logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Pitný režim diabetika

Autor: Peter , pridané: 2010-05-15 22:09:42, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Pitný režim diabetika

 

Pod pitným režimom rozumieme udržiavanie dostatočného množstva tekutín a minerálov v organizme. Je nutné si uvedomiť skutočnosť, že ak v prírode funguje prirodzený kolobeh vody, tak aj ľudské telo vyžaduje dodržiavanie určitých zásad v príjme a výdaji tekutín.

Obsah vody v ľudskom organizme je relatívne konštantný a tvorí 50 % hmotnosti u žien a 60 % hmotnosti u mužov. Každý typ bunky má svoj stály obsah vody a preto nemôžeme ľudský organizmus pokladať za homogénny priestor, ale za súhrn čiastkových priestorov. Obsah vody sa vekom znižuje.
Voda sa v organizme delí na extracululárnu a intracelulárnu. Intracelulárna tekutina je vnútrobunečná a obsahuje v prevahe draslík. Extracelulárna tekutina zahrňuje krv, lymfu a tekutinu, ktorá vypĺňa priestor medzi bunkami. Tu je v prevahe sodík.
Voda je teda nosičom minerálom a stopových prvkov. Ľudské telo potrebuje vodu aj ako chladiacu kvapalinu, aby sa zabránilo prehriatiu organizmu. Tento proces sa nazýva potrenie a vďaka nemu sa vyplavujú splodiny, ktoré vznikajú pri metabolických procesoch prostredníctvom moča. Je známe, že pri potení odchádza z tela hlavne sodík a močom sa vylučuje vo veľkej miere draslík. V prípade, že nedochádza k vyrovnaniu týchto strát, vzniká závažný stav označovaný ako dehydratácia.
Priemerný človek vydá denne 2-2,5 litra vody: 1-1,5 l močom, 600 ml potením, 300-400 ml metabolickými pochodmi. V prípade zvýšenej pohybovej aktivity (hlavne šport) je výdaj tekutín vyšší a to predovšetkým vďaka poteniu.

 

Význam pitného režimu pre diabetika

 

Ak je zabezpečený dostatok tekutín, prebieha správna látková výmena organizmus pracuje na plný výkon. V prípade nedostatku tekutín sa znižuje celková výkonnosť, objavuje sa únava, bolesti hlavy až dehydratácia organizmu.

 

Čím hasiť smäd?

 

Naša obchodná sieť poskytuje široký sortiment nápojov, minerálnych a stolových vôd. Pri výbere si treba uvedomiť obsah minerálov v prípade minerálnych vôd a obsah cukru v prípade nápojov.
Prírodné minerálne vody majú byť len doplnkom pitného režimu, pričom optimálny denný príjem je okolo 0,5 l a dôležité je aj striedanie jednotlivých druhov minerálnych vôd. Z iných nápojov možno využívať ovocné a multivitamínové nápoje obohatené o C vitamín bez cukru a nápoje s umelými sladidlami.
Je tu možnosť použitia aj ďalších doplnkov v prípade väčšej fyzickej námahy, po športe, po dlhšom pobyte na teple ako aj po hnačkách, ktoré často k letu patria. Je to skupina práškových nápojov, ktoré sa často označujú aj ako elixíry (Samaritan a iné).
Ich výhoda spočíva v presne definovanom množstve minerálov, v jednoduchosti prípravy a v rýchlom vyrovnaní prípadných strát po horeuvedených stavoch.

Každý diabetik by mal rešpektovať základné pravidlá pitného režimu:
- denne prijať v priemere okolo 2,5 tekutín,
- v lete je príjem určený vzťahom: teplota vzduchu – dĺžka času stráveného na slnku – príjem je možný až do 4 l,
- obmedzovať príjem väčšieho množstva perlivých vôd, ktoré vyšším obsahom kysličníka uhličitého môžu spôsobovať poruchy zažívania,
- ak máte vysoký krvný tlak – treba primerane regulovať príjem minerálov a to hlavne Na a Cl, ktoré v prípade nadmerného príjmu mechanizmom zadržiavania vody zvyšujú krvný tlak,
- dodržiavať resp. sledovať základné pravidlo príjmu a výdaja tekutín.

Neustále si treba uvedomovať význam pitného režimu v živote diabetika, ale aj každého človeka. Platí jednoduchý vzťah: ten, kto pije dostatok tekutín, ide na plný výkon.

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť