logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Za svet bez jednotky - Moderné glykemické monitorovanie a telemedicína.

Autor: Peter , pridané: 2021-02-15 10:03:44, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

 Poslednou z vybraných možností na diskusiu o diabete  v rámci projektu Za svet bez jednotky je  oblasť monitorovania glykémií v dnešnej dobe. Pozorným čitateľom určite neunikne ani hlavná myšlienka celého projektu, ktorá je zapracovaná v texte a je výsledkom dlhoročného štúdia a sledovania života s diabetom a života diabetikov. 

 

Tešíme sa na Vaše pripomienky a návrhy a rád ich dopracujeme k materiálu, ak nám ich pošlete na spisiacik@spisiacik.sk.  

 

 

 

 

Moderné glykemické monitorovanie a telemedicína.

 
 
 Moderné glykemické monitorovanie a telemedicína sú odpoveďou na potreby pacienta, diabetológa a celého systému starostlivosti o diabetikov na Slovensku
 
Prielomom v každodennej starostlivosti o ľudí s diabetom sú moderné metódy monitorovania glykémií a riešenia telemedicíny. Nejde len o riešenia, ktoré zlepšujú kvalitu života pacientov všetkých vekových skupín, ale predovšetkým o spôsob, ako zlepšiť spoluprácu medzi pacientom a lekárom, robiť informovanejšie každodenné rozhodnutia a nakoniec znížiť vývoj komplikácií diabetu. Prinášajú výhody pacientovi, lekárovi aj systému zdravotnej starostlivosti o pacienta s diabetom.
 
Vieme, že diabetikom sa hladiny glukózy v krvi menia počas dňa často nepredvídateľným spôsobom. Nedostatok inzulínu alebo znížená citlivosť mnohých tkanív na jeho účinky bránia telu účinne regulovať hladinu cukru v krvi. Túto úlohu musí prevziať pacient a lekár. Po celé roky bolo jedinou možnosťou dennej kontroly glykémie použitie glukometrov. Dnes sú krok za krokom glukometre nahradzované modernými systémami nepretržitého monitorovania glukózy, ktoré poskytujú oveľa ucelenejší obraz o tom, ako sa menia hladiny glukózy, aký vplyv má liečba, jedlo alebo fyzická aktivita na glykémiu každého diabetického pacienta, a tým umožňujú individualizáciu ciele a metódy liečby. To sa následne premietne do realizácie hlavného cieľa liečby cukrovky, ktorým je zabrániť rozvoju jej komplikácií, zabezpečiť dobrú kvalitu a predĺžiť život pacienta.
Žijeme v dobe senzorovej.
Senzory totiž dovolia diabetikom s predstihom zareagovať na výkyvy hladiny glykémie, pomáhajú znížiť výskyt hypoglykémií aj hyperglykémií, a tým aj výskyt závažných komplikácií diabetu.
Použitie glukózových senzorov je u pacientov s diabetom 1. typu dokonca dôležitejšie ako metóda aplikácie inzulínu (perá alebo pumpa).
Znie to neuveriteľne, ale Česká klinická štúdia COMISAIR, publikovaná na začiatku roku 2020 v prestížnom vedeckom časopise Diabetes Care toto dokázala. Dozvedeli sme sa, že kombinácia senzorov s inzulínovými perami prináša lepšie výsledky v porovnaní s liečbou pomocou pumpy bez senzorov a je dokonca porovnateľne účinnou alternatívou k liečbe pomocou pumpy so senzormi.
Pre úspech liečby diabetu 1. typu teda nebola rozhodujúca metóda aplikácie inzulínu, ale spôsob monitorovania glukózy. Inými slovami, bežné funkcie inzulínových púmp obvykle neprinášajú významne lepšie výsledky oproti liečbe modernými inzulínmi aplikovanými perami. A využívať ich dokáže aj tak menej ako polovina pacientov, čo je výsledkom slabej edukácie diabetikov.
Jednoznačne však treba povedať, že liečba inzulínovou pumpou v kombinácii so senzormi tvoriacimi hybridný uzatvorený okruh je to najlepšie, k čomu sa pacient pri liečbe DM1 môže dostať. Nie každému však tento spôsob liečby vyhovuje a ju nechce. Niekomu vadia hadičky, niekomu nosenie inzulínovej pumpy a napojenia senzorov a rozhodne sa radšej pre liečbu pomocou inzulínového pera a senzora, ktorý sa dá decentne zamaskovať a skryť.Liečba diabetu totiž nie je iba o dosiahnutí najlepších glykémií, ale hlavne o kvalite života!
Zavádzanie riešení telemedicíny a moderné metódy monitorovania glykémie začali hrať ešte väčšiu úlohu počas epidémie COVID-19. Situácia pacientov s diabetom je v tomto období zvláštna - oveľa viac im hrozí závažnejší priebeh infekcie SARS-CoV-2. Systémy kontinuálneho monitorovania glykémie, napríklad skenovacími metódami, umožňujú efektívnu diaľkovú správu terapeutického procesu. Dostupné bezplatné aplikácie vám umožňujú bezpečne zdieľať glykemické údaje o pacientovi s rodičmi alebo lekárom.
 
Čo najširšie zavedenie riešení telemedicíny je mimoriadne dôležité, pretože pomáha zlepšovať starostlivosť o diebetes a minimalizuje riziko infekcie pacientov i zdravotníckeho personálu. Z tohto dôvodu je telemedicína, ktorá umožňuje konzultácie liečby diabetu na diaľku počas pandémie a tiež po jej skončení z hľadiska systému zdravotnej starostlivosti kľúčovou výzvou a potrebou.
 
Spolu so zavedením riešení telemedicíny by sa malo tiež zabezpečiť, aby sa zvýšil prístup k modernej metóde kontinuálneho merania glukózy v krvi skenovaním. Majú jednu hlavnú výhodu - poskytujú lekárovi a pacientovi informácie o hladine glukózy a jej variabilite a tiež umožňujú vzdialený prenos výsledkov ošetrujúcemu lekárovi, ktorý tak môže pacienta sledovať a robiť terapeutické rozhodnutia.
 
Ako môže použitie moderných metód monitorovania glykémie v praxi pomôcť pacientom všetkých vekových skupín a s rôznymi problémami?
 
·         NOVORODENCI A DETI
Aj malé denné výkyvy glykémie môžu významne ovplyvniť psychomotorický vývoj dojčiat a neskôr v živote - výskyt neskorých komplikácií choroby.
V prípade dojčiat je optimálnym riešením kombinácia pumpovej terapie so systémom nepretržitého monitorovania glukózy, ktorý umožňuje nepretržité informácie o aktuálnej koncentrácii glukózy v intersticiálnej tekutine. Na tomto základe môže opatrovateľ malého pacienta urobiť príslušné rozhodnutie o dávke inzulínu. To zase dáva rodičom detí s diabetom pocit bezpečia.
 
·         PREDŠKOLÁK
Predškolák sa rýchlo vyvíja fyzicky aj intelektuálne. Mozog dozrieva a potrebuje glukózu, dieťa má nekontrolovanú chuť do jedla, siaha po občerstvení. Je to tiež čas prvých kontaktov s rovesníkmi a hormonálnych zmien dieťaťa. Pre fyzické zdravie potrebuje správnu kontrolu diabetu a pre psychické pohodlie potrebuje aj to, aby bola pohodlná. Nechce, aby sa o túto chorobu zaujímali jeho priatelia a učitelia materských škôl. Práve používanie moderných systémov monitorovania glykémie určite zlepšuje kvalitu života mladých pacientov. Dieťa môže byť v škôlke, u starých rodičov, či u kamaráta. Zmeny glykémií vie rodič odsledovať aj na diaľku a dokáže ich regulovať aj pomocou telefonátu a prijatím potrebných opatrení a vydania pokynov pre opatrovateľa. Pri niektorých systémoch uzatvoreného okruhu vie rodič dieťaťu na diaľku poslať v prípade potreby korekčnú bolusovú dávku, alebo zmeniť profil bazálneho dávkovania inzulínu.
 
·         ŠKOLOPOVINNÉ DETI
Diabetes 1. typu je najbežnejším chronickým ochorením u detí tohto veku. Často zaznamenajú prechodné zvýšenie potreby inzulínu. To je doba, keď sú deti emočne nestabilné, náchylné k riskantnému, niekedy deštruktívnemu správaniu. Hormonálne zmeny, vytváranie pozícií v skupine a spätná väzba na liečbu od spolužiakov zvyknú vytvárať predpoklady pre horšiu kontrolu diabetu. Cestou, ako zabrániť tomu, aby deti s diabetom neboli pre svoju chorobu v škole diskriminované je poskytnúť im neustály prístup ku systémom CGM. Tak sa im zvýši ich bezpečnosť a pohodlie pri vzdelávaní a v konečnom dôsledku to môže mať vplyv aj na výsledky pri vyučovaní.
 
·         DORAST
Dospievajúci vek je obzvlášť ťažký pre ľudí s diabetom. Je to čas, keď je obzvlášť ťažké udržiavať hladinu glukózy v krvi.
Je to spôsobené jednak somatickými dôvodmi vrátane zvýšenej sekrécie rastového hormónu, kortizolu a katecholamínov, ako aj pohlavných hormónov a tiež psychickými poruchami sebaúcty, neochotou odlíšiť sa od rovesníkov, zvýšeným tlakom vyzerať atraktívne alebo „únavou“ z manažovania diabetu.
 
Používanie moderných technológií môže adolescentom výrazne pomôcť pri zvládaní diabetu pri ich každodennej liečbe a umožniť ich rodičom efektívnym spôsobom preniesť ich liečebné povinnosti na dospievajúcich. Vďaka tomu dospievajúci získa nezávislosť, ktorá je pre neho taká dôležitá.
 
·         DOSPELÍ
Používanie systémov kontinuálneho monitorovania glykémie prostredníctvom účinnej ochrany pred hypoglykémiou dáva pocit bezpečia, čo zase určuje vyššiu kvalitu života pacienta, umožňuje realizáciu životných, profesionálnych a športových plánov. Vďaka systémom CGM prestáva byť diabetes v mnohých prípadoch pri prijímaní takýchto rozhodnutí obmedzením. Výskum tiež naznačuje, že použitie systémov nepretržitého monitorovania môže tiež významne znížiť riziko hospitalizácie v dôsledku diabetu.
 
·         SENIORI
 Zvyšuje sa stredná dĺžka života, zvyšuje sa aj počet obéznych ľudí a zvyšuje sa aj počet diabetikov. Kvôli obmedzeniu manuálnej zručnosti stúpajúcej s vekom a zrakovým postihnutím, spôsobuje sledovanie hladiny cukru glukometrom starším ľuďom značné technické problémy. Odpoveďou na tieto ťažkosti je možnosť využitia moderných systémov kontinuálneho monitorovania hladiny glukózy v krvi, ktoré umožňujú hlasu prenášať informácie o aktuálnej koncentrácii glukózy, zdieľať svoje údaje s rodinou, opatrovateľmi alebo ošetrujúcim lekárom, čo má za následok výrazné zníženie rizika hypoglykémie.
 
·         TEHOTENSTVO
  • Nepretržité monitorovanie glukózy u matky má priaznivý účinok na liečbu diabetu tehotnej diabetičky a  aj tej s objaveným gestačným diabetom  a prispieva k správnej kontrole glykémie. Udržiavanie optimálnej koncentrácie glukózy v krvi matky zvyšuje pravdepodobnosť správneho priebehu tehotenstva a vývoja plodu a tiež znižuje riziko komplikácií pri pôrode a novorodeneckom období.
  •  
  •  
 
Širšie zavedenie moderných metód monitorovania glykémie do každodennej liečby ľudí s diabetom prináša mnoho dôležitých výhod, a to z pohľadu pacienta, lekára aj systému starostlivosti o diabetes. Toto sa potvrdilo najmä počas pandémie COVID-19.
 
Telemedicína navyše perfektne funguje počas koronavírusu, pretože umožňuje dodržiavanie sanitárneho režimu - potrebu izolácie a udržiavanie potrebnej sociálnej vzdialenosti . Dvojnásobne to platí aj vďaka zavedeniu tzv. e-receptov. Dnes už takmer každý lekár na Slovensku využíva túto formu pri liečení a pri predpisovaní liekov a zdravotníckych pomôcok.
 
 
 

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť