logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Aby cukrovka nebola strašiakom (6)

Autor: Peter , pridané: 2010-05-15 15:53:53, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Úloha diabetológa

 

Dobre kompenzované a spokojné dieťa s diabetom má vraj na rodinnej fotografii aj svojho diabetológa...
Dobrý diabetológ je nielen lekár tela, ale aj duše. Na Slovensku sa všetci detskí diabetológovia zmestia do jedného autobusu.


 

Neodpustím si niekoľko mojich poznámok k úlohe diabetológa.

Poznám iba piatich z nich, o ďalších som počul. V minulosti som mal snahu osloviť všetkých s prosbou, aby o existencii Spišiačika informovali plagátikom svojich pacientov v čakárňach ambulancií. Akcia sa úplne nevydarila... Možno ju zopakujeme. Lebo cieľom Spišiačika je šíriť pozitívne informácie medzi dia deťmi a ich rodičmi a priateľmi. Rád tiež uverejníme skúsenosti lekárov, ich rady, ale aj názory rodičov a detí. Pozornosti sa tešia na Spišiačikovi dia recepty a dia akcie. Nechce sa mi veriť, že dia rodičia, deti a diabetológovia z rôznych kútov Slovenska nemajú informácie, s ktorými by sa radi podelili s ostatnými. Viem iba o existencii stránky Diadoru – no tam je tiež pomerne málo návštev, i keď ich členmi sú všetko mladí diabetici. Aj preto som rád, že Spišiačika navštevujú čitatelia zo zahraničia. ( Európa, USA, Kanada, Mexiko, Vietnam, Brazília...) So skupinou dia rodičov z Česka sa už poznáme, tešia ma ale aj návštevy lekárov, napr. z Hradca Králové, Prahy, Brna a hlavne Olomouca. MUDr. Venháčová je podľa jej pacientov našou spriaznenou dušou.

Ale naspäť k diabetológom. Doba sa zmenila. Z podstatnej časti lekárov sa stali podnikatelia. Musia sa uživiť. Ak prepočítam počet dia detí a lekárov, tak na jedného diabetológa pripadne približne 40 pacientov. To ani jedného neuživí tak, aby sa venoval iba diabetu.. V minulosti viacerí chodili na tábor s deťmi. Teraz ak chcú takú aktivitu robiť, niektorí musia zatvoriť privátnu ambulanciu, čo nie je niekedy dosť možné. Treba riešiť zastupovanie atď... Majú svoje rodiny, služby na LSPP a v nemocniciach, platia sestričky, nájomné... Možno by sa nad tým mal niekto kompetentný zamyslieť a ponúknuť riešenie. Ale to našťastie nie je úloha nášho občianskeho združenia. Máme na to kompetentných!???

Osobnou účasťou podporili naše letné akcie „ Dia leto na Spiši“ MUDr. Debreová a MUDr. Barák. Patrí im naša veľká vďaka! Viete o niekom ďalšom, kto vám pomohol pri edukačných alebo rekondičných akciách? Napíšte nám, pochvalu si určite zaslúžia!

Dia dieťa si časom na svojho lekára zvykne. Navzájom sa spoznajú, vzniká silné puto. A potom prichádza prechod do diabetologickej ambulancie pre dospelých... Poznám iba niekoľko prípadov, tak nemôžem zovšeobecňovať, ale vraj je to šok. Diabetes, typ 2 - je podľa mňa skoro iná choroba a sprievodným znakom sú dlhé čakania u lekára. Ja by som navrhol, aby dia deti i po dovŕšení veku 19 rokov, mohli zostať u svojho diabetológa. Určite by to bolo pre pacienta lepšie! Čo vy nato?

 

 prezentacia6.pps

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť

TOPlist