, ktorú môžeme držať v rukách aj niekoľko hodín. Na to sme si zvykli veľmi rýchlo. Tak skúsme telefón využiť aj pre podporu svojho zdravia.
Ak vás článok nezaujal, tak si zapamätajte aspoň toto: Správne sa hovorí, že človek je dehydratovaný. Dehydrovaná je napríklad krupica.