Dia Leto na Spiši 2018: Diéta pri hnačke
(zdroj Herceg Peter, Dia šlabikár2)
Akútna hnačka vzniká náhle, pričom z tela odchádza nadmerné množstvo tekutín a solí – hrozí dehydratácia s rozvratom vnútorného prostredia. Glykémie bývajú rozkolísané, preto ich častejšie sledujeme - ako náhle sa pridruží zvracanie sledujeme aj ketóny. Častou príčinou sú potravinové intoxikácie, salmonelóza, infekčné ochorenia, črevné virózy, potravinové alergie, užívanie niektorých liekov (antibiotík), ale i cestovanie, veľká psychická záťaž detí a stres.
Príčinu zisťuje lekár kultiváciou stolice.Diéta pri akútnych hnačkách spočíva v rehydratácii a postupnej realimentácii. Dôležité je dopĺňanie tekutín a solí (pomocou rehydratačného roztoku Kulíšek či ORS). Užitie „živočíšneho uhlia“ nikdy neuškodí. Pri ťažkom stupni dehydratácie je dôležitá hospitalizácia
a nutnosť úpravy vnútorného prostredia pomocou infúznej liečby. Pri hladovke je vhodné krátkodobo doplniť sacharidy vo forme Coly (obsahuje glukózu a kofeín – upokojí žalúdok).
Na zastavenie hnačky sa na detskom infekčnom oddelení používa ako možnosť prvej voľby mletá škorica - ¼ - ½ čajovej lyžičky škorice (zapiť vodou) prirodzene stopne hnačku, pričom nezaťažuje pečeň na rozdiel od tabletiek. Diéta pri akútnej hnačke má odľahčiť namáhané črevo. Je šetriaca, bez zvyšková, v prvých dňoch s vylúčením tukov a postupným dopĺňaním nízkotučných bielkovín. Strava je prevažne sacharidová – nesmie však prekročiť odporučené
množstvo SJ/deň. Sacharidové potraviny s obsahom hrubej vlákniny sa na 3 – 5 dní (individuálne podľa stavu) neodporúčajú. Podáva sa osolený ryžový, mrkvový odvar, suchá ryža, lisovaná mrkva, zemiaky, lisované jabĺčko, banán, suchár, staršie biele pečivo, piškóty, Marína keks, tortové oplátky, ryžové burizóny (biele), cestoviny s krupicou, neskôr s nízkotučným tvarohom. Nezabúdame na čierny čaj, nebublinkovú minerálku. Pri zlepšení stavu sa môže pridať netučný kurací vývar, varené chudé kuracie mäso, kvalitná šunka, vaječný bielok, šľahaný tvaroh. Stav sa väčšinou do 3 dní stabilizuje, ale aj tak ešte určitú
dobu nezaraďujeme mastné, ťažko stráviteľné, nafukujúce, vyprážané jedlá.
Zvracanie a hnačka pri diabete
Deti zvracajú najčastejšie v dôsledku stravovacej chyby, t.j. v prípade, že zjedli zdravotne závadné alebo ťažko stráviteľné jedlo, prípadne zjedli nadmerné množstvo jedla. V takýchto prípadoch je zvracanie prirodzenou ochranou organizmu a telo sa zbavuje nevhodného obsahu žalúdka.
Diabetické dieťa môže zvracať z tých istých príčin ako dieťa bez diabetu. Zvracanie je však pre diabetické dieťa oveľa väčším rizikom, pretože naruší príjem jedla a dochádza tak k nerovnováhe medzi jedlom a inzulínom.
Okrem vyššie uvedených príčin môže diabetické dieťa zvracať aj kvôli svojmu diabetu. Príčinou je náhla komplikácia diabetu – ketoacidóza, alebo naopak stav po ťažkej hypoglykémii. Zvracanie je typickým príznakom rozvinutej diabetickej ketoacidózy.
Hrozí dehydratácia a zvýšenie glykémií.
Preto je potrebné pri chorobe pravidelne minimálne 4x denne kontrolovať glykémie a pri glykémii vyššej ako 13 mmol/l, vyšetriť tiež ketolátky v moči. Bez ketolátok v moči ketoacidóza neexistuje.
Ľahšiu formu ketoacidózy môžeme liečiť aj v domácom prostredí. Pokiaľ však začne diabetik zvracať, situácia sa komplikuje.
Pri prvom zvracaní je ešte možné pokúsiť sa podať po lyžičkách chladný nápoj (odporúča sa obyčajná chladená kola) a postupne skúsiť ľahké jedlo (piškóty, detskú výživu, slané tyčinky). Vhodný je rehydratačný roztok Kulíšek.
Dbajte na dostatočný príjem tekutín, kontrolu cukru a moču!
Pri opakovanom zvracaní však hrozí rozvrat metabolizmu a odkladanie hospitalizácie predstavuje riziko rýchleho zhoršenia zdravotného stavu.
Pri hnačke podávame čierny čaj, čaj z listov čučoriedok, Endiex tbl., Imodium tbl.,
Hylak kvapky, probiotiká v kombinácii s prebiotikami, čierne uhlie, ak sú glykémie v norme pomôže aj kúsok kvalitnej horkej čokolády a preukázateľné antibakteriálne účinky má suchá škorica.
Diéta: ryžové chlebíky, burizóny, čisté mierne solené kukuričné chrumky, banán, piškóty, čisté, neplnené tortové oplátky, jemný suchár, na ďalší deň starší biely rohlík, polievka z mrky, ryžový odvar, biela ryža, varené lisované zemiaky bez tuku, postupne pridávame varené kuracie prsia, nastrúhané jablko s banánom a piškótami.