Po Prvej pomoci sa budeme venovať zhrnutím a zovšeobecnením skúseností a rád diabetikov pre manipuláciu so sacharidmi pri športovaní diabetikov. Športová výživa je vedou, ktorá sa snaží optimalizovať športový výkon a je prispôsobená konkrétnej športovej činnosti. Keďže sa v práci venujeme problematike športovania diabetikov, venovali sme sa iba manipulácii so sacharidmi a neriešili sme problematiku tukov a proteínov. Je všeobecne známe, že príjem 60 ̶ 70 % energie vo forme sacharidov je považovaný za optimálny. V poslednom čase sa objavuje viacero prác, ktoré sa venujú športovej výžive a ich autormi sú spravidla nutriční špecialisti. „Fyzická aktivita zlepšuje kompenzáciu cukrovky, znižuje kardiovaskulárne riziko, upravuje lipidové spektrum, priaznivo ovplyvňuje krvný tlak, znižuje podiel telesného tuku, má priaznivé účinky na pohybový aparát a psychický stav jednotlivca.
Pri športovaní diabetikov sa dnes už všade používajú pri zabezpečovaní pitného režimu roztoky, ktoré sú obohatené o sodík kvôli rýchlejšiemu vstrebávaniu tekutiny. Športujúci diabetici vedia, že pre ich výkon je ideálne, ak tieto nápoje majú obsah sacharidov do 10% a vedia ho zarátať do celkového denného príjmu sacharidov.
Substitúciu sacharidov pred športovou činnosťou ovplyvňuje viacero faktorov:
· aký druh športu a s akou intenzitou ideme robiť;
· ako dlho bude športovanie trvať;
· koľko a akého inzulínu už má diabetik aplikovaného a pred akou dobou a teda aký má zostatkový inzulín;
· akú ma aktuálnu glykémiu, prípadne obsah acetónu v moči;
· v ktorej dennej dobe cvičenie prebieha; ideálne je cvičenie nalačno, bez rannej dávky inzulínu; ak diabetik cvičí nalačno je potreba dodania sacharidov pred záťažou významne nižšia;
· či ide o druh športu, na ktorý je diabetik zvyknutý alebo sa jedná o nový druh športu bez jeho predchádzajúcich skúseností;
· nesmie zabudnúť na teplotu prostredia a aká bude nadmorská výška, lebo hrozí pokles inzulínovej rezistencie a teda aj riziko hypoglykémie.
Dopracovali sme sa teda k takému to záveru:
Určovanie nahradzovania sacharidov iba podľa glykémie a intenzity záťaže nie je správne. Dokonca aj edukačné materiály spravidla obsahujú odporučenie pridať 15 ̶ 30g sacharidov pred záťažou a ďalej pridávať 15 ̶ 30 g každých 30 ̶ 60 minút počas športovej záťaže s individualizáciou tohto postupu pomocou selfmonitoringu. Diabetikom s nadváhou je vhodnejšie radšej znížiť dávku inzulínu, ako zvyšovať príjem sacharidov. Veľmi dôležitá po ukončení športovania prevencia pred hypoglykémiou. Je správne sa najesť hneď po športovaní s pridaním menšej dávky rýchlo pôsobiaceho inzulínu, pretože sa predpokladá zvýšená citlivosť v priebehu dvoch hodín po ukončení športovania.
Pri diskusii s Marošom XXXX sme sa dozvedeli, ako on manipuluje so sacharidmi pri cyklistike. K tomuto poznaniu sa dostal vlastnou skúsenosťou a sledovaním potrieb jeho tela. Pre správne nastavenie použil rady skúsenejších diabetikov ̶ cyklistov.
Maroš:
· Hmotnosť do 90 kg.
· Glykémia na lačno do 8 mmol/l.
· Plánovaná rýchlosť jazdy na bicykli 22 km/h.
· Praxou má overené, že potrebuje 100g sacharidov na hodinu.
· Pred jazdou sa naje – 60 g sacharidov, po 30 minútach zje ďalších 30 ̶ 40 g.
· Ak bude športovať dlhšie, tak každých 30 minút zje 40g sacharidov a to i po ukončení jazdy.
· Správnosť kalkulácie si overí každých 30 minút meraním glykémie.
Edukačný list číslo 2: Manipulácia so sacharidmi pri športe osôb s DM1
Načasovanie príjmu sacharidov pri športovaní diabetikov nezávisí iba na druhu športovej aktivity, ale aj na začiatku športovej činnosti a hlavne od trendu glykémie. Ak je glykémia nízka, je vhodné začať s dodávaním sacharidov už od začiatku športovania, ak je zvýšená, tak je vhodné sacharidy začať dopĺňať až po 30 minútach športovej aktivity.
V praxi treba dodržiavať tieto zásady:
· Pred záťažou je nutné, aby si diabetik zmeral glykémiu a vyhodnotil jej trend. Pri vyššej glykémii sa odporúča vyšetriť aj hladinu ketónov.
· Pri neplánovanej aeróbnej záťaži je vhodné prijať 15 ̶ 30 g pred športovou aktivitou a príjem sacharidov opakovať každých 30 ̶ 60 minút podľa trvania záťaže s individuálnou úpravou podľa intenzity záťaže, hmotnosti a individuálnej citlivosti na inzulín.
· Po ukončení športovej aktivity je vhodný bolus inzulínu a príjem potravy s obsahom 20 – 40 gsacharidov.Po cvičení je vhodné doplniť ďalších 15 ̶ 30 g sacharidov bez inzulínového bolusu. Dávku treba zosúladiť podľa doby trvania a druhu športovej aktivity.
· Pri akejkoľvek športovej činnosti musí diabetik nosiť so sebou sacharidy s vysokým GI v až nadbytočnom množstve (športové nápoje, gély, hroznový cukor).
· Obézni jedinci pri plánovanej športovej aktivite prijímajú dodatočné sacharidy iba pri nízkej glykémii a na začiatku záťaže. Prednostne sa im odporúča manipulovať s inzulínom.