logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Máj 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Ako oznámiť v škole, že dieťa má diabetes

Autor: Peter , pridané: 2010-05-15 22:08:32, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Každý rodič po ochorení dieťaťa musí vyriešiť tento problém. Ja som mal šťastie, že v škole nám vyšli bez problémov v ústrety. Podeľte sa so svojimi skúsenosťami so stravovaním, pichaním inzulínu v škole, účasťou na krúžkoch.....
Na DIA portále Vlasty som našiel niekoľko zaujímavostí. S jej súhlasom ponúkam jedno z čiastočných riešení - dopis učiteľovi.

Vážená pani učiteľka/ Vážený pán učiteľ,
vzhľadom k tomu, že naša dcéra (syn) je diabetik 1. typu (teda nemá vlastnú produkciu inzulínu a je závislá/ý na jeho injekčnom podávaní), chcem Vám oznámiť niekoľko dôležitých informácií.
Liečba inzulínom má niekoľko špecifík. Jedným je kolísanie hladiny krvného cukru (glykémie) v priebehu dňa. Tomu sa nedá zabrániť. Niekedy ide glykémia dole (väčšinou pred jedlom, alebo po väčšej fyzickej námahe), niekedy stúpa (po jedle, alebo pri strese..). Pri nízkej glykémii je pravdepodobné, že dieťa bude unavené, nesústredené na vyučovanie. Preto je nutné mu umožniť najesť sa ,alebo napiť sladkého nápoja kedykoľvek, teda i v priebehu vyučovania. Naopak, pri vysokej glykémii môže byť dieťa hyperaktívne, niekedy až nepríjemné. Tieto prejavy sú u detí veľmi individuálne. To, akú má dieťa glykémiu závisí od mnohých okolností, predovšetkým však od správnej dávky inzulínu. Vzhľadom k uvedeným skutočnostiam Vás prosím, aby ste dieťa v prípade, že sa bude zle cítiť, na hodinách telesnej výchovy nenútili cvičiť. Bohužiaľ, nie je možné dopredu vedieť, akú bude mať glykémiu a napísať mu ospravedlnenku, pretože glykémia v priebehu dňa kolíše. Väčšinou sa pri deťoch začínajú prejavovať príznaky hypoglykémie na hranici 4 mmol/l, potom je nevyhnutné, aby dieťa vypilo sladký nápoj, prípadne niečo sladké zjedlo. (O to , aby toto malo vždy so sebou, sa postaráme.) Týmto sa glykémia zdvihne, no nejaký čas to potrvá ... Na druhej strane, ak má glykémiu nad 15 mmol/l, nemalo by cvičiť, lebo hrozí prekyslenie organizmu. Asi by bolo vhodné popísať jednotlivé stavy vyplývajúce z výšky glykémie podrobnejšie, spolu s ich prejavmi:
Nízká glykémia - hypogklykémia
V ľahšom stave sa prejavuje hladom, slabosťou, nervozitou, nesústredenosťou, potením, bledosťou, bolesťou hlavy, trasením, búšením srdca , v ťažších stavoch zmäteným chovaním pripomínajúcom opilosť, neobvyklím chovaním, zahmleným a neostrým videním, v najhorších stavoch aj stratou vedomia a kŕčami. V dôsledku hypoglykémie môže dieťa dokonca upadnúť do bezvedomia. Je to stav život ohrozujúci a preto je nevyhnutné rýchlo reagovať. Ak je dieťa schopné prehĺtať, je najlepšie mu dať čokoľvek sladké (kolu, čaj s cukrom), ak je však v bezvedomí, nemôže sa podávať nápoj, lebo by mohlo dôjsť k jeho vdýchnutiu. Je nutné privolať najbližšieho lekára, alebo Rýchlu záchrannú pomoc a informovať ich , že dieťa je závislé na podávaní inzulínu. Pred príchodom lekára je nutné dať dieťa do stabilizovanej polohy, prípadne vložiť medzi ďasná a zuby cukrík z hroznového cukru, či potierať mu ďasná sladkým nápojom. ( Vlasta tu uvádzala i podanie Glukagonu - no asi v škole ho nie všetky deti majú - ako je to u Vás) Po prebratí je vhodné dať dieťaťu zjesť okrem nápoja ešte nejakú sušienku alebo rohlík.

Vysoká glykémia - hyperglykémia
Nie je až taká nebezpečná, no situáciu je treba tiež riešiť. Vzniká spravidla zo stresu, nadbytku jedla, nedostatku inzulínu, pri chorobe... Prejavuje sa veľkým smädom, častým močením, únavou, slabosťou a bolesťami hlavy. Pri rozvoji hyperglykémie je cítiť z dychu acetón, bývajú bolesti brucha, nevoľnosť a dieťa môže zvracať. V takom stave hrozí dieťaťu odvodnenie a najúčinnejšou pomocou je podanie väššieho množstva nesladeného nápoja, dostatočná je aj voda. Ako som už písal pri glykémiách nad 15 mmol/l by dieťa nemalo cvičiť, lebo hrozí prekyslenie organiznu a popísané komplikácie.

Dieťa má pri sebe glukometer, takže, keď sa zle cíti, môže si v priebehu pár sekúnd zmerať výšku glykémie a podľa nameranej hodnoty zareagovať. Pri sebe má aj mobilný telefón pomocou ktorého môže problém konzultovať s rodičmi. Inzulín si aplikuje inzulínovým perom sama/sám. Problémom asi nebude pichanie injekcie, skôr to môže byť správne množstvo inzulínu, preto Vás prosím o kontrolu pichaného množstva pred obedom a zároveň vás prosím aby ste pomohli dieťaťu ihneď po pichnutí inzulínu dostať sa ku obedu, lebo omeškanie môže spôsobiť už popísané komplikácie. Iba tak sa vyhne radu v školskej jedálni. Naše dieťa má stanovenú dobu na obed a podanie inzulínu o ...... , a preto musí túto dobu dodržať, i keby to bolo na úkor inej činnosti (vyučovanie, beseda, návšteva kina, divadla...).!
Chcem Vás tiež poprosiť, aby ste nás, ihneď informovali v prípade, ak dieťa zvracia (v tele je totiž vtedy asi nadbytok inzulínu, ktorý sa nemá na čo naviazať, pretože z tela odišla potrava obsahujúca cukor), alebo pri črevných problémoch . Tiež vás prosíme, aby ste dieťa v prípade príznakov nejakej choroby, alebo popísaných stavov, neposielali same domov, potrebuje vtedy dohľad dospelej osoby.

S výnimkou stavov hypo a hyperglykémie je diabetické dieťa z hľadiska intelektuálneho a telesného plne porovnateľné so svojimi rovesníkmi, iba sa musia rešpektovať určité obmedzenia, ktoré si vyžaduje táto choroba.
Významnou pomocou je pochopenie a porozumenie zo strany učiteľov a vychovávateľov. Verím, že nám budete nápomocný a pomôžete nám i tým , že o chorobe poinformujete i svojich kolegov a vhodným spôsobom i deti v triede.
Dôležité telefónne čísla:..........

Komentáre k príspevku:

litavcovam@gmail.com napísal dňa 02.10.2012 o 11.23 hod.:

Pani Helena, odporúčam Vám pripojiť sa na facebooku k skupine DIA mamičky, nájdete tam veľa užitočných dokumentov a príručiek vytvorených na základe vlastnej skúsenosti a samozrejme odkonzultovaných s lekármi.

hmoderdorfska@gmail.com napísal dňa 27.09.2012 o 14.50 hod.:

Ďakujem za odpoveď a prosila by som Vás keby ste mi povedali kde sa dá stiahnuť ako alebo mi to stiahnite a pošlite na uvedenú mailovu adresu. Budem Vám vďačná. Helena

spisiacik@spisiacik.sk napísal dňa 27.09.2012 o 08.51 hod.:

Pozdravujem Vás,ale Vás sklamem.. Ja som iba pred siedmymi rokmi preložil materiál od jednej pražskej mamičky a dal som ho na stránu Spišiačik - dá sa stiahnuť a upraviť..,ale ak potrebujete konkrétny letáčik,asi bude najlepšie si ho vypýtať v nemocnici,kde Vám ho už dali - nič iné ma nenapadá

hmoderdorfska@zavarnet.eu napísal dňa 27.09.2012 o 07.54 hod.:

Prosím Vás, kde nájdem informačnú príručku o cukrovke. Dali mi ju v nemocnici, aby som ju dala učiteľom a čo majú robiť. Moje dieťa má cukrovku a chcela by som im ju ešte raz dať.

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť