pridal: litavcovam@gmail.com
06.04.2023 o 14.39 hod.
pridal: grukat@azet.sk
27.03.2023 o 23.46 hod.
pridal: varholikp@gmail.com
18.03.2023 o 14.08 hod.
pridal: zblahova082@gmail.com
15.01.2023 o 21.29 hod.
pridal: NFekiacova@zoznam.sk
20.11.2022 o 09.10 hod.
pridal: bilaanka@centrum.cz
27.10.2022 o 21.33 hod.
Blíži sa jar a časť populácie začne „tvrdo“ pracovať na svojej postave pred letnými dovolenkami. Na schôdzi Združenia rodičov a priateľov diabetických detí v Spišskej Novej Vsi viacerí hovorili o tom, ako sa už tešia na jarné výlety do prírody a na pešiu alebo cykloturistiku.
Rád čítam články o tom, ako úspešne sa darí dia-športovcom. Jeden je špičkový plavec, ďalší lyžiar či karatista. Poznám diabetikov, ktorí sa aktívne venujú volejbalu, basketbalu, futbalu či cyklistike.
Preštudoval som dostupnú literatúru súvisiacu so športovaním, aby som mal prehľad o tom, čo na túto tému napísali iní a aby som to potom mohol napísať vlastnými slovami a podľa možnosti čo najzrozumiteľnejšie.
Čo som sa hlavne dočítal?
Že každý diabetik si musí do svojho programu naplánovať dostatok športových aktivít. Pri tom športovaní je však potrebné postupovať obozretne. Teda športovať pravidelne, záťaž zvyšovať postupne...
Inak radosť z pekného dňa asi prekazí hypoglykémia. Predchádzať jej sa dá pochopením a poznaním procesov, ktoré ju spôsobujú a tvoria.
S touto „slečnou“ sa každý diabetik stretáva nerád, no podarí sa to každému. Skutočnosť, že prichádza pri rôznych hodnotách glykémií v závislosti od viacerých faktov je dostatočne známa. Ak sa vlastne včas nedoplní palivo pre mozog, teda cukor, dochádza k nepríjemným stavom popisovaným ako bolesti hlavy, studené potenie, dvojité videnie, výrazná svalová bolesť atď. Riziko hypoglykémií zvyšuje veľa faktorov. Skúsim ich zhrnúť:
Predpokladom pre pekné zážitky zo športu a tiež zabráneniu vzniku hypoglykémií je poznanie o procesoch, ktoré prebiehajú v tele každého človeka, teda nielen diabetika.
Zdrojov energie je viac. Rozhodujúce sú však tuky a cukry. Zvyšné zdroje dodávajú telu energiu iba asi na dvadsať sekúnd intenzívneho zaťaženia. Potom nastupujú cukry. Tie v rozhodujúcej miere dodávajú energiu pre prácu svalov a predovšetkým pre mozog.
Pri diabete prvého typu telo však túto energiu nemôže využiť, lebo v zdravom tele túto funkciu plní inzulín a kontraregulačné hormóny. Ak je hladina cukru vysoká, zníži ju inzulín a ak je nízka, úlohu si plnia kontraregulačné hormóny ako adrenalín, glukagón alebo rastový hormón. Inzulín je vlastne múdrym hospodárom s cukrom. Časť energie ponecháva pre okamžitú spotrebu a časť uskladňuje v bunkách, vo svaloch a v pečeni. Tento cukor uložený vo svaloch a v pečeni sa volá glukogén. Jeho zásoba je však obmedzená a vydrží iba niekoľko minút svalového zaťaženia a na niekoľko hodín je zásoba v pečeni. Po vyčerpaní svalového glukogénu telo siaha na ďalší zdroj energie a to cukor v krvi. Tento sa však rýchlo míňa a aj preto sa pre ľahšie uvoľňovanie energie z buniek utlmuje práca inzulínu. U diabetikov prvého typu však vlastný inzulín v podstate nie je a ten , ktorý telu dodáme plní úlohu, ktorú má určenú. On bráni uvoľňovaniu uskladnenej energie v bunkách, čo je jeho prirodzenou úlohou – a výsledkom je zvýšené riziko hypoglykémie.
Tieto procesy som opísal čo najjednoduchšie. Odborníci asi nebudú súhlasiť, ale pre pochopenie určite stačia. Rozhodujúce je, aby diabetici pochopili, že prísna metabolická kontrola ( teda vlastne upravovanie režimu pri športovaní), je dôležitá a jej význam rastie so záťažou a intenzitou výkonu.
Športovať je treba začať postupne, dôležitá je pravidelnosť a intenzita sa musí zvyšovať postupne. Škoda, že toto všetko som nevedel skôr. Nechtiac som dcére „spôsobil“ niekoľkokrát hypoglykémiu, ale teraz už začíname zlepšovať kondíciu a netrpezlivo čakáme na prvý výlet na bicykloch a na prechádzky po Slovenskom raji.
Diabetik a šport! Aké máte skúsenosti? Športujete? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami s ostatnými a napíšte svoje hoci aj zážitky, rád ich uverejníme.
K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?