. Dia Leto na Spiši 2018: Cestovanie sladkých
(zdroj Herceg Peter, Dia šlabikár2)
Diabetes predstavuje isté obmedzenie, na ktoré musí brať nositeľ tohto ochorenia určitý zreteľ.
Prvým problémom býva prekonanie istej psychologickej bariéry, ktorá občas bráni diabetikovi dostať sa z dosahu svojho lekára- diabetológa, ktorému dôveruje a na ktorého sa spolieha.
Stretávame sa i s presným opakom. Niektorí diabetici riskujú, svoje ochorenie pri plánovaní ciest a dovolenkových aktivít podceňujú a bagatelizujú.
Diabetik nemá zakázané cestovať. Za podmienky, že si dokáže racionálne uvedomiť špecifiká, ktoré prináša jeho choroba pri cestovaní. Ak je táto podmienka splnená, nič nebráni diabetikovi pri dobrej kompenzácii vycestovať do zahraničia a naplno si užiť zaslúženú dovolenku. Dôležitým faktorom pri výbere dovolenkovej destinácie je to, či v danej krajine je dostupná primeraná zdravotná starostlivosť.
Výlety do púšte, alebo do pralesa nie sú pre diabetika to pravé orechové. Vôbec, diabetik by sa mal vyhýbať adrenalínovým destináciám a skôr preferovať osvedčené turistické vektory, kde je zabezpečená dostatočná hygiena a prístup k lekárskej starostlivosti.
Rizikové, rozvojové a zaostalé krajiny nie sú z pohľadu diabetika bezpečná alternatíva!
Diabetik by rozhodne nemal predtým ako vycestuje zabudnúť na jeden veľmi dôležitý krok, a to je poistenie. Vhodné poistenie pre prípad potreby zdravotníckej starostlivosti v danej krajine je pre diabetika alfa a omega. Predovšetkým pri cestách do krajín mimo EÚ je to absolútna priorita. Zanedbanie tejto záležitosti môže vyjsť diabetika poriadne draho.
Nevyhnutnou súčasťou batožiny pri ceste na dovolenku by malo byť aktuálne potvrdenie od lekára o zdravotnom stave pacienta.
Diabetik by rozhodne nemal zabudnúť na povinné a odporúčané očkovania pre krajinu, do ktorej sa chystá vycestovať.
Inzulín spolu s diabetickými pomôckami (testovacie prúžky na vyšetrenie krvi a moču, lancety, inzulínové striekačky, perá, ihly k inzulínovým perám, príslušenstvo k inzulínovej pumpe, glukomer, testovacie prúžky) si spolu s liekmi zabaľte do príručnej batožiny. V úložných priestoroch v lietadle by totiž mohlo dôjsť pod vplyvom mrazu k ich znehodnoteniu.
Pre toho, kto má závažnejšie postihnutie sietnice a je po nedávnom chirurgickom zákroku na oku, sú dlhé cesty lietadlom nebezpečné.
Keď diabetik cestuje lietadlom:
Uistite sa, že sú všetky lieky opatrené menovkou a s menom zhodným s letenkou. Nechajte si dostatočnú časovú rezervu na odbavenie. Počítajte s možnosťou prehľadania, otázok kontroly v spojení s vašimi diabetickými pomôckami. Predíďte zdržaniu zapríčineným letiskovými kontrolami a aj stresu, ktorý môže mať negatívny vplyv na váš diabetes.
Majte pri sebe lekárske potvrdenie na každú diabetickú pomôcku, ktorú môžete mať pri sebe. Na Lekárske potvrdenie nezabudnite, ani ak používate kontinuálne monitorovanie glykémie. Ide o pomerne nové zariadenie - personálu na letisku môže byt neznáme. Uistite sa, či sú inzulíny uložené v originálnom balení s písomnou informáciou vrátane prípadnej glukagónovej súpravy.
Nerobte si starosti, ak váš inzulín nemôže byť po dobu letu uložený v chladničke. Pri izbovej teplote vydrží niekoľko týždňov. Zistite si, čo je a čo nie je povolené v letiskových pravidlách: Bezpečnostné pravidlá hovoria o maximálne 8 uncách tekutých liekov a o 4 uncách ostatných liekov.(1 unca = 28,3495231 gramov).
Pri rozhovore o vašich diabetických pomôckach kladú osobné kontrolné otázky. Buďte rozvážni - ostaňte pokojní. Prípadne si zavolajte vedúceho Bezpečnostnej služby, ak sa diskusia dostane na príliš osobnú úroveň.
Ak máte inzulínovú pumpu viete, že výrobcovia deklarujú nenarušenie činnosti pumpy spustením alarmu pri priechodoch letiskovými bezpečnostnými systémami. Ak tomu nie úplne veríte, môžete požiadať o vizuálnu kontrolu. Oznámte im prípadne aj skutočnosť, že pumpa a najmä kanyla nemôžu byť počas letu odpojené.
Na letiskách už problematiku prepravy zdravotníckych a špeciálne diabetických pomôcok a inzulínov spravidla poznajú a riešia ju profesionálne.
Majte so sebou jedlo s obsahom sacharidov pre prípad hypoglykémie, oneskorenia podávania, prípadne nepodávania stravy leteckou spoločnosťou, alebo pre meškanie alebo neočakávané zmeny času letu a pri pristátí a vystúpení z lietadla (je nutné dodržiavať zákony danej krajiny ohľadom dovozu potravín).
U niektorých leteckých spoločností pri dlhých letoch je možné si vopred objednať diabetickú stravu.
Inzulín si v lietadle podávajte až vtedy, keď sa podáva jedlo.
Počas letu je dôležitý príjem tekutín
V rámci prevencie žilovej trombózy je potrebné počas dlhého letu cvičiť, minimálne dolnými končatinami.
Ak potrebujete počas letu častejšie chodiť na toaletu, je vhodné mať miesto v uličke medzi sedadlami lietadla. Pri dlhších cestách so zmenou časového pásma je nutné upraviť liečbu, najlepšie na základe opakovaného vyšetrenia krvného cukru glukomerom.
Pri cestovaní na západ (napr. USA, Kanada) sa vplyvom časového posunu predlžuje deň a je potrebná zvyčajne vyššia dávka inzulínu. Pri ceste na východ (napr. Thajsko, India) sa deň skracuje a je potrebná nižšia dávka inzulínu. Najvhodnejším spôsobom je upravovať dávky rýchlo účinkujúceho inzulínu.
Keď diabetik cestuje autom:
Počas cestovania dodržujte odporúčanú diétu. Nemeňte podstatným spôsobom svoje stravovacie návyky.
Je vhodné, aby pacienti liečení inzulínom pri ceste autom alebo hromadnými dopravnými prostriedkami (autobus, vlak, loď, lietadlo) mali pri sebe jedlo s obsahom sacharidov pre prípad oneskorenia (napr. dopravné zápchy, havárie, meškanie spojov, nepriazeň počasia, kalamity a pod.). V niektorých situáciách sa z rôznych dôvodov nedá spoľahnúť ani na reštaurácie, bufety, obchody.
Ak podľa vášho zdravotného stavu a podľa legislatívy môžete šoférovať, pred začiatkom jazdy, a potom každú hodinu by ste mali vyšetriť krvný cukor. Mali by ste si udržiavať hodnoty krvného cukru nad 5,5 mmol/l a vyhnúť sa hodnotám pod 4,5 mmol/l. Pri príznakoch hypoglykémie ako šofér musíte zastaviť auto, zjesť jedlo s rýchlo vstrebateľnými cukrami a urobiť si prestávku minimálne 45 minút. V jazde môžete pokračovať až po úprave glykémie.
Na dlhšie trasy je dôležité mať so sebou druhého šoféra, s ktorým sa pravidelne striedate.
Inzulín a lieky uskladňujte v aute tak, aby sa nepoškodili prehriatím. Nevhodné je umiestnenie blízko okna. Vhodné je mať v aute termotašku alebo termoobal. Pri dlhších cestách v aute do úvahy prichádza malá prenosná chladnička.
Ak cestujete s detským diabetikom v aute a v horúčavách, zvážte možnosť cestovať v noci, cestovanie vtedy má na glykémie dieťaťa minimálny vplyv.
Ak cestujete autom v horúčavách, upravte diabetikovi príjem sacharidových jednotiek, lebo bude mať málo pohybu.
Pripravte si dostatok nápojov, nachystajte si ovocie, zeleninu, naplánujte prestávky, plánujte zábavu napríklad pomocou hudby, alebo rozprávky z CD, knihu na čítanie- cesta tak ubehne rýchlejšie.
Jedlo pre dieťa je vhodné mať pripravené priamo v aute v chladiacej taške alebo v príručnej chladničke, predídeme tak nervozite, ak sa nedá zastaviť na parkovisku a vyberať jedlo z batožiny.
Vždy treba mať poruke glukomer (vrátane suchých gázových tampónov aj tampónov napustených alkoholom), inzulín a hypo výbavu.
Ako upraviť režim diabetika počas dovolenky:
Prispôsobíme režim dňa konkrétnym podmienkam, no meníme ho čo najmenej, lebo po návrate domov ho budeme musieť prispôsobiť bežnému režimu.
Na horách alebo pri vode – vždy nosíme hypo výbavu, inzulín a glukomer so sebou – najlepšie pekne pokope v termoobale, ak ho nemáme tak v ruksaku, aby sme ich čo najlepšie chránili pred slnkom.
Pri meraní glykémie, príp. pichaní inzulínu vonku používame jednorazové vlhké tampóny napustené alkoholom, ktorý slúži ako dezinfekcia (väčšinou sú po otvorení obalu dosť mokré, je preto dobré nosiť spolu s nimi aj suché gázové tampóny) - tie by tiež nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Pozor na skreslené hodnoty glykémie ak zmiešate krv s alkoholovým obsahom tampónu! Prst dôkladne pred meraním glykémie osušte!
Ak diabetik používa senzor a inzulínovú pumpu, tak:
Senzor nepotrebuje špeciálnu ochranu pred slnkom, no pre istotu majte so sebou vždy aj glukomer. Tiež je veľmi vhodné pribaliť aj nabíjačku na minilink - môže sa stať, že počas pobytu senzor skončí alebo sa rozhodneme ho už nepoužívať, vtedy treba minilink nechať v nabíjačke, čím predĺžime jeho životnosť.
Na rozdiel od senzora, inzulínovú pumpu treba chrániť pred priamym slnečným žiarením - ak nemáme termo puzdro, je dobré ju prikryť napr. pareom. Pumpy naviac nie sú vodotesné, iba vodeodolné, preto je nevyhnutné pumpu pred plávaním vždy odpojiť. U najnovších modeloch toto však nemusí úplne platiť – o vodeodolnosti sa presvedčte v návode , alebo u zástupcu distribútora.
Keď používame pumpu spolu so senzorom, pri odpojení od pumpy na dlhší čas a hlavne na dlhšiu vzdialenosť pumpa vyhlasuje stratu signálu a stratu senzora. Pri napojení pumpy stačí zadať „nájsť stratený senzor" a minilink sa spojí s pumpou.