pridal: litavcovam@gmail.com
06.04.2023 o 14.39 hod.
pridal: grukat@azet.sk
27.03.2023 o 23.46 hod.
pridal: varholikp@gmail.com
18.03.2023 o 14.08 hod.
pridal: zblahova082@gmail.com
15.01.2023 o 21.29 hod.
pridal: NFekiacova@zoznam.sk
20.11.2022 o 09.10 hod.
pridal: bilaanka@centrum.cz
27.10.2022 o 21.33 hod.
Predpokladám, že cez prázdniny mnohé deti získali nové glukometre. Mohli ich získať na letných akciách pre diabetikov, alebo ako ceny zo súťaží v odborných časopisoch , či jednoducho si ich kúpiť.
Preto znovu uverejňujeme starší článok o predpisovaní prúžkov do glukometrov. Prípadná neochota lekára predpísať požadovaný typ prúžkov môže mať iba dva dôvody: prvým je nevedomosť lekára - tú by sme asi mohli vylúčiť, druhým dôvodom je pravdepodobná zainteresovanosť... Neriešme dôvod. Skúsme sa dohodnúť v prospech pacienta. Ak to nepôjde, potom stačí oznámiť túto skutočnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Testačné prúžky v stanovenom limite a ľubovolného druhu môže pacientovi predpísať jeho lekár bez ohľadu na skutočnosť, aký glukometer pacient má vydaný, alebo či si sám zadovážil iný typ! Stačí iba požiadať lekára. Tak táto správa je odpoveďou na otázku, ktorú sme položili Ministerstvu zdravotníctva SR v rámci slobodného prístupu k informáciám.
Text odpovede:
Na základe Vašej žiadosti o odpoveď na otázku: „Môže oprávnený lekár predpísať testačné prúžky na stanovenie glukózy v krvi pacientovi v stanovenom množstve pre ten typ glukometra, ktorý si pacient sám zakúpi, alebo iba na ten typ, ktorý má vydaný na obdobie piatich rokov?“ Vám uvádzame nasledovné:
Predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok je upravené v zákone č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 140/1998 Z. z.“).
Podľa ustanovenia § 39 ods. 6 zákona č. 140/1998 Z. z. pri predpisovaní liekov a zdravotníckych pomôcok sú lekári povinní postupovať podľa súčasných poznatkov farmakoterapie účelovo a hospodárne; lieky môžu predpisovať len na indikácie schválené pri registrácii, zdravotnícke pomôcky sú povinní predpisovať len na indikáciu alebo na účel určenia uvedený pri posudzovaní zhody zdravotníckej pomôcky.
V zmysle zákona č. 140/1998 Z. z. testovacie prúžky na stanovenie glukózy v krvi (ďalej len „prúžky“) nie sú súčasťou glukometra, sú samostatnou zdravotníckou pomôckou. Uvedené vyplýva aj zo zaradenia prúžkov v zozname zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia (ďalej len „zoznam pomôcok“).
Zákon č. 140/1998 Z. z., ani zoznam pomôcok v žiadnom zo svojich ustanovení nepodmieňuje predpísanie prúžkov hradených z verejného zdravotného poistenia v tom zmysle, že možno predpísať iba prúžky na taký typ glukometra, ktorý bol pacientovi uhradený z verejného zdravotného poistenia.
Vzhľadom na vyššie uvedené konštatujeme, že predpisujúci lekár vo Vami popisovanom prípade môže predpísať prúžky hradené z verejného zdravotného poistenia aj do glukometra, ktorý nebol uhradený z verejného zdravotného poistenia a pacient si ho zakúpil sám. Pričom možno konštatovať, že ak pacient používa glukometer, ktorý si uhradil sám, je účelné ako aj hospodárne, aby predpisujúci lekár pacientovi predpísal zdravotnícku pomôcku (prúžky), ktorú skutočne používa.
Poznamenávame, že je potrebné odlišovať dve právne skutočnosti, a to predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok podľa zákona č. 140/1998 Z. z. a úhradu liekov a zdravotníckych pomôcok z verejného zdravotného poistenia podľa zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.
Záverom Vás informujeme, že Vaše pripomienky k návrhu opatrenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorým sa vydáva zoznam zdravotníckych pomôcok plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia (materiál č. 14876/2007 – OL) boli postúpené vecne príslušnému útvaru Ministerstva zdravotníctva SR na posúdenie a vyhodnotenie.
S pozdravom
JUDr. Jarmila Bullová, v. r.
generálna riaditeľka
Sekcia legislatívno-právna
Ministerstvo zdravotníctva SR
pani generálnej riaditeľke ďakujeme za odpoveď!
Prosím je možné požiadať aj ZP o výnimku na väčší počet prúžkov pri diabete II. typu .Podľa LP mám nárok 1x za 4 mesiace na 50 kusovaby som vedela správne držať hladinu glyk. udedený počet mi nestačí. Srdečná vďaka.
ivans133@gmail.com napísal dňa 05.01.2013 o 12.37 hod.:
O nadlimitné množstvo môžete prostredníctvom svojho diabetológa požiadať. 6iadosť treba podať na formulári, ktorý si vypýtae vo svojej poisťovni, alebo si ho stiahnete z webovskej stránky svojej poisťovne. Dobré je vo formulári vyplniť všetky osobné údaje a veci, ktoré vyplniť viete. A potom s takto predpripraveným formulárom treba ísť za svojim diabetológom, ktorý tam dopíše medicínske veci a hlavne zdôvodnenie žiadosti. Na dobrom zdôvodnení žiadosti veľmi veľa záleží!!! Reálna šanca na úspech je 50:50. Šance na úspech pri podávaní žiadostí o nadlimit prúžkov do glukometrov, by sa pre diabetikov s 2. typom diabetu reálne oveľa viacej zlepšili, keby diabetici s DM typu 2 vo veľkom zahrnuli svoje zdravotné poisťovne žiadosťami o nadlimit a ak by im ich poisťovňa neschválila, tak keby sa odvolávali a kópiami odvolaní by zasypali Ministerstvo zdravotníctva... Potom by si komopetentní ľudia možno uvedomili, že 50ks prúžkov na dobu 4 mesiace je pre dosiahnutioe stabilne dobrej kompenzácie diabetu, ktorou sa prdchádza vzniku ťažkých chronických komplikácií diabetu, ktorých liečba je oveľa nákladnejšia ako prúžky do glukometrov poskytnuté v primeranom množstve pre diabetikov s diabetom typu 2. Napríklad keď kvôli zlej kompenzácii diabetu má diabetik poškodené obličky a musí chodiť na dialýzu, ušetrené ročné náklady na dialýzu by poskytli toľko finančných prostriedkov, že prúžky kúpené za tieto peniaze by umožnili meranie glykémie 4x denne po dobu minimálne 40 rokov.