logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Diabetik by sa mal dať zaočkovať proti chrípke

Autor: Peter , pridané: 2010-05-15 21:55:07, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

"Na očkovanie sa používajú "neživé" chrípkové vakcíny, preto nie je možné, aby imunokompromitované osoby po zaočkovaní dostali chrípku." ( PSPI UVZ SR )

Patríte medzi tých, ktorí zvažujú očkovanie proti chrípke? Aj na vás pôsobia rozdielne názory odborníkov mätúco?

 

Na túto tému sa toho popísalo veľa. Veľa múdrostí a aj veľa blbostí! Už som sa dopracoval do štádia, že tolerujem názory iných i keď nie sú racionálne. Dokonca ani niekedy nekomentujem „pivné reči“. Ale každý by si mal vážiť stanoviská odborníkov, vypočuť si ich a potom sa rozhodnúť, ako sa k otázke očkovania postaví. No nemal by svoje názory vnucovať iným, tak ako sa to deje na mnohých fórach o očkovaní proti chrípke.

Takto som vlani začínal článok venovaný očkovaniu proti chrípke, ktorý si ľahko nájdete na Spišiačikovi - napríklad po zadaní kľúčového slova do vyhľadávača na úvodnej strane. Stále si za ním stojím ! Tento rok ho doplním iba o tieto informácie :

V Slovenskej republike sú pre sezónu 2009/2010 k dispozícii štyri druhy očkovacích látok proti chrípke:

Vaxigrip a Vaxigrip Junior (Sanofi Pasteur) - splitová vakcína
Fluarix (GlaxoSmithKline) - splitová vakcína
Influvac (Solvay) - subjednotková vakcína
Begrivac (Novartis) - splitová vakcína

  • Očkovanie je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra a novembra, t. j. pred začiatkom zvýšenej aktivity chrípky, ale odporúča sa aj neskôr, až do konca chrípkovej sezóny. Ochranný efekt nastupuje po 10 - 14 dňoch, efekt očkovania teda možno očakávať aj tesne pred vypuknutím epidémie. Očkovanie nie je kontraindikované ani počas už prebiehajúcej epidémie.
  • Na očkovanie možno využiť splitové i subjednotkové vakcíny. Očkovanie splitovými vakcínami sa pre ich vlastnosti odporúča najmä seniorom a chronicky chorým pacientom.
  • Vakcína sa aplikuje intramuskulárne do deltového svalu, u najmenších detí do laterálnej oblasti stehenného svalu (fibulárnej hlavy m. quadriceps femori) - nie do gluteálneho svalu!

V súvislosti s rôznym postojom k očkovaniu imunokompromitovaných osôb proti chrípke Pracovná skupina pre imunizáciu zdôrazňuje nasledovné stanovisko:

Na očkovanie sa používajú "neživé" chrípkové vakcíny, preto nie je možné, aby imunokompromitované osoby po zaočkovaní dostali chrípku.

Viac informácií nájdete na : www.uvzsr.sk

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť