3. Dia Leto na Spiši 2018: Alkohol a diabetik
(zdroj Herceg Peter, Dia šlabikár2)
Dostatok tekutín je pre diabetika rovnako dôležitý, ako pre každého človeka, zvlášť v období zhoršeného diabetu, pretože viac močí a dochádza k úbytku tekutín. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín odporúča nielen pre diabetikov, ale pre každého denný príjem 2 l tekutín denne pre ženy a 2,5 l tekutín pre mužov. V iných zdrojoch je pre diabetikov odporúčanie denne prijať minimálne 30 ml tekutín na 1 kg hmotnosti. Potreba tekutín každého človeka je
ovplyvnená hlavne fyzickou aktivitou, potením, zvýšenou teplotou, zvracaním alebo aj stratami tekutín močením.
Pre diabetikov je vhodné používať kvalitnú vodu, nesladené minerálne vody, sódu a „bezpečné“ ovocné čaje, čaj s citrónom či horkú obilninovú kávu. Nápoje, často označené ako light alebo dia. Treba používať opatrne a až po preštudovaní ich skutočného zloženia. V sladených nápojoch alebo v džúsoch a v šťavách je množstvo cukru veľmi koncentrované a to niekedy aj napriek označeniu na obale „light“ alebo „Dia“. Diabetik si musí pri dodržiavaní pitného režimu skúmať nápoje – bežný človek si neuvedomí, že v 2 dl mlieka je 10 g sacharidov a bez obáv môže vypiť, ak má chuť, aj liter odrazu...
Koncentrované ovocné džúsy, alebo sladené nápoje môžeme diabetikovi povoliť piť napríklad pri zvýšenej fyzickej námahe, pretože nimi vtedy doplní nielen potrebu cukru, ale aj tekutín. Pri strednej záťaži vtedy môžeme diabetikovi odporučiť vypiť 2 dl nápoja každú hodinu, pri vysokej záťaži aj každých 30 minút.
Ani ten najzodpovednejší rodič, nemôže zabrániť aby sa ich dieťa nezoznámilo s alkoholom, zvlášť v kolektíve pri rôznych oslavách, ale môže svoje dieťa pripraviť na to kam vedie nekontrolovaná konzumácia alkoholu a nezodpovedné konanie.
Diabetik by mal vedieť, že konzumácia alkoholu prudko znižuje glykémiu.
Alkohol sa väčšinou diabetikom nezakazuje, ale nalačno môže vyvolať hypoglykémiu
Väčšie množstvo alkoholu môže diabetikom poškodzovať nervy a zhoršovať príznaky diabetickej neuropatie.
Príznaky hypoglykémie sa podobajú príznakom opitosti a súčasne požitý alkohol tak môže hypoglykémiu zastrieť.
Hypoglykémia spôsobená alkoholom sa nedá zvládnuť pomocou Glukagónu, pretože:
Náš organizmus chápe alkohol ako toxickú látku, ktorú musí čo najskôr odstrániť. Pečeň, ktorá za normálnych okolností funguje ako veľká chemická
továreň sa sústredí na túto činnosť, pričom všetky ostatné procesy zostávajú blokované.
Ak vypijeme alkoholický nápoj a vytvorí sa hladina alkoholu v krvi, bunky v pečeni budú považovať za svoju prvoradú úlohu spracovať alkohol, aby nás zbavili tejto pre telo nežiaducej látky.
Ak je alkoholu veľa, bunky v pečeni nemajú dostatočnú kapacitu, aby uvoľňovali glukózu a dopĺňali ju do krvi. U človeka bez diabetu telo automaticky zníži tvorbu inzulínu aby nedošlo k hypoglykémii. V prípade diabetika však takáto autoregulácia neexistuje, pretože dostáva inzulín zvonku a preto mu hrozí hypoglykémia.
Alkoholické nápoje môžu však glykémiu i zvyšovať a to vďaka sacharidom, ktoré môžu obsahovať. Každý typ alkoholického nápoja tak môže pôsobiť na glykémiu inak. V každom prípade však dochádza ich vplyvom k výkyvom v glykémii. Vzhľadom na túto skutočnosť, by teda ľudia s diabetom mali obmedziť pitie alkoholu len na výnimočné príležitosti.
Alkoholické nápoje rozdeľujeme do niekoľkých skupín: pivo, víno, likéry, destiláty.
Pivo obsahuje pomerne málo alkoholu, ale obsahuje veľké množstvo maltózy, sladového cukru, ktorý vznikol počas jeho výroby zo škrobu sladového jačmeňa.
Po vypití piva sa nám začne alkohol rýchlo vstrebávať cez črevá do krvi. Tráviace šťavy začnú rýchle rozkladať maltózu na glukózu, ktorá sa dostane do krvi.
Glykémia výrazne stúpne a bunky pečene budú len čiastočne zaťažené spaľovaním alkoholu.
V prípade že vypijeme druhé, tretie... ďalšie pivo, bude nám stále stúpať glykémia a bunky v pečeni budú naplno zaťažené odbúravaním alkoholu a nebudú schopné uvoľňovať glukózu počas niekoľkých hodín.
Keď si po príchode z reštaurácie, kde sme vypili tri a viac pív, zmeriame glykémiu, bude určite vysoká, najskôr cez 20 mmol/l. Keďže budeme unavení, pravdepodobne zaspíme tvrdým spánkom. Glykémia začne počas spánku klesať a nebude dopĺňaná zo zásob v pečeni. Môže sa ľahko stať, že v priebehu štyroch až šiestich hodín sa glykémia dostane do normálu, ale môže dôjsť aj k hypoglykémii.
Keďže po alkohole máme tvrdý spánok, nemusíme na hypoglykémiu zareagovať. Ešte väčšiemu riziku by sme sa vystavili, ak by sme si pred spaním dopichli inzulín kvôli vysokej glykémii. Je veľmi pravdepodobné, že by sme sa v priebehu niekoľkých hodín ocitli v ťažkej hypoglykémii.
Pri hypoglykémii po alkohole nám nepomôže injekcia glukagónu, keďže tá má povzbudiť uvoľnenie glukózy zo zásob v pečeni – ale to je cesta, ktorú alkohol blokuje.
Jediným aspoň trochu rozumným riešením tejto nerozumnej situácie, do ktorej by sme sa nemali dostať, je zjesť pred spaním výdatnú druhú večeru.
Relatívne bezpečné sú pre diabetika dve desaťstupňové alebo jedno dvanásťstupňové pivo. Každý organizmus sa vyrovnáva s alkoholom inak. Aby sme si vyskúšali vlastnú citlivosť na alkohol, je potrebné si pri experimente skontrolovať glykémiu medzi 2. a 4. hodinou v noci a potom ešte ráno. Hlavne je dôležité nedopichovať inzulín pred spaním, ani v noci, aj keby bola glykémia akokoľvek vysoká.
Nealkoholické pivo má podstatne znížený obsah alkoholu, ale obsahuje dokonca viac maltózy.
Glykémia po ňom výrazne stúpa, ale nebude sa zvyšovať riziko následnej hypoglykémie. Jeho pitie je však pri diabete rovnako nerozumné ako pitie malinoviek sladených repným cukrom, keďže to vedie k výkyvom glykémie, ktoré nie je možné zvládnuť inzulínom.
Diabetické pivo naopak obsahuje alkohol, ale len málo maltózy.
Glykémia po ňom nestúpa, ale bunky v pečeni musia spaľovať alkohol.
Pre diabetika je prijateľné jedno diabetické pivo, ako nápoj k jedlu. Je však veľmi nebezpečné vypiť dve, tri či viac diabetických pív s predstavou, že mi neškodia, lebo sú dia. Alkohol vyvolá hypoglykémiu ťažšiu než po inom pive.
Víno obsahuje viac alkoholu než pivo a rôzne množstvo jednoduchých sacharidov.
Prírodné, suché vína obsahujú sacharidov málo, dezertné, sladšie vína viac. Pri diabete by sme mali dať prednosť prírodným vínam.
Bezpečnou dávkou prírodného vína by pre väčšinu ľudí s diabetom mali byť 2 dcl vína k jedlu.
Dvojnásobná dávka je už dôvodom k zvýšenej ostražitosti a tiež k dodatočnej neskorej večeri pred spaním. Pri prvých experimentoch s vínom si nezabudnite skontrolovať nočnú glykémiu.
Likéry obsahujú alkohol, sú tak však predovšetkým zahustené roztoky sacharidov, obvykle repného cukru, sacharózy. Nie sú vhodné pre diabetikov.
Destiláty sú veľmi záľudné, obsahujú veľké množstvo alkoholu (obvykle 40%) a žiadne sacharidy.
Spôsobujú rýchly a prudký pokles glykémie a môžu ohroziť život diabetika. Pri ceste z reštaurácie môže u diabetika, ktorý vypil dva alebo tri rumy dôjsť na ulici k ťažkej hypoglykémii a následne k strate vedomia.
Keď ho nájdu okoloidúci, je z neho cítiť alkohol, tak ho zrejme privolaná polícia odvezie na záchytku (už zase vznikajú), aby sa vyspal.
V spánku však glykémia klesá ďalej a hypoglykémia nie je zachytená. Z takejto ťažkej hypoglykémie, pri ktorej sú alkoholom zablokované všetky ochranné reakcie vlastného tela, sa človek nemusí prebudiť.
Pokiaľ je plánovaná nejaká oslava za predpokladu, že dieťa (adolescent, mladý človek, mladý diabetik... ako ho pomenovať???) s DM1 bude konfrontované s alkoholom musí si uvedomiť zopár faktov:
- podľa legislatívy je požívanie alkoholu osobám mladším ako 18 rokov zakázané,
- mal by si mať vždy pri sebe doklad o tom, že si diabetik a kontakt na rodičov,
- diabetes pred kamarátmi nezatajuj, musia o nej vedieť a aj to čo majú robiť v prípade, že sa Ti niečo stane,
- ak dôjde k opakovanému zvracaniu ide o vážny stav - hrozí dehydratácia, strata solí a dekompenzácia – pri nezvládnutí si tento stav vyžaduje hospitalizáciu na JIS,
- v prípade straty vedomia Glukagón neúčinkuje!!! Treba privolať okamžite lekára a informovať ho že ide o diabetika, ktorý konzumoval alkohol,
- dobrá zábava nemá byť podmienená pitím alkoholu, hlavne keď vieš, že môže uškodiť,
- alkohol sa nesmie nikdy konzumovať na prázdny žalúdok, jeho účinky sú vtedy omnoho rýchlejšie,
- účinok alkoholu môže pretrvať dlhšie obdobie a glykémia môže klesnúť aj počas noci, alebo ďalší deň,
- pod vplyvom alkoholu sú reakcie zmenené a nemusíš si všimnúť varovné signály prichádzajúcej hypoglykémie,
- hypoglykémia spôsobená alkoholom výrazne obmedzuje schopnosť, aby si ju dokázal zvládnuť sám,
- pred, počas a po pití alkoholu nestačí iba dodať rýchly sacharid (džús, colu), ale nezabudni zjesť aj komplexný sacharid doplnený bielkovinou (chlieb so šunkou, mäso s ryžou, pizzu),
- glykémia bude pravdepodobne ešte niekoľko dní rozkolísaná, pretože každé hypo spôsobuje následne hyperglykémiu a metabolizmus sacharidov sa nestabilizuje okamžite.