logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< September 2020 >
Po Ut St Št Pi So Ne
31 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 01 02 03 04
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Ako správne aplikovať inzulín

Autor: Peter , pridané: 2010-05-15 22:02:33, rubrika: O diabete, Prečítané: 1742x

Návodov a rád je mnoho. Aktuálne som veľmi peknú odpoveď našiel v článku na strane sedem, v časopise DIAstyl 2/2009. Tak pekne a pritom zrozumiteľne, som to nikde nečítal !
Skláňam sa pred autorkou !

 

Jednoducho musím z článku zacitovať. Takto podané informácie by sa mali dostať ku každému diabetikovi, alebo dia rodičovi ! Viac sa dozviete z časopisu, ale teraz aspoň toto :

 

  • Pokožka pri aplikácii inzulínu musí byť suchá a čistá. Dezinfekcia pokožky a pomôcok na aplikáciu inzulínu nie je nutná, lebo inzulín obsahuje krezol, ktorý pôsobí dezinfekčne. Číry inzulín netreba pred aplikáciou miešať. Naopak zakalený inzulín treba dôkladne premiešať tak, aby vznikla rovnomerne zakalená biela emulzia. Miešanie sa uskutočňuje pohybom naplneného inzulínového pera smerom dopredu a dozadu a to najmenej desať krát. Odporúča sa podávať inzulín pri izbovej teplote, aby sa predišlo zbytočnému začervenaniu v mieste podania a bolestivému vpichu. Aj premiešanie zakaleného inzulínu je ľahšie pri izbovej teplote.
  • Pred každým podaním inzulínu je potrebné prestreknúť ihlu 2 jednotkami inzulínu. Pero treba držať injekčnou ihlou smerom nahor a toto treba opakovať dovtedy, kým sa neobjaví na hrote injekčnej ihly kvapka inzulínu. Ak sa kvapka inzulínu na hrote injekčnej ihly neobjaví je možné, že náplň je poškodená, ihla je upchaná, alebo sú v náplni vzduchové bublinky. Po každom podaní inzulínu je potrebné odstrániť injekčnú ihlu z pera, čím predídete vytekaniu inzulínu.
  • Chudší pacienti by mali používať 6 mm dlhé a silnejší 8 mm dlhé injekčné ihly. Inzulín si treba aplikovať kolmo pod pokožku, pri 6 mm injekčnej ihle bez vytvorenia kožnej riasy, pri 8 a viac mm injekčnej ihle je potrebné vytvoriť kožnú riasu medzi palcom a ukazovákom, bez vyzdvihnutia svalu. Nezáleží na tom, kedy sa uvoľní kožná riasa.
  • Rýchlo účinkujúci inzulín sa má vpichovať do brucha a dlhodobo pôsobiaci do vonkajšej strany stehna alebo zadku pomaly a zásadne do neporušenej kože. Neodporúča sa vpichovať do nadlaktia. Miesta vpichu treba obmieňať. Podávanie cez odev sa neodporúča. Rýchlosť vpichovania a vyťahovania injekčnej ihly si určuje pacient sám. Počas vpichovania inzulínu sa uhol už zavedenej injekčnej ihly nesmie meniť. Je vhodné nechať injekčnú ihlu s perom v koži ešte 10 sekúnd po podaní inzulínu. Po vpichnutí inzulínu sa neodporúča kožu masírovať.
  • Inzulín v náplni, ktorá sa práve používa, nepatrí do chladničky. Pri izbovej teplote si zachová účinok 4 týždne, ale musí byť chránený pred slnečným žiarením, nesmie zamrznúť a nesmie byť uchovávaný pod teplotou 2 °C, lebo tým stráca svoju účinnosť. Na cestách treba mať všetok inzulín pri sebe.

Zaujímavé, čo poviete ? Robíte všetko takto ? Poznám deti, ktoré si pichajú do brucha nerád..

Komentáre k príspevku:

Peter napísal dňa 14.04.2020 o 19.32 hod.:

bolestivosť vpichov ovplyvňuje veľa faktorov a odpoveď jednoznačná a jednoduchá neexistuje... Skúste si prečítať rady napríklad z Dia šlabikár+. Napríklad štípe ak je inzulín studený, ak je ihla otupená je zvýšená bolestivosť a možnosť zápalu, dôležité je striedanie miest vpichov..

spaniovam@gmail.com napísal dňa 13.04.2020 o 16.07 hod.:

Dobrý deň, manžel si pichá inzulin 4x do dňa do brucha a bolí ho to. Čo robiť

igor.h@zoznam.sk napísal dňa 02.05.2013 o 21.12 hod.:

chcel by som sa opytat, co sa stane ked sa zakaleny inzulin nepremiesa. Straca ucinok?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť