logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Február 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 01 02 03
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Blog

dia život

Lucka: Neprestávame edukovať! +Foto

Autor: Peter , pridané: 2018-09-18 11:31:14, rubrika: Blog, Prečítané: ?

 „Učíme sa celý život.“ Túto vetu hovoríme veľmi často pretože náš život nie je naplánovaný algoritmus, kedy presne vieme, čo nás v živote čaká, ale práve naopak, je to nekonečný rad samých prekvapení, dobrých aj menej príjemných.

My zo Spišiačika, taktiež nezaostávame v učení sa. Naše super akcie, čistenie zoologickej záhrady, dialeto, či upratovanie Slovenského raja, ktoré mávame po celý rok sa nikdy nezaobišli bez edukácie, aj napriek tomu, že mnohí z nás by sa už mohli považovať za „profesionálnych diabetikov“ . Túto tradíciu už udržiavame dlhé roky, a to nie len v rámci nášho združenia. Keďže cukrovka je známa a dosť rozšírená choroba, je potrebné, aby o nej vedeli aj ľudia z nášho okolia.
Práve preto sme sa pred pár rokmi rozhodli, že začneme edukovať aj ostatných, začali sme policajtami, boli sme aj vo väznici a s vydaním Diašlabikára 1 v roku 2013 sme zavítali do škôl a škôlok medzi pani učiteľky a vychovávateľky.
Nesmieme zabudnúť ani na našich spolužiakov , pretože práve s nimi deti trávia najviac času keď sú v škole. Je dôležité aby aj oni vedeli, čo je to cukrovka, aké má ich spolužiak-diabetik pomôcky, režim, čo môže zjesť a naopak, čo mu ponúkať netreba, a to najdôležitejšie, ako sa k nemu treba správať. Toto všetko sme boli vysvetliť tento týždeň v rámci dňa prvej pomoci aj žiakom na škole Komenského vo Svite. Aj napriek tomu, že v škole žiadneho diabetika nemajú, o cukrovke počúvali prváci, druháci, tretiaci a štvrtáci so zatajeným dychom.
Určite sa zamýšľate nad tým, načo je potrebné edukovať prváčikov o cukrovke. Moja prvá otázka znela: „Poznáte niekoho s cukrovkou ? Viete čo to je?“. Boli by ste prekvapení, koľko detičiek zdvihlo ruku s kladnou odpoveďou: „Áno, v tábore som videla dievčatko s takou krabičkou (inzulínovou pumpou) na páse..........Áno, mám kamaráta, ktorý si pichá s perom inzulín..........Aj môj dedko má cukrovku.“
 
Vzhľadom na to, že Diabetes mellitus I. typu sa prejavuje najčastejšie u detí a mladých, je dôležité edukovať práve tých najmenších, aj keď len formou rozprávky o vláčiku s krvou, ktorý vezie cukor žilkami k bunkám a kľúčiku, inzulíne, ktorý potrebuje aby sa cukor dostal do bunky, a tá mala dostatok energie, aby sa mohli s diabetikom hrať.
 
Lucia Litavcová
 

 

 

 

 

Komentáre k príspevku:

litavcovam@gmail.com napísal dňa 19.09.2018 o 15.16 hod.:

Zaujímavé bolo, že na tejto škole nemajú diabetika, Lucku oslovila pani učiteľka, ktorá sa s ňou stretla pri "edukácii" na inej škole :)

spisiacik@spisiacik.sk napísal dňa 18.09.2018 o 11.37 hod.:

Bravooo Lucka! Fotografie z akcie prepošlem na vloženie ku článku Marošovi.Len tak pre info, od začiatku školského roka sa mi už ozvalo viacero mamičiek, ktoré chceli rôzne pomôcť, či poradiť. Jedna sa sťažovala na učiteľku, jedna na kuchárky, jedna chcela len sa popýtať, .. Na niektoré školy na Spiši sa asi vyberieme, len sa musia mamičky so školou dohodnúť na čase a forme.

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť