27.2. 2012 na 17 hodinu zvolávam všetky šikovné dia deti z nášho Združenia, ktoré sa chcú do tohto projektu zapojiť, do pizzérie Ombré ( bývalý Námorník ) na sídlisku Mier v Spišskej Novej Vsi.
Okrem toho, že si dáme večeru, budeme aj pracovať ! Rozdelíme si úlohy , dohodneme kto a za čo bude zodpovedať.. Lebo toto bude zaujímavá akcia ...
„DIA deti policajtom“
termín: február – december 2012
Odborný konzultant projektu : MUDr. Vladimír Uličianský, vedecký sekretár Slovenskej diabetologickej spoločnosti
· Východisková situácia projektu, popis projektového zámeru
“Združenie rodičov a priateľov diabetických detí“ je dobrovoľnou, nepolitickou, mimovládnou záujmovou organizáciou s právnou subjektivitou, združujúcou prevažne mladých ľudí postihnutých diabetom. Významným cieľom Združenia je zaraďovanie detí postihnutých diabetom do bežného života, prekonávanie bariér a informovanie verejnosti o ochorení diabetes mellitus, ľudovo nazývaného cukrovka.
Združenie existuje od roku 2002. Od vtedy sa podarilo zorganizovať veľa akcií, informácie sú k dispozícii na www.spisiacik.sk.
Všetku činnosť v prospech Združenia vykonávajú predovšetkým rodičia dobrovoľnícky, bez nároku na plat . Združenie nemá vlastný majetok.
Združenie zorganizovalo množstvo edukačných aktivít, letné stretnutia detí s diabetom a od roku 2008 organizuje aktivity „Dia deti – niekomu“ . V praxi to znamená, že aktivita je určená konkrétnej skupine – ( škôlkari , spolužiaci zo ZŠ, stredných škôl, kamaráti, rodičia a starí rodičia ) , ktorým sa takto vysvetlili špecifiká života a liečby diabetika a boli tiež požiadaní o toleranciu voči deťom s diabetom.
V roku 2012 sme sa rozhodli svoju pozornosť zamerať na policajtov. Preto sme projekt nazvali „Dia deti policajtom“ .
· Ciele projektu (v bodoch)
1. Upozorniť rôzne zložky polície ( štátna , obecná ) na rastúci počet diabetikov a napomôcť im v získaní komplexnej informácie o diabete a návodu, ako reagovať v krízovej situácii pri prejavoch hypoglykémie u diabetika.
2. Poukázať na špecifiká diabetu v súvislosti s výkonom ich povolania.
3. Dosiahnuť poskytnutím informácií o diabete, edukovanie čo najväčšieho počtu policajtov a napomôcť tomu, že získajú dostatok vedomostí, aby pri výkone služby dokázali rozoznať človeka v hypoglykémii napríklad od človeka pod vplyvom alkoholu alebo drogy a poskytnúť mu nevyhnutnú pomoc.
4. Spracovať : Prednášku , prezentáciu a tieto dokumenty poskytnúť na CD a pomocou mailov čo najväčšiemu počtu policajtov . Prednášku odprezentovať priamo na vybraných pracoviskách polície a spojiť ich s bezplatným meraním glykémií policajtom deťmi s diabetom zo Združenia.
· Časový harmonogram projektu
• Prípravné obdobie – február – marec 2012 ( spracovanie edukačných prednášok a prezentácie – ich odkonzultovanie a výroba 50 ks inštrukčných CD ), dohodnutie termínov realizácie aktivít s vybranými zložkami polície a rozdelenie čo najväčšieho počtu detí s diabetom zo Združenia pre ich realizáciu, hľadanie partnerov pre realizáciu projektu
· Realizácia projektu – apríl – október 2012
· Očakávania realizátorov
Budeme radi, ak pomôžeme svojim podielom prekonávať bariéry a napomôžeme začleňovaniu detských diabetikov do normálnej spoločnosti aj tým, že sa aktívne na projekte zúčastnia , budú ho pripravovať a realizovať.
Od projektu očakávame aj šírenie informácií o diabete a o jeho liečbe. Ak čo i len jeden policajt pri výkone povolania využije informácie našou aktivitou podané – bude projekt úspešný !
· Zhrnutie projektu
Projekt predstavuje premyslený komplex aktivít, ktoré môžu priniesť osoh detskému diabetikovi, policajtom a v konečnom dôsledku celej spoločnosti. Jeho výsledok sa nedá vyčísliť ani zmerať.
Hypoglykémia je stav, ktorému sa takmer nikto z diabetikov nevyhne. Vtedy je diabetik odkázaný na zvládnutie situácie vlastnými silami, alebo s pomocou okolia. Najbližší diabetika spravidla vedia , ako byť nápomocní. Počet diabetikov na Slovensku sa za posledných 20 rokov zdvojnásobil. Uvedenú diagnózu má dnes viac ako päť percent obyvateľstva. Niektoré zdroje uvádzajú , že ich je až 350 000 ! Logicky je preto pravdepodobnejšie, že policajt sa pri výkone povolania stretne s diabetikom, u ktorého včasne rozoznanie hypoglykémie môže byť výrazným prínosom pre minimalizovanie jej zdravotného dopadu na diabetika.
Preto sme sa rozhodli zvolenou formou podať informácie o diabete policajtom a pri tej príležitosti im urobiť aj preventívne merania glykémií a poskytnúť im užitočné informácie o diabete .
spisiacik@spisiacik.sk napísal dňa 10.09.2012 o 15.11 hod.:
10.9.2012 sme odprezentovali náš projekt Dia deti policajtom pracovníkom kriminálky v Spišskej Novej Vsi. Dnes prezentovala Lenka, zajtra na Obvodnom oddelení PZ v SNV bude Marek - Monika má na starosti meranie a fotenie, Maroš sa stará o techniku ... Celkom ich to zaujalo !