logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Sociálne problémy rodiny s detským diabetikom (3)

Autor: Peter , pridané: 2010-05-15 15:58:43, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

VÝBER POVOLANIA A ŠTÚDIA

 

Tak toto nie je jednoduché asi pre väčšinu národa. Poznám niekoľko jedincov, ktorí presne vedeli , čím chcú byť. Pred rokmi som trénoval jedno dievčatko volejbal, vedel som, že chodí ešte na klavír a učí sa jazyky. Ale ona už na ZŠ vyhlasovala, že bude novinárka. A je ňou ! Keď ju vidím, ako dáva politikom zmysluplné otázky, som na ňu hrdý!
Ale takých je málo... Diabetici to majú navyše oproti zdravým rovestníkom trošku zložitejšie.

 

Nové možnosti liečby dávajú predpoklad, že diabetik sa môže uplatniť v mnohých povolaniach. Pre rodičov diabetika je ale často veľmi zložité nasmerovať svoje dieťa na cestu, ktorú si ono samo nevybralo. Rozhodujúcim prvkom pre výber povolania by mali byť jeho sklony, schopnosti a zručnosti. Ohľad sa musí brať na špeciálne požiadavky, ktoré môžu určiť, že niektoré povolanie je pre diabetika nevhodné.

Pri výbere povolania rodičia diabetika spolu s ním musia zvážiť:
• možné riziká práce a konkrétne riziká havárií, alebo nebezpečnej práce,
• možnosť mať v práci pravidelné prestávky na jedlo,
• vybrať si povolanie s primeranou záťažou, ktorá sa dá plánovať,
• práca v ochrannom odeve môže byť nepríjemná, preto, že telo nie je prístupné priamo napríklad v dôsledku, tepla, chladu, zamorenia ovzdušia alebo v laboratóriu,
• problém môže spôsobovať aj striedanie zmien nočných a denných, lebo vtedy môže byť diabetes úplne zmätený.

Každý diabetik pri výbere povolania musí zvážiť aj to, ako môže jeho prípadná hypoglykémia ohroziť okolie a ľudské životy napríklad v týchto oblastiach:
• preprava nebezpečného tovaru a osôb (taxikár, vodič autobusu, pilot, rušňovodič),
• zodpovednosť za životy iných ako letecký dispečer,
• zamestnanie, kde hrozí pád, v nebezpečných situáciách (hasič),
• pracovať v podtlaku, napríklad ako potápač,
• práca so strelnými zbraňami a výbušninami (policajt, vojak, pyrotechnik).

Ak sa zoberú všetky tieto kritériá do úvahy, potom môžu spoločne rozumne vybrať oblasť štúdia, po ukončení ktorej môže diabetik byť prínosom pre spoločnosť. Jednoducho platí to ako v športe. Je dostatok povolaní, kde môže diabetik vyniknúť, alebo byť vynikajúcim odborníkom. Ak dokáže byť napríklad - diabetik lekárom – diabetológom, dokáže liečiť kolegov diabetikov možno trošku inak a lepšie, ak ku vedomostiam teoretickým bude vedieť pridať i svoje osobné skúsenosti.

Špeciálnym problémom je riadenie motorových vozidiel. Dobre kompenzovaný diabetik bez problémov toto zvládne. Vhodnosť jazdy na motorke je otázna, možnosť riadiť auto pri vzniku komplikácií tiež. Preto sme sa rozhodli tejto oblasti sa v práci nevenovať, lebo je známych niekoľko rôznych stanovísk, ktoré sú často rozporuplné. Časť verejnosti prirovnáva diabetikov odkázaných na inzulínovú liečbu k drogovo závislým, s čím samozrejme a jednoznačne nesúhlasíme!

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť