logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Máj 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Injekcia Glukagónu pri hypoglykémii po alkohole nepomôže !

Autor: Peter , pridané: 2010-09-07 10:09:44, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Injekcia Glukagónu pri hypoglykémii po alkohole nepomôže !
 
 
Tak táto veta mi dlhšie vŕta v hlave. Mám jednu skúsenosť, kde sa Glukagón použil a či tam bola hypoglykémia po alkohole to neviem.. Ale nebol to pekný zážitok... Viac som sa o tejto problematike dozvedel z materiálu, ktorý mi poslala Marika M. , neviem, kto je autorom a trošku som ho -  okrem prekladu -  upravil.
 
Ako teda ovplyvňuje alkohol glykémie ?  
 
V prvom rade alkohol sám glykémie znižuje !
 
V období medzi jedlami a hlavne v noci má glykémia sklon klesať, pretože glukóza z krvi sa chemicky spaľuje. Prudkému poklesu glykémie bráni príliv glukózy do krvi zo zásob v pečeni. Tam sa skladuje prebytočná glukóza z jedla a ak ju treba, tak sa uvoľňuje do krvi. Táto činnosť bunky pečene poriadne zamestnáva. Keď vypijeme alkoholický nápoj , považujú pečeňové bunky za svoju prvoradú úlohu spracovať alkohol, aby telo zbavili tejto  nežiaducej látky. Ak je alkoholu veľa -  nastáva problém.
Človek bez diabetu vtedy výrazne potlačí svoju výrobu inzulínu a tým môže predísť hypoglykémii. To človek s diabetom, ktorý si už pichol svoju dávku inzulínu , nedokáže a preto mu hrozí hypoglykémia.
 
Alkoholické nápoje však môžu glykémiu aj zvyšovať. A to vďaka sacharidom, ktoré v nich môžu byť prítomné. Každý typ alkoholického nápoja teda môže pôsobiť na glykémiu inak. Každý ale spôsobí výkyv v glykémii !
 
V našich končinách je asi najbežnejším a aj najobľúbenejším nápojom s alkoholom pivo. To obsahuje pomerne málo alkoholu, obsahuje však mnoho maltózy.
Maltóza (sladový cukor)-vzniká enzýmovou hydrolýzou škrobu.Príslušný enzým sa nachádza v klíčkoch semien.Enzým maltóza,ktorý sa nachádza v naklíčenom sladovníckom jačmeni štiepi maltózu na skvasiteľnú glukózu.Na tomto procese je založená výroba piva.Je zložený z 2.molekúl alfa-D-glukopyranózy.Je redukujúci disacharid.Hydrolýzou maltózy vznikajú 2 molekuly glukózy.
Zdroj: „http://sk.wikipedia.org/wiki/Disacharid
 
 
Po vypití piva , ako som sa dočítal, prebieha v našom tele zaujímavý proces. V prvom rade začne sa nám vstrebávať z čreva do krvi alkohol. Tráviace šťavy začnú tiež rýchlo rozkladať maltózu na glukózu a tá rýchle prenikne do krvi. Glykémia výrazne stúpne, ale pečeňové bunky budú spaľovaním alkoholu zamestnané pomerne málo.
Po druhom pive glykémia stúpne, no pečeňové bunky už zamestnáme viac. Po ďalších pivách glykémia bude stúpať a pečeňové bunky už budú zamestnané na niekoľko hodín a preto nebudú schopné uvoľňovať glukózu. Po pive sa dobre zaspáva. Glykémia v spánku klesá a nie je doplňovaná z pečeňových zásob. Za štyri až šesť hodín preto môže byť normálna, ale môže sa stať, že vplyvom alkoholu nespoznáte hypoglykémiu a ráno vás niekto nájde v ťažkej hypoglykémii...
 
Ešte väčšiemu riziku sa vystavíte, ak si po pivnom úlete po návrate domov zmeráte vysokú glykémiu , napríklad 20 mmol/l a pripichnete si inzulín. To by ste sa za pár hodín asi vážnej hypoglykémii nevyhol...
 
A tu je vlastne podstata tohto článku, s ktorou sa chcem s vami podeliť a na ktorú chcem upozorniť : Pri hypoglykémii po alkohole vám nepomôže injekcia glukagónu !
Ten inokedy povzbudí uvoľňovanie glukózy z pečeňových zásob – to ale v tomto prípade nie je možné, lebo ako som sa snažil vysvetliť, alkohol túto cestu uzatvára!
 
Poznám diabetikov predovšetkým druhého typu, ale aj prvého typu, ktorí si pivo neodpustia. Tým odporúčam tieto nerozumné situácie riešiť jediným , aspoň trošku rozumným riešením. Po pive sa na noc poriadne najesť..
 
Dočítal som sa , že relatívne bezpečným je pre diabetikov vypitie dvoch desaťstupňových pív, alebo jedného dvanásťstupňového. Každý z nás je iný, a preto ak si chcete reakciu vášho tela na pivo otestovať – merajte si glykémiu medzi 2 a 4 hodinou a potom ešte ráno – len si hlavne nepripichujte inzulín pred spaním a ani v noci, i keď bude hladina glykémie vysoká.
 
V poslednom čase sledujem, že mnoho ľudí si objednáva v „centrách voľného času „ nealkoholické pivo. Z naštudovaných materiálov ale ho neodporúčam diabetikom piť. Obsahuje síce menej alkoholu, ale zato obsahuje veľa maltózy. Glykémie po jeho vypití budú výrazne stúpať, síce po ňom nehrozia hypoglykémie, ale jeho pitie je rovnako nerozumné , ako pitie rôznych presladených nápojov s repným cukrom. Vedie to k výkyvu glykémií, ktoré sa nedajú inzulínom zvládnuť... Pre diabetikov je jednou z možností i diabetické pivo. To síce obsahuje alkohol, ale obsahuje málo maltózy. Glykémia pri ňom nestúpa, ale pečeňové bunky musia spaľovať alkohol. Mýlite sa však , ak si myslíte, že po viacerých dia pivách sa vám ako diabetikovi nič nestane. Prítomný alkohol môže vyvolať hypoglykémiu ešte ťažšiu, ako pri inom pive.
 
Záver ?
Poznám síce zopár abstinentov, ale tí si spravidla už svoj „bazénik“ vypili. Každé dia dieťa raz vyrastie a raz alkohol vyskúša. Neverím, že by to bolo v našich končinách inak, ak sa niekto taký nájde, tak klobúk dolu. Preto je radšej lepšie , ak budú vedieť, čo ich i pri občasnej a malej konzumácii alkoholických nápojov môže čakať. Sú proste niektoré príležitosti, kedy napríklad prípitok je spoločenskou nutnosťou.  Preto keď sa už inak nedá, podľa toho, čo som si naštudoval, odporúčam diabetikom vypiť jedno pivo, prípadne maximálne dve deci suchého vína, neodporúčam piť žiadny likér a destilát iba skutočne veľmi striedmo a hneď ho výdatne zajesť !
 
A ešte jedna otázka na vás. I keď v článku píšem o glykémii a alkohole a teda že injekcia Glukagónu na alkohol nepomáha – neodpustím si :
 
Ak ste diabetik, alebo máte doma diabetika, máte doma injekciu Glukagónu ? Viete ju použiť ? Sledujete jej dátum možného použitia , teda expirácie ?

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť