Za svet bez jednotky Vám ponúka viac tém na diskusiu. Poprosíme poslať komentáre ku téme na spisiacik@spisiacik.sk. Po ich spracovaní ich využijeme tak, aby sa dostali v rámci edukácie k čo najväčšiemu počtu diabetikov a ich kamarátov,
Projekt získal výraznú podporu!
Hlavným partnerom projektu Za svet bez jednotky sa sa stala spoločnosť Novo Nordisk Slovakia, s.r.o. ako súčasť nadnárodného koncernu spoločností zaoberajúcich sa výskumom, vývojom, výrobou a distribúciou liečiv, liekov a zdravotníckych pomôcok,
· ... nasleduje :
· 4.2. 2021 - Viac energie prináša zmena stravovacích návykov.
· 11.2. 2021- veríme, že už bude projekt rozšírený a tak sa pustíme do ťažkej témy: Pandémia koronavírusu a diabetik.
· 18.2. 2021 – no a bez tejto témy by projekt nebol úplný: Moderné glykemické monitorovanie a telemedicína – akútna potreba diabetika.
Potrebujete energiu? Zmeňte svoje stravovacie návyky!
Vediete zdravý životný štýl, jete výživné jedlá, športujete, ale napriek tomu sa často cítite unavení a strácate energiu? Môže to byť signál, že váš životný štýl, aj keď je zjavne zdravý, nie je správne v súlade s potrebami vášho tela. Naučte sa 5 krokov k zdravej energii.
1. Jedzte pravidelne a udržujte vyvážené jedlo
Telo premieňa spotrebované sacharidy na glukózu, ktorá hrá dôležitú úlohu v procese poskytovania energie. Keď jeme jedlo zriedka, s prestávkami niekoľko hodín, hladní konzumujeme príliš veľké, nesprávne vybrané porcie, dokonca aj tzv. zdravé jedlo, je narušená energetická rovnováha tela.
Bunky používajú glukózu na výrobu adenozíntrifosfátu (ATP), ktorý ukladá a dodáva telu energiu. Je nevyhnutný pre správne fungovanie mozgu, svalov a ďalších buniek tela. Keď hladina cukru v krvi klesne, bunkám chýba materiál na výrobu ATP. Tento deficit prináša únavu, hlad, podráždenie a ťažkosti so sústredením. Čo robiť potom? Snažte sa pravidelne telu dodávať vyvážené jedlá. Ak nie je možné jesť zdravé jedlo, stojí za to si so sebou vziať cenné občerstvenie - bohaté na komplexné sacharidy, bielkoviny a zdravé tuky, ako sú napríklad dostupné kvalitné tyčinky ktoré poznáte z našich podujatí od spoločnosti
Tekmar info: http://www.tekmar.sk/sk/cerealne-tycinky.html.
2. Vyberte si stravu, ktorá vyhovuje potrebám vášho tela
Držať diétu bez náležitej prípravy môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Pyramída zdravého stravovania je skvelým východiskovým bodom, musíte však brať do úvahy individuálne vlastnosti tela. Stojí za to urobiť okrem iného vyšetrenie na alergény a hladinu hormónov v krvi. Niektoré výrobky, napríklad zelenina a ovocie, ktoré slúžia zdravým ľuďom, môžu poškodiť ľudom s hormonálnymi problémami tým, že spôsobia hormonálny výkyv. Zlý stav často nevyplýva zo zlej stravy, ale z nesprávne zvolenej stravy. Stojí za to urobiť výskum, prekonzultovať výsledky s lekárom. Vypracovaním výživového plánu by mal byť poverený dietetik, ktorý prispôsobí stravu potrebám tela. Poznáte niekoho takého? Robil Vám niekto plán stravy ? Asi je to neuveriteľné, ale máme na Slovensku aj takých odborníkov. I keď činnosť dietetikov/nutričných terapeutov zdravotné poisťovne neakceptujú napriek tomu že stravovanie je neodmysliteľná súčasť liečebného procesu, možno sa raz vrátime k poznaniu z minulosti, alebo sa poučíme okolitými krajinami a zistíme že zdravotnícka profesia nutričný terapeut – bývalé špecializované diétne sestry v liečebnom procese ako súčasť liečebného tímu pod vedením lekára majú svoje opodstatnenie a ich profesionálna činnosť význam hlavne pre pacientov.
3. Identifikujte a vylúčte zlé cukry
Cukor má veľa mien - nie je to len sacharóza v kryštáloch, ale aj glukóza a glukózo-frutózový sirup. Ak zmeníte svoje stravovacie návyky, malo by to byť taký spôsob, ktorý vylučuje alebo výrazne znižuje spotrebu väčšiny jednoduchých cukrov. Tie spôsobujú okamžité zvýšenie energie a po chvíli spôsobujú jej výrazné zníženie. Do skupiny výrobkov obsahujúcich jednoduché cukry patria okrem iného sladkosti, ľahký chlieb a sladené nápoje. Stále viac sa venuje pozornosť glykemickému indexu potravinovej položky - čím je vyšší, tým je konzumácia jedla riskantnejšia, pretože destabilizuje hladinu cukru v krvi. Preto stojí za to nahradiť cukry zdravou náhradou - napríklad ak cítite potrebu jesť čokoládu, vždy sa oplatí vsadiť na kvalitu. Dnes už pokojne môžete siahnuť po tej, ktorá je pripravená bez cukru osladená stéviou.
Mgr. Klaudia Šugrová, MHA, MPH:: Pri nutričnej edukácii sme spoľahlivo otestovali glykemické variácie - napríklad u CHOCOMAZE https://www.chocomaze.sk/sk si na želanie dokážete vyskladať príchuť a primerané množstvo zaradiť do stravovacieho plánu bez výčitiek. Veď aká by to bola krivda zakazovať deťom obľúbenú čokoládu, ktorú navyše z pohľadu nutričného zloženia pre vysoký obsah vlákniny, minerálov, mikronutrientov a antioxidantov považujeme za veľmi cenný nutrient? Vedeli ste že okrem cenných minerálov v podobe napr. horčíka, draslíka, železa obsahuje kvalitná horká čokoláda minimálne 5-10x viac vlákniny/PREbiotík v porovnaní s prospešnou zeleninou, čiže okrem priaznivého pôsobenia na náš imunitný systém dokáže stabilizovať rozlietané glykémie? Určite nesmieme zabudnúť na nášho poctivého zlatého výrobcu akým je celosvetovo rešpektovaná https://lyrachocolate.com/. Lýra je suverénnou hviezdou na čokoládovom nebi, chutí vynikajúco - za svoju výnimočnosť vedie prvenstvo v svetových súťažiach, o čom svedčí počet renomovaných ocenení, ktorý neustále narastá a dôležité je, že pri rozumnej konzumácii glykémie neohrozuje.
Kvalitná horká čokoláda s vysokým podielom kakaa patrí medzi nutrične hodnotné produkty racionálnej/preventívnej výživy a v primeraných množstvách môže byť úplne bez obáv zaradená i do stravovacieho plánu detí/ľudí s diabetom. Čokoláda je výborným zdrojom cenných biologicky aktívnych látok, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu a ochranu organizmu. Pôsobí povzbudzujúco, antidepresívne a pozitívne vplýva na celkový metabolizmus aj imunitný systém. Okrem mnohých minerálov, stopových prvkov a vitamínov sa v horkej čokoláde ukrýva nálož antioxidantov, flavonoidov a vlákniny/prebiotík.
Priaznivé účinky kvalitnej čokolády pri vhodnej konzumácii nik nemôže popierať a neustále sú predmetom rôznych výskumov.V súvislosti s hľadaním nového lieku vyšiel vedecký článok, ktorý publikoval výskumný tím Slováka Martina Smieška z University of Basel.
Vedci preskúmali 700 miliónov chemických zlúčenín, ktoré by mohli byť vhodnými kandidátmi na liečbu COVID-19. Jedenásť molekúl bolo identifikovaných ako potenciálne aktívnych proti novému koronavírusu. Jedna z týchto aktívnych zlúčenín má prírodný pôvod. Ide o TAXIFOLÍN, flavonoid, ktorý sa prirodzene vyskytuje v čokoláde, červenom víne, zelenom čaji a v menšom množstve aj v zelenine a ovocí.
(Zaujímavý fakt: tagatóza, hoci z chemického hľadiska je jednoduchý cukor, má nízky glykemický index (GI glukóza=100; GI tagatóza=3, čiže antihyperglykemický efekt), 3-krát menej kalórií ako cukor a nespôsobí prasknutie inzulínu, takže ho môžu bezpečne používať ľudia, ktorí vylučujú jednoduché cukry zo stravy.)
4. Cvičte a jedzte s rozumom
Zdalo by sa, že ľudia, ktorí sa venujú športu, patria k tým, ktorým nechýba energia. Cvičenie zvyšuje efektivitu tela, podporuje spevnenie svalov a je spojené s tvorbou endorfínov, tzv. hormónov šťastia. Kľúčom k získaniu energie je však strava, ktorá telu umožní okrem iného spracovať ingrediencie a využiť ich. na budovanie svalov. Osoba, ktorá si vyberie pilates alebo zumbu, bude mať iné potreby ako osoba, ktorá trénuje crossfit.
V strave fyzicky aktívnych ľudí je dôležité udržiavať primeranú energetickú rovnováhu. Jedálny lístok by mal obsahovať vhodne vybrané podiely bielkovín, cenných tukov a sacharidov, ktoré dodajú dostatočné množstvo energie zodpovedajúce energetickým potrebám tela. Keďže diabetes je choroba podmienok ani pri pohybe nesmieme zabúdať na správne načasovanie, intenzitu a samozrejme rovnováhu medzi aplikovaným – práve účinkujúcim inzulínom a vhodne skombinovanou/zakomponovanou stravou do aktuálneho režimu dňa.
5. Vyberte si zeleninu s fantáziou
Zlá zelenina neexistuje, ale je veľmi dôležité, aby bol výber pestrý a aby obsahovala veľa vitamínov a ďalších potrebných živín. Nezostávajte len pri jednom alebo dvoch druhoch zeleniny - používajte sezónnu, vyberajte ju s ohľadom na to, čo sa v nej skrýva. Napríklad fazuľa prinesie do stravy bielkoviny, železo, vitamíny skupiny B. Vláknina, ktorú obsahuje, spôsobí, že sa bude cítiť sýto. Avokádo vám dodá zdravú porciu bielkovín, tukov a sacharidov, zatiaľ čo špenát vám okrem vitamínov a minerálov dodá aj vápnik a horčík. Zmiešajte zeleninu dohromady, pridajte korenie, bylinky, (malé množstvo kvalitného oleja – aby vo vhodnom prostredí vitamíny rozpustné v tukoch dokázal organizmus plne využiť) aaby mali jedlá okrem energického nakopnutia vplyv na to, že sa budete cítiť skvelo a budete plný energie.
Mgr. Klaudia Šugrová, MHA, MPH::„Pre úplne každého (od narodenia počnúc celým životom) je najlepšou preventívnou/racionálnou/liečebnou výživou s láskou pripravená domáca nutrične vyvážená kvalitná, rôznorodá pestrá strava a dlhodobo racionálna životospráva. Neexistuje žiadna geniálna diéta ani univerzálna potravina, ktorá by diabetes zázračne vyliečila. Racionálne stravovanie s limitovaným príjmom sacharidov vždy rešpektuje individuálne potreby a zvyklosti jedinca – nezakazujeme, ale hľadáme bezpečné alternatívy. A hlavne pri živote s diabetom musíme vedieť zodpovedať na tri dôležité otázky: 1. kedy budem jesť; 2. čo budem jesť; 3. aká je bezpečná veľkosť mojej porcie??? Diabetes naozaj nie je o zákazoch, ale o rozumnom zosúladení - hľadaní rovnováhy medzi inzulínom – stravou – pohybom.
V treťom tisícročí, kedy dokážeme veľa rizikových faktorov vzniku infekčných a neinfekčných pandémií vedome ovplyvňovať je úplne na mieste prehodnotiť zaužívané stravovacie zvyklosti a životný štýl, hlavne ak vieme, že vytrvalosťou pri troške snahy vedú i pomalé kroky k veľkým pozitívnym zmenám.
Už školáčikom počas zážitkových hodín roky odovzdáva naša Nutričná akadémia informáciu o tom, že tráviace ústrojenstvo predstavuje 70-80% imunitného systému, že stabilný imunitný systém zabezpečuje obranyschopnosť organizmu a je do veľkej miery formovaný práve stravovaním. Dlhodobo nesprávny spôsob života spojený s nevhodnými stravovacími návykmi, nadbytočným príjmom energeticky výdatnej stravy v podobe prázdnych kalórií, nedostatočným pohybom vedie časom k nadváhe, obezite a postupne smeruje k rozvoju mnohých závažných ochorení. Medzi neviditeľné civilizačné choroby patrí nepochybne Diabetes mellitus 2. typu, ktorý zo začiatku nebolí, ale neskôr nás zbytočne pripravuje o to najcennejšie. Za vznik diabetu 1. typu nik nemôže a žiadnou prevenciou ani iným spôsobom zatiaľ nedokážeme jeho vznik odvrátiť, ale racionálnym stravovaním – životosprávou i celkovým selfmanažmentom ochorenia dokážeme zamedziť rozvoju akútnych i neskorých obávaných komplikácií. Napriek svojej celoživotnej zákernosti je práve diabetes výnimočný možnosťou prevencie a obrovskými možnosťami systému i samotného pacienta ovplyvňovať vznik - priebeh ochorenia či rozvoj komplikácií a kvalitu života.
Liečbu diabetu vždy zastrešuje lekár a okrem ordinovanej terapie v podobe lieku alebo inzulínu odporúča tiež nevyhnutné dodržiavanie režimových opatrení. Lekár ordinuje terapiu, ale komplexnú nutričnú edukáciu, inštruktáž a konkrétnu podobu vhodných nutričných opatrení deleguje na tím zdravotníkov ktorého súčasťou majú byť aj nutričné terapeutky – bývlé diétne sestry ktoré boli v posledných rokoch v rámci šetriacich opatrení „nadbytočné“ a dnes sú už „zánikovým druhom“. V návale rôznych informácií si mnoho ľudí hlavne pri zistení ochorenia nedokáže predstaviť čo je potrebné zabezpečiť k dosiahnutiu želaných hodnôt ani akú bezpečnú porciu jedla si môžu niekoľko krát denne položiť na tanier. Nováčik sa bez odbornej pomoci dokáže v tejto problematike iba veľmi ťažko sám orientovať, preto je dôležité aby si pacienti žiadali podrobnú nutričnú edukáciu, ktorú kvalifikovane vykonávajú profesionálne nutričné terapeutky a pod vedením lekára sprevádzajú pacienta počas celoživotnej liečby. Čo sa týka vzdelávania pri celoživotnom progresívnom ochorení vyspelé spoločnosti tejto problematike venujú dostatočnú pozornosť a z pohľadu prevencie i liečby majú ľudia zabezpečené dostupné celoživotné profesionálne edukácie.
Zatiaľ je u nás komplexné riešenie tejto komplikovanej problematiky v nedohľadne a je ponechaná na tretí sektor – Spišiačik so svojimi edukačnými projektmi pomáha dlhoročne mnohým na východe SR – vďaka nim poznáme už 8 rokov jedinečný edukačný projekt Dia šlabikár, ktorý je bezplatne dostupný pre každého kto potrebuje na celom svete. Aj záujmové združenie KlauDIA vzniklo ako naliehavá potreba riešiť systémové nedostatky v oblasti nutričnej terapie a našou snahou je podávať pomocnú ruku pacientom – zároveň lekárom/zdravotníkom.
Pri preventívnej/liečebnej výžive naozaj nedokážeme zmeniť iba to, čo sami nechceme“
litavcovam@gmail.com napísal dňa 04.02.2021 o 09.08 hod.:
V spomienkach som sa preniesla do roku 2009, na začiatok nášho života s DM, kedy neexistovala edukácia ohľadne stravovania, dostali sme niekoľko informácií - vylúčiť cukor, biely chlieb a pečivo, sladkosti...a naučili nás počítať sacharidové jednotky, alebo sme sa to naučili samééé???? Naozaj už neviem. Ale v pamäti mi utkveli dve stretnutia s "diétnymi sestrami", jedno v popradskej nemocnici, kde ja som chcela poradiť s kombináciami potravín počas dňa a sestra začala: "10 g sacharidov je 1 SJ..." a keď zistila, prečo som sa chcela stretnúť, tak len pokrčila plecami a zhodnotila, že nám nemá čo nové povedať :( To druhé stretnutie bolo v Ľubochni, kde ma totálne sklamalo stravovanie detských diabetikov a na stretnutí vychýrená "diétna sestra" skonštatovala, že "peniaze nepustia" :( :( Normálnu "diétnu sestru" sme stretli až na stretnutiach Spišiačika :) Ďakujeme Klaudia za všetky rozumné, praktické, užitočné rady, nápady na stravovanie.