pridal: litavcovam@gmail.com
06.04.2023 o 14.39 hod.
pridal: grukat@azet.sk
27.03.2023 o 23.46 hod.
pridal: varholikp@gmail.com
18.03.2023 o 14.08 hod.
pridal: zblahova082@gmail.com
15.01.2023 o 21.29 hod.
pridal: NFekiacova@zoznam.sk
20.11.2022 o 09.10 hod.
pridal: bilaanka@centrum.cz
27.10.2022 o 21.33 hod.
U nás na Slovensku tieto prúžky zatiaľ nie sú hradené poisťovňami, no keďže som sa s nimi stretol, chcem reagovať na diskusiu v komentároch o nich týmto článkom.
V prvom rade, bolo by fajn, keby aspoň deti a napríklad tehotné diabetičky mohli dostať na rok jedno balenie týchto prúžkov! Lekári ich u nás poznajú, menej už diabetici, alebo rodičia diabetikov. Podľa získaných informácií už viem, že niektoré nemocnice ich používajú a dozvedel som sa, že Američania dokonca tento spôsob merania uprednostňujú i u jednotlivcov, lebo je jednoznačne spoľahlivejší. K tomuto názoru som dospel vlastnou skúsenosťou, pýtaním sa a naštudovaním dostupnej literatúry.
Čo sú to vlastne tie ketolátky?
Sú to v podstate vedľajšie produkty, ktoré vznikajú spaľovaním tukov. Tieto začne telo spaľovať, keď svaly nemajú dostatok energie. Preto, je jedným z prejavov ochorenia diabetu u detí chudnutie. Jednoducho deti nemajú dostatok inzulínu v tele, aby tento umožnil vstrebávanie glukózy z krvi do svalov. ( preto sa nám ide niekedy glukometer zblázniť a ukazuje nám škaredé čísla...)
Ketolátky sa nám v tomto prípade objavia najskôr v krvi a o niekoľko hodín prípadne aj v moči. Prejavy poznáme – časté močenie, slabosť, zápach acetónu v dychu... Ak sa tento stav opakuje často a je neliečený..., to je vážny preblém. Odborníci ho volajú diabetická ketoacidóza.
Čiže ketolátky sa v moči objavia s oneskorením o dve až štyri hodiny oproti prípadnému možnému zmeraniu v krvi. Problém je iba v jednom. Cena prúžkov. Keďže desať kusov stojí, podľa mojich zistení, okolo 900.-Sk, je nereálne , aby sa používali pri známom stave zdravotníctva masovo. Ale v prípade vážneho ochorenia, vysokých teplôt u detí a tehotných diabetičiek by štát asi neskrachoval pri hradení jedného balenia za rok! Takto by sa dosiahlo možno minimalizovanie rizík vzniku ketoacidóz pri ochoreniach diabetikov predovšetkým prvého typu, čo by malo v konečnom dôsledku pre ďalší priebeh života s diabetom asi podstatný význam v snahe predchádzať neskorším komplikáciám...
Ivan v komentári písal, že to by sme museli mať všetci jeden glukometer a to iba od jednej firmy. Ten ktorý popísal nepoznám, ale zistil som, že tieto prúžky sa dajú použiť v dvoch bežne dostupných glukometroch od Abbotu a to v v prípade Optium a Optium Xceed. ( nerobím reklamu, ale je to tak, nič iné som na nete nenašiel) Jednoducho sa použije klasický glukometer a po desiatich sekundách je známy výsledok. Každému prajem, aby po zmeraní sa objavila hodnota nižšia ako 0,6 mmol/l. Vtedy je to OK. Ak je hodnota do 1,5 a hodnota hladiny krvného cukru nad 16 mmol/l, tak to už naznačuje, že problém môže čoskoro nastať, ak je nad 1,5 mmol/l, tak vážení je problém a treba rýchlo volať svojho diabetológa, prípadne navštíviť najbližšiu nemocnicu.
Rozhodne pri ochorení napríklad dia dieťaťa, takto „získané“ hodiny sú v jeho prospech. A že nemáte práve potrebný glukometer? Nie je problém si ho od niekoho známeho prinajhoršom požičať, alebo mať glukometrov viac. Stáva sa, že deti glukometer môžu zabudnúť, stratiť. Preto máme doma dva. Zhodou okolností... Ale to je vec každého z nás! Nie sú drahé... Pre firmy vo všeobecnosti sú zaujímavé ako prostriedok na predaj testačných prúžkov na zisťovanie hladiny krvného cukru.
Takže cez komentáre som sa dopracoval k zaujímavému poznaniu. Nie som odborník, som iba otec dia dcéry. Snažil som sa o zhrnutie problému jednoduchými slovami, čo asi odborníkov nenadchne, ale možno trošku napomôže zorientovať sa v problematike kolegom laikom.
Máte s meraním ketolátok skúsenosti? Nebojíte sa napríklad pri vysokých teplotách ketoacidózy? Ako riešite tieto situácie? .
K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?