pridal: litavcovam@gmail.com
06.04.2023 o 14.39 hod.
pridal: grukat@azet.sk
27.03.2023 o 23.46 hod.
pridal: varholikp@gmail.com
18.03.2023 o 14.08 hod.
pridal: zblahova082@gmail.com
15.01.2023 o 21.29 hod.
pridal: NFekiacova@zoznam.sk
20.11.2022 o 09.10 hod.
pridal: bilaanka@centrum.cz
27.10.2022 o 21.33 hod.
Diabetes mellitus prvého typu – tento pojem som spoznal, až keď ochorela dcéra. Podobne som spoznal aj iné slová, alebo pomôcky. Glukometer sa stal nerozlučným priateľom mojej dcéry. Postupne ich už vyskúšala asi štyri.. Dnes sa budem venovať glukometrom, nabudúce iným pojmom a pomôckam.
Článok už bol dopracovaný o prílohu z časopisu DIABETIK, číslo 1-2/2009!
Glukometer je nenahraditeľnou pomôckou nielen pre diabetikov prvého typu, ale i časti pacientov iných typov. Pomocou neho si môžu pacienti zmerať kedykoľvek a kdekoľvek hladinu krvného cukru v krvi a podľa nameranej hodnoty upraviť svoj liečebný režim. Podľa nameranej hodnoty si dobre edukovaný pacient dokáže upraviť dávku jedla, inzulínu či športovej aktivity.
V OPATRENÍ Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. OPP0408-2477/2008-OL zo 17. decembra 2008,ktorým sa vydáva Zoznam zdravotníckych pomôcok plne uhrádzaných, alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia sa dočítate, že glukometre sú zaradené medzi zdravotnícke pomôcky a diabetik má nárok na jeden kus za 5 rokov. ( opatrenie nadobudlo účinnosť 1. 1. 2009.)
V inej časti sa zase dozviete, že momentálne máme na Slovensku k dispozícii 26 rôznych druhov glukometrov. Priznám sa, že o existencii niektorých som sa dozvedel prvý krát.
Asi majú ich distribútori slabé zastúpenie na Slovensku, keď som sa s nimi za tých niekoľko rokov, čo sa venujem diabetu ako dia otec a spoluorganizátor akcií nášho Združenia vôbec nestretol, alebo sú na našom trhu novinkou. V každom prípade budeme radi, ak prídu svoje výrobky predviesť na niektorú z našich edukačných akcií!
Prvý glukometer dostane čerstvý diabetik hneď pri záchyte ochorenia, spravidla od svojho lekára. Niektorí lekári dajú pacientovi na výber z viacerých možností, ale povedzme si úprimne – vie si čerstvé dia dieťa, alebo jeho rodič vybrať? Nevie! Je v šoku! Čiže v tomto momente sa rozhodne, aký glukometer bude mať hradený poisťovňou na najbližších päť rokov.
Samotné glukometre sa navzájom pomerne dosť líšia a tomu zodpovedá aj ich cena, či doplatok pacienta, za zdravotnícku pomôcku. Aktuálne ich je 14 druhov bez doplatku pacienta, no je aj taký, kde pacient dopláca až 147 €!
Ak pacient zistí po čase, že mu glukometer nevyhovuje, že je napríklad lepší..., má smolu. Musí vydržať 5 rokov, kúpiť si nový, alebo získať iný. Získať sa dá glukometer rôznymi spôsobmi. Spravidla to pre aktívneho diabetika nie je problém. Stretol som sa aj s tým, že deti získali nový glukometer na Dia tábore, v rôznych súťažiach a kvízoch v časopisoch venovaných diabetu, na edukačných prednáškach a podobne.
Ja si myslím, že minimálne detský diabetici by mali mať dva glukometre. Veď poznáte deti! Môže ho stratiť, rozbiť, niekto mu ho môže ukradnúť Môže sa aj pokaziť, alebo skončia svoju „kariéru“ baterky. Dobre je jeden nosiť do školy, na výlety, k babke, na kúpalisko a druhý mať bezpečne uložený doma. Pre istotu. My to tak máme a máme skúsenosť, že sme mohli preto pomôcť aj kamarátom v núdzi.
V prípade poruchy odporúčam zatelefonovať niektorej spoločnosti, ktorá ich distribuuje. Mám s nimi veľmi dobré skúsenosti. I keď sa pracovníci obmenia, je aj v ich záujme pacientovi pomôcť. ( Nebudem sa teraz zaoberať prúžkami do glukometrov, o nich napíšem inokedy )
Keď sa blíži termín možnej výmeny glukometra, alebo ak sa jednoducho niekto rozhodne zaobstarať si nový glukometer, často padne otázka, že ktorý glukometer je najlepší.
Najlepší glukometer je spravidla ten, ktorý má k dispozícii lekár , alebo ktorý vám lekár odporučí, ( ale iba čisto na základe svojich bohatých skúseností z ambulancie! ), či poradí pracovník konkrétnej spoločnosti. Skúsenejší diabetici si môžu vybrať porovnaním všetkých možných druhov. Vybrať sa dá. Samotné glukometre sa dosť líšia. Pre starších ľudí je asi určený glukometer s veľkými písmenami, pre malé deti asi ten , kde je na meranie potrebné najmenšie množstvo krvi. Niekto sa orientuje podľa rýchlosti získania výsledku, dia rodičia zase určite ocenia, ak môžu neúspešné meranie bez straty prúžku zopakovať. Pre niekoho je dôležité napríklad i podsvietenie displeja. Jedna mamička mi hovorila, že v noci meria dcére glykémiu tak, že má v ústach malú baterku, aby videla na prst, prúžok a glukometer. Pre niekoho je zase dôležitá možnosť prepojenia glukometra s PC . Viem o lekárovi, ktorému pacienti posielajú e-mailom stiahnuté hodnoty z glukometra a on im potom upravuje liečbu tiež e-mailom. Deti tiež ocenia módny obal a zaujímavé púzdra. Proste kritérií pre výber je veľa. Každý si môže vybrať podľa svojich priorít!
Niekto môže namietať, že vo svete sú aj iné zariadenia na meranie hladiny krvného cukru. Áno sú. Nie všetky však sú presné, nie všetky sú spoľahlivé a predovšetkým nie sú u nás zaradené medzi zdravotnícke pomôcky, ktoré sú hradené poisťovňami!
Čo na záver? Glukometrov je na našom trhu dosť. Ani najmodernejší glukometer však diabetes nelieči. Iba rozumnému pacientovi poradí, ako má menežovať svoje ochorenie.
A predstavte si, že už keď som mal tento článok takmer napísaný, tak nám prišlo nové číslo časopisu DIABETIK. A tam sú dve strany práve o technických parametroch vybraných glukometrov! Šéfredaktorka časopisu mi sľúbila poslať spomínaný materiál, takže tento článok čoskoro doplníme!
A dohodli sme sa tiež, že časopis DIABETIK bude znovu mediálnym partnerom nášho benefičného koncertu!
Napíšte do komentára, kde a za akých zaujímavých a extrémnych okolností ste používali svoj glukometer!
K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?