Spomínam si na detstvo, keď sme vždy pred letom a tým pádom aj obdobím zavárania, kupovali množstvo cukru. Veď bolo treba zavárať. Zavárali sme ovocie, varili džemy, lekvár – veď taký bol zvyk. Dnes manželka už zavára s rôznymi náhradnými sladidlami, používa dia recepty a želírovací cukor pre diabetikov.
Každý si nejako zvykol, že zavárať sa musí s cukrom, alebo s jeho náhradou. Ale nie je to pravda.
Zavárať ovocie sa dá aj so soľou !
Dva roky som tento článok „nosil“ v hlave. Nikde som nič o tejto metóde zavárania nič nenašiel a už ma prestalo baviť čakať – tak som to napísal. Aby som sa nedopustil veľkých nepresností, požiadal som o korekciu a názor človeka , ktorého kniha „Varíme diabetikom“ by mala byť povinným čítaním pre všetky dia mamičky a väčších diabetikov : pani Máriu Štefákovú z NEDU Lubochňa.
Cukor sa používa na zaváranie iba od doby Márie Terézie, pre tým sa odpradávna na konzervovanie a zaváranie potravín používala výlučne soľ ! Tak si naši predkovia nekazili po úprave ovocia zuby a nepriberali ..
Už trochu soli pomôže z ovocia vytiahnuť jeho prirodzené sladké zložky !
Ovocie je prirodzene sladké, samozrejme v čase keď dozrie. Je zbytočné snažiť sa zavárať nezrelé ovocie ..Spravidla platí, že čím je sladšie ovocie, tým treba na uvoľnenie sladkej chute menej soli a naopak. Podľa tohto mi vychádza, že všetko ovocie čo u nás rastie okrem jahôd a kyslých ríbezlí sa takto dá konzervovať ! Pre úspech je samozrejme nutné použiť nepoškodené a nenahnité plody a poriadne vymyté poháre a viečka, ale aj dodržať dobu zavarovania. Skúsenejší „zavárači“ rátajú čas zavárania od doby , keď je požadovaná teplota vo vnútri pohára , nie vo vode v hrnci..
A ešte soľ. Akú použiť ?? Ja navrhujem radšej tú morskú – vraj má viac prirodzených minerálnych látok .. Stále bude zaváranie lacnejšie , ako s cukrom , alebo jeho náhradami.
Každý by si mal zo začiatku vychytať správne množstvo soli - iná bude spotreba, ak bude zavárať kompót alebo lekvár. Potreba soli sa bude asi líšiť aj od druhu použitého ovocia. Jednoducho odporúča sa na prvý krát pracovať s kilom ovocia , pridať štipku morskej soli , povariť, okoštovať, ak je málo sladké , tak pridať trošku soli, no maximálne celkovo 2 dkg soli na kilo ovocia!
Poznámka pani Štefákovej : morská soľ sa rýchlejšie rozpúšťa a budí dojem že je slanšia, ale jazyk neoklamete.
Uvažujem, že na malý pohár 350ml stačí štipka soli, čo je maximálne 2g.
Do pohára sa zmestí ovocie za 3-4 SJ napr. sliviek, čo je 270-360g, takže na 1kg ovocia v tomto prípade sliviek, potrebujeme maximálne 8-10g soli, t.j. 4 štipky medzi prsty.
1 lyžica zarovnaná nožom má 10g .
Ako teda vlastne zavarovať so soľou ?
Ak ideme robiť kompót – ovocie dáme do pohára, zalejeme vodou , tak do troch štvrtín pohára, pridáme štipku soli, zaviečkujeme a dáme sterilizovať - tak 20 minút pri 100°C.
Ak chceme urobiť džem – ovocie dáme napríklad na plech , posypeme ho maximálne 2 dkg morskej soli a pokvapkáme napríklad jablkovým octom a dáme pomaly piecť do rúry, na tak dlho, ako vydržíme. Potom sa voda odparí, všetko rozmixujeme a dáme horúce do pohárov a otočíme hore dnom, aby sa prichytili viečka, alebo krátko zasterilizujeme. A bude to sladké !!
Urobiť si môžeme aj pyré. Hruškové je najjednoduchšie. Sladké hrušky očistíme , zbavíme jadierok a pomelieme, alebo rozmixujeme. Pridáme 2 dkg morskej soli, dochutíme polkou citróna , povaríme na malom plameni tak 25 minút, aby sa odparila prebytočná voda , dáme do pohárov a sterilizujeme pri teplote 80°Ctak dvadsať minút.
A teraz tá otázka, nad ktorou uvažujem už minimálne dva roky : Ako to rátať diabetikom ? Neviem presne. Nikde som to nenašiel. Ale dospel som k záveru, že by sme to mohli transponovane rátať ako ovocie. Čiže ak 1,1kg marhúl je desať SJ – tak aj to množstvo napríklad pyré , bude mať desať jednotiek. Vznikne mi napríklad pol litra pyré – tak si poviem , že má desať jednotiek.. Čo vy na to ??
Poznámka pani Štefákovej : Dobrá úvaha a dobrý výpočet, len to nemám vyskúšané.
A na 22.9. pripravíme špeciálnu akciu, kde sa budete všetci môcť pochváliť svojimi dia výrobkami – správne s označením – výrobok bez pridaného cukru a bez konzervantov !
Kto to vyskúša ??? Som zvedavý, aké máme šikovné dia mamičky a naše krásavice dia dievčinky a či sú ochotné urobiť niečo nezvyčajné a zdravé ! Pre tie najšikovnejšie pripravíme prekvapenie !
Poznámka pani Štefákovej :
Všetko ste správne popísali a má to logiku. Nemám vyskúšaný lekvár ani džemy len som skúsila kompót. Bol dobrý so štipkou soli ako som uviedla. Aj doba sterilizovania je rozdielna. Čerešne a višne 25min, jablká 20min a hrušky napr. len 15 min keď sú ošúpané.
Napíšte nám, či ste zaváranie so soľou vyskúšali a ako sa vám darilo !
skacikova@mail.t-com.sk napísal dňa 21.05.2019 o 20.26 hod.:
Ja zavaram ovocie so solou 3 rok. Prve zavaranie cca 3 pohare sa nedali jest lebo to bolo podla mna dost slane. Ubrala som sol na gramazi, teraz solim len tak medzi prsty a je to OK. Hrusky, ceresne, visne su v6borne, marhule. Dzem som zatial neskusala, ale tento rok to vyskusam. Mam DIA 2.