logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Júl 2020 >
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Akcie pre diabetikov

dia život

Vlado, ľepší še nedalo! +FOTO

Autor: Peter , pridané: 2018-06-11 09:39:08, rubrika: Akcie pre diabetikov, Prečítané: 152x

9.6.2018 bol zvýšený počet ľudí s nápisom SPIŠIAČIK na tričku v Slovenskom raji.
27 členov Združenia rodičov a priateľov diabetických detí zo Spišskej Novej Vsi, prišlo podporiť päť dobrovoĺníkov z Embraca a spoločne sa pustili do realizácie prvej etapy projektu Živé chodníky 2018. Obnovu turistického značenia a budovanie lavičiek pri studničkách podporili oblátky Horalky od Sedity a Nadácia Ekopolis.
 
Pre splnenie oznamovacej povinnosti by to možno aj stačilo, no pridám zopár podrobností, aby si ľudia mohli vytvoriť lepší obraz o našej aktivite.
 
Projekt, na ktorý sme získali podporu sa skladá z dvoch častí.
Prvou je značenie turistických trás. Zaviazali sme sa, že pomôžeme obnoviť turistické značenie a prečistíme turistické trasy v dĺžke viac ako 22 kilometrov. Značenie sa riadi prísnymi a presnými normami.(STN 01 8025 a STN 018028) Nemôže ho robiť len tak hocikto.. Naša sladká partia však má takého odborníka k dispozícii. Je to Ing. Vladimír Mucha. Takže aby sme cieľ splnili museli sme úlohu rozdeliť na menšie úlohy. Značenie odkontroloval a poopravoval pán Mucha a čistenie chodníkov bolo na nás ostatných. Čistenie sme robili po ceste k studničkám a po ceste naspäť na Podlesok . 12,4 km už vyhlásime za zrealizovaných a zvyšok prejdeme neskôr.
No a aby bol nejaký výstup – tak sme zistili aj jeden, možno problém v značení a predložíme návrh na jeho odstránenie. Pri náhodnom stretnutí sme sa od turistov dozvedeli, že netrafili na ferratový úsek v rokline Kyseľ, kde nie je potrebné použiť ferratový set. Možno by postačilo pár smerových tabuliek, napríklad takých, aké upozorňujú na Symbolický cintorín na Kláštorisku.
Druhou a pre nás náročnejšou časťou, je vybudovanie lavičiek pri studničkách v Slovenskom raji. Tieto studničky Spišiačikovia veľmi dobre poznajú, veď ich pred časom kompletne štyri postavili a dve zrekonštruovali. Všetky sú v dobrom stave, jedna má drobnú chybu... netečie z nej voda.. Čo je v prípade studničky smutné... Príroda a ľudská činnosť spôsobili, že voda tečie troch inou cestou, ako sme to naplánovali, no možno už v tomto okamihu je situácia zmenená a chyba odstránená. Vlado Mucha prisľúbil, že "studničke v nedeľu prehovorí do duše".
Studničky sú rozmiestnené po celom Slovenskom raji a preto logistika akcie je náročná. Ľudia pracovali po skupinkách a ak by niekto chcel ich všetky obísť, potreboval by peši asi 5,5 hodiny a prešiel by viac ako 20 km v teréne. Preto rozdelenie do skupín 9.6. na Podlesku bolo dôležité. Našťastie sme mali dvoch žolíkov – Ing.Vladimíra Muchu ( náš čestný člen, inak profesionál zo Správy Národného parku Slovenský raj a  Strážca prírody), ktorý pripravil potrebný materiál a svoje zohral aj faktor Spišiačik – všetci prišli včas, kto mohol, priniesol vlastné náradie a pomohli sme si aj prepravou materiálu pomocou áut. Bez použitia auta by napríklad partia Miša niesla vrecia s betónovou zmesou ku studničke za Veľkým Kyseľom zaujímavo. Služobné auto Správy Slovenského raja nám výrazne prácu uľahčilo a verím, že nám pomôže aj nabudúce pri preprave drevených častí lavičiek. Našu prácu si zamestnanci vážia. Dozvedel som sa, že dokonca jednu skupinu s náradím na pleciach stretol ich pracovník – Strážca prírody- a keď zistil, kam idú, tak ich tam radšej zviezol, aby stihli svoju úlohu včas.
Aby sme sa iba nechválili – mali sme aj jeden menší organizačný zmätok, ale ten sme s prehľadom odstránili. Dve skupiny sa vybrali pracovať ku studničke Maisgripin, no zistili sme to včas a ľudí sme k Marekovi na Kláštoriskovú cestu presunuli ešte pred tým, ako sa pustili do roboty.
Takže 9.6. sme pri šiestich studničkách vyčistili priestor a zabudovali podpory, na ktoré umiestime drevené časti lavičiek. To bude trošku náročnejšia úloha. Drevo už máme. Chceli sme ho kúpiť a objednať si jeho narezanie, no keď majiteľ píly v Hrabušiciach zistil, že čo sa s drevom ide robiť a na aký účel bude slúžiť, rozhodol sa nám drevo darovať. Je už narezané, „lavičkáre“ od studničky na Podlesku ho už aj odkôrnili. Pravdou je , že im trošku pomohol aj jeden miestny občan.
Treba sa učiť jazyky a poznať miestne možnosti..
 
Pre mňa vznikla nová úloha. Prostriedky určené na nákup dreva presunúť do položky občerstvenie. Lebo z 200 € sme už minuli 160 €za obed pre všetkých 32 brigádnikov (32 x 5 €). Všetci si ich za prácu zaslúžili! A keď sme z Podlesku odišli spustila sa parádna búrka, vraj aby sa opláchli naše stopy, ktoré sme zanechali na chodníkoch a pri studničkách.
 
Ako z textu vyplýva – najhlavnejšou postavou akcie je Ing. Vladimír Mucha. Na všetko dozerá, všetko riadi, všetko zabezpečuje a spracoval aj plán značenia chodníkov. Má množstvo roboty a pritom stále hľadá nové. Aj na Kláštorisku je pripravená nová socha, ktorá bude umiestnená v priestore Symbolického cintorína a podstavec k nej mu vyrezali pilčíci, ktorí tam v blízkosti pracovali. Zanechali mu odkaz, ktorý som použil v titulke tohto článku a je výstižný: „Vlado, ľepší še nedalo!“
 
 
Platí to aj ako odkaz od Spišiačikov a už teraz sa teším a uvažujem ako zorganizovať logistiku na pokračovanie projektu, ktoré sme naplánovali 28.7.2018 a  na ktoré sa už tešíme!
 
Glykémie diabetikov boli v norme, dokonca sme získali aj doplnenie materiálu do Tašky od prítomného zástupcu spoločnosti Abbott, lebo sme veľa minuli minulý týždeň pri meraní na BasketMusicFeste. A čo keby sme nabudúce so sebou na akciu zobrali aj Tašku a urobili merania turistom?
 

 

Fotografie z akcie nájdete na tomto linku

 

Viac fotografií nájdete aj na našom FB

Komentáre k príspevku:

maros.mar.cin@gmail.com napísal dňa 15.06.2018 o 00.02 hod.:

Bola to celkom fajn makačka, ale už asi nie je nič čo by sme nezvládli ;)

raganpeter1@gmail.com napísal dňa 12.06.2018 o 22.07 hod.:

A skoro som zabudol! Veľká vďaka dievčatám z mojej partie Janke,Vierke,Hanke,Janke a Kike ,ktoré nosili kamene do betónu ku studničke až z lesa nad kempom čo je niekoľko sto metrov,lebo bližšie žiadne neboli !!!

raganpeter1@gmail.com napísal dňa 12.06.2018 o 21.54 hod.:

Zase jeden pekný nepremárnený deń so super ľuďmi. Mnohí sme sa stretli po dlhšej dobe,takže bolo aj o čom hovoriť.Vedúci objednal dobré počasie a ešte lepší obed :) ,Vlado to,ako vždy ,bezchybne zmenežoval a všetci Lavičkáre sme urobili kus dobrej roboty. Lavičkám sme zatiaľ dali len základ, ale ak ich nabudúce dokončíme určite potešia nejedného okoloidúceho/tak ako už spomínala Monika/ ,ktorý sa bude môcť nielen občerstviť vodou z"našich" studničiek,ale si aj trochu odpočinúť na NAŠICH lavičkách. Veľká vďaka všetkým,ktorí pomohli akýmkoľvek spôsobom! Už teraz sa tešíme na Lavičkároch druhý diel .Zdravia RAGANI

litavcovam@gmail.com napísal dňa 11.06.2018 o 12.33 hod.:

Sobota v raji, priznám sa, nevedeli sme celkom do čoho ideme, aj sme s dievčatami žartovali, či budeme mať čo robiť, alebo budeme manažovať od kávičky,keďže charakter práce predznačoval potrebu mužskej sily :) Ale opak bol pravdou, naša ženská časť "červenej studničky" sa vybrala peši na miesto a chlapi autom aj s náradím. Po ceste nám veru nebolo všetko jedno, lebo sa nám zdalo, že ideme akosi pridlho, mapku sme v rukách otáčali všetkými smermi, áááále nakoniec sme boli na mieste skôr ako chlapi, tí trošku zablúdili a došli stopom, ako Peťo píše v článku. Ale výsledok bol super, studnička vyčistená, obložená kameňmi, aby sa turisti nezabárali do blata, keď sa chcú osviežiť, miesto na lavičku upravené, vydláždené kameňmi s osadenými "nožičkami". Kopec srandy, dotieravé komáre, ktorým vôbec nevadili naše "voňavé náramky", prekvapené tváre turistov, ktorí zazreli chlapov s krompáčom pri studničke a baby dláždiace okolie kameňmi a samozrejme dobrý pocit, veď si predstavte, že pri studničke okrem osvieženia nájdete aj miesto na výdych počas túry :) Dobré nie :)

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť