logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Január 2021 >
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Akcie pre diabetikov

dia život

Dia leto 2015: Studničky v Raji

Autor: Peter , pridané: 2015-07-13 11:43:57, rubrika: Akcie pre diabetikov, Prečítané: 0x

Na severnej časti Národného parku Slovenský raj zo strediska Podlesok je dostupných pre turistov viacero lesných studničiek, no päť ich je niečím zvláštne. Keď sa pri nich zastavíte, tak sa dozviete, že boli obnovené s podporou spoločnosti Embraco Slovakia, s.r.o., obcou Hrabušice a Združením rodičov a priateľov diabetických detí!
 
Ako býva zvykom, najlepšie nápady vznikajú pri pive. Zhruba pred rokom a pol sme s Ing. Vladimírom Muchom zo Správy Slovenského raja hodnotili už realizované akcie a plánovali budúce. Priznám sa, že zbieranie odpadkov po turistoch je skvelá akcia, ale do nej sa už zapojilo okrem nás viacero organizácií, cítil som potrebu zmeny a aj, aby po práci „sladkých detí“ niečo trvalé zostalo. Rozhodli sme sa – ideme obnovovať studničky!
 
Do prvých troch sme sa pustili v septembri 2014. Zvolili sme si za vzor studničku pri vstupe do strediska Podlesok, ktorú sme iba zrekonštruovali a natreli a hlavne jej okolie vyčistili od náletov drevín, čím sa stala pre okoloidúcich viditeľná. Studnička je obľúbená mnoho rokov hlavne pre domácich, bežní turisti o nej často ani netušili.. Ďalšie dve studničky sme postavili úplne nové, na mieste ich pôvodných základov. Obe sú dostupné z cyklistických chodníkov - jedna popri ceste od križovatky Nad Podleskom po žltej trase, druhá po červenej.
 
V rámci Dia leta na Spiši 2015 sme 4.7.2015 od základov zrekonštruovali dve studničky – jednu pri vrchole rokliny Suchá Belá (Dobrovoľníci z Embraca) a druhú (Spišiačikovia na čele s Ing. Dušanom Marcinom) na konci rokliny Veľký Kyseľ.
 
Každý, kto doteraz videl nové studničky nás pochválil. A preto sme sa rozhodli že ich spojením a spojením Symbolického cintorína obetiam v Slovenskom raji, ktorý spoločne budujeme už niekoľko rokov, vytvoríme novú turistickú trasu. Podľa Ing. Vladimíra Muchu táto trasa ponúka krásny peší výlet v trvaní 5:30 hodiny, no môže sa skombinovať aj s jazdou na požičanom bicykli zo Suchej Belej na Podlesok.
 
Presnejší obraz o trase a lokalizácii studničiek získate z priloženej turistickej mapky.
mapa_studničky.pdf (3.29MB)
 
Pre prvých piatich, ktorý do komentára článku alebo na mail spisiacik@spisiacik.sk napíšu, že od dnešného dátumu prešli túto našu „Tour de studničky“ mám pripravené špeciálne darčeky od nášho hviezdneho hokejistu Petra Bondru, ktorý si 4.7. studničky nielen pozrel, ale sa pri nich aj osviežil a za ich vybudovanie a vybudovanie Symbolického cintorína nás pochválil a vyjadril obdiv.
 

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť