logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Apríl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 01 02 03 04 05
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Za svet bez jednotky- Pandémia koronavírusu a diabetik

Autor: Peter , pridané: 2021-02-10 09:47:47, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Za svet bez jednotky Vám ponúka  už tretiu vážnu tému na diskusiu. Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti a prezradte nám svoje odporúčania.
Poprosíme poslať komentáre ku téme na spisiacik@spisiacik.sk. Po ich spracovaní ich využijeme tak, aby sa dostali v rámci edukácie  k čo najväčšiemu počtu diabetikov a ich kamarátov,
 
 
 
·        Pripravujeme : Moderné glykemické monitorovanie a telemedicína – akútna potreba diabetika (18.2.2021)
          
 
 
Pandémia koronavírusu a diabetik.
 
Rok 2020 nám priniesol mnoho doteraz nepoznaného. Budeme si ho navždy pamätať ako rok, keď celý svet zasiahla pandémia koronavírusu SARS-Cov-2, COVID-19, ktorá otriasla našim každodenným životom a zatienila ďalšie zdravotné problémy. Pandémia sa však ešte stále neukončila a i napriek snahám, pokračuje aj v roku 2021. Ukazuje sa, že sme ešte veľmi ďaleko od toho, aby sme raz mohli povedať, že sme ju porazili.
 
Nezabúdajme však, že na jej pozadí sa už niekoľko desaťročí vyvíja ďalšia nebezpečná epidémia, ktorou je diabetes. WHO pred viac ako 10 rokmi označila diabetes za prvú neprenosnú epidémiu. Diabetes má pravdepodobne  takmer 500 miliónov ľudí na celom svete. Na Slovensku bolo začiatkom roku 2019 (posledný údaj z NCZI) 355 895 diabetikov.  Čo je pri tejto chorobe najnebezpečnejšie, je nedostatok príznakov v počiatočnom štádiu vzniku ochorenia.
 
Boj proti tomuto neviditeľnému nepriateľovi sa preto musí zamerať na prevenciu a na udržanie hladiny cukru v krvi pod kontrolou. Odborníci varujú, že diabetici so slabo kontrolovanou glykémiou Covid-19 sú pacientmi s vysokým rizikom závažnej infekcie. To dokazuje, že počas pandémie koronavírusu, by sa mal zvlášť sledovať priebeh diabetu a glykémie.
 
Počet diabetikov naďalej rastie. Odborníci odhadujú, že počet pacientov sa ročne zvyšuje priemerne o 2,5%. Údaje  z polovice  roku 2020 od IDF (Medzinárodná diabetická federácia) sú alarmujúce: do roku 2030 by počet ľudí s diabetom mohol stúpnuť na 578 miliónov, a sú to údaje iba pre dospelých pacientov. Polovica z odhadovaných (koncom roku 2019) 463 miliónov pacientov zostáva nediagnostikovaných, čo znamená, že 232 miliónov ľudí na celom svete si neuvedomuje, že choroba, ktorá sa vyvíja asymptomaticky, spôsobuje v tele progresívne  ničenie.
 
Prevažná väčšina ľudí s diabetom sú pacienti s diabetom 2. typu.(DM2). Je to veľmi časté ochorenie, takže je dôležité, aby si po 45 rokoch každý človek s rizikovými faktormi pre vznik diabetu ako je nadváha, sedavý životný štýl, vysoký krvný tlak, alebo diabetes v rodinnej anamnéze, kontroloval hladinu cukru v krvi raz ročne.
 
Diabetes mellitus je na istý čas neviditeľné ochorenie. Postihuje veľké množstvo ľudí a súčasne sa dlhodobo vyvíja asymptomaticky (bezpríznakovo) a aj pri diagnostike nemusí niekoľko rokov spôsobovať výrazné príznaky. Z týchto dôvodov sa v rámci preventívnych opatrení podceňuje. Kľúčom k tomu, aby ste ho nemali, je na jednej strane viesť čo najzdravší životný štýl a na druhej strane rýchlo reagovať, keď začne stúpať hladina cukru v krvi a dosiahnuť hodnoty charakteristické pre prediabetes. V tejto fáze je pomerne ľahké vrátiť sa k správnej regulácii hladín glukózy v krvi zvýšením fyzickej aktivity a úpravou stravy.
 
Počas pandémie koronavírusov je bežnejšie, že civilizačné a chronické choroby, ako napr. diabetes sa zanedbávajú. Je ťažšie dostať sa k lekárskej pomoci a je ťažšie udržať súčasný režim v každodennom živote bez neustáleho lekárskeho a zdravotného dozoru. S pandémiou sa však lekárske odporúčania týkajúce sa kontroly diabetu nezmenili.
 
Znamená to udržiavať správnu hladinu cukru, krvného tlaku a cholesterolu. Stres vyvolaný pandémiou, zmeny životného rytmu a niekedy aj diéty spôsobené karanténou sú indikátorom častejších meraní cukru v krvi. Situácia si vyžaduje ešte väčšiu mobilizáciu pacientov: nekontrolovaný diabetes v prípade ochorenia na Covid-19 to veľmi zhoršuje priebeh choroby!
 
U ľudí s diabetom sa hladiny glukózy v krvi menia počas dňa nepredvídateľným spôsobom. Nedostatok inzulínu alebo znížená citlivosť mnohých tkanív na jeho účinky bránia telu účinne regulovať hladinu cukru v krvi. Túto úlohu musí prevziať pacient a lekár. Po celé roky bolo jedinou možnosťou dennej kontroly glykémie použitie glukometrov.  Dnes sú krok za krokom glukometre nahradzované modernými systémami nepretržitého monitorovania glukózy, ktoré poskytujú oveľa ucelenejší obraz o tom, ako sa menia hladiny glukózy, aký vplyv má liečba, jedlo alebo fyzická aktivita na glykémiu každého diabetického pacienta. Umožňujú tak individualizáciu cieľov a metód liečby. To sa následne premietne do realizácie hlavného cieľa liečby diabetu, ktorým je zabrániť rozvoju jeho komplikácií, zabezpečiť dobrú kvalitu a predĺžiť život pacienta. Deťom s diabetom a tehotným diabetičkám je táto možnosť liečby už aj na Slovensku čiastočne dostupná a stav sa zlepšuje. Dospelým diabetikom nezostáva nič iné, len do doby, kým sa situácia nezmení investovať do svojej liečby. Túto možnosť odporúčame využiť aspoň pri vzniku príznakov a po dobu ostatných ochorení.
 
 
Trendom je zavádzanie riešení pomocou telemedicíny. Tieto moderné metódy monitorovania glykémie začali hrať ešte väčšiu úlohu počas epidémie COVID-19. Situácia pacientov s diabetom je v tomto období nebezpečná - oveľa viac im hrozí závažnejší priebeh infekcie SARS-CoV-2. Systémy kontinuálneho monitorovania glykémie, napríklad skenovacími metódami, umožňujú efektívnu diaľkovú správu terapeutického procesu. Dostupné bezplatné aplikácie nám umožňujú bezpečne zdieľať glykemické údaje pacienta s rodičmi, skúsenými kamarátmi alebo lekárom.
Telemedicíne v čase epidémie a celkovo trendom v liečbe diabetu sa budeme venovať v nasledujúcej časti v rámci projektu Za svet bez jednotky.
 
A ako sa brániť epidémii? Rady sú jednoduché: R-O-R . Je to všade, vo všetkých médiách, no ľudia sú nepoučiteľní. A preto sa epidémii tak „darí“ I ten najzodpovednejší človek prakticky nemá šancu sa dôsledne chrániť, ak je súčasťou spoločnosti, kde musí dochádzať ku sociálnym kontaktom a kde je časť spoločnosti nezodpovedná. Obmedzeniami sociálnych kontaktov a dôsledným dodržiavaním epidemiologických opatrení sa však riziko ochorenia dá minimalizovať. Riešením sa ukazuje zaočkovanie. Očkovacie látky sú už vyvinuté, vyvíjajú sa ďalšie, no proces je oproti očakávaniam pomalý.
 
Otázny je aj spôsob liečby ktorý dokáže vyliečiť symptómy, závažnejší priebeh a nákazlivosť onemocnenia. Pravidelne sa objavujú povzbudzujúce správy, no aktuálny stav v nemocniciach a úmrtnosť ukazujú, že môžeme byť iba mierny optimisti. Verejnosť ovplyvňujú tak, že ľudia hoci aj jednoduchší sa naučili vyslovovať mnohé zložité medicínske výrazy (ivermektín, remdesivir, erdosteín, tocilizumab, Isoprinosine, Inomed) a stali sa z nich „odborníci“ na infektológiu podobne ako máme tisíce „odborníkov“ na futbal a hokej  v čase konania Majstrovstiev sveta, čo je pozoruhodná skutočnosť. Medzi verejnosťou sa aktuálne a oprávnene teší pozornosti vitamín D, ktorý odporúčajú lekárske autority dokonca podávať aj rizikovým skupinám preventívne.
 
A vysokú teplotu nám pomôže okrem liekov a postupov, ktoré nám odporučia lekári, znížiť aj čaj z lipového kvetu. Podľa posledného čísla časopisu Zdravie získate jeho dvojnásobný účinok, keď ho osladíte sirupom z bazy čiernej.
 
 
 
 

Komentáre k príspevku:

miriampirtanova@gmail.com napísal dňa 11.02.2021 o 16.45 hod.:

Syn Diabetik má 9 rokov a prekonal covid. Mal teplotu tak dva dni a trochu vyššie glykémie, ale zvládol to super.

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť