logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< November 2020 >
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 01 02 03 04 05 06
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Projekt Dia šlabikár pokračuje aj v roku 2020!

Autor: Peter , pridané: 2020-01-06 14:23:14, rubrika: O diabete, Prečítané: 397x

!

 
Ak chcete knihu Dia šlabikár+, tak si ju môžete bezplatne stiahnuť z www.martinus.sk.
Ak máte v rodine detského diabetika, ktorému bol alebo bude diagnostikovaný diabetes v roku 2020 a chcete knihu Dia šlabikár+, napíšte na spisiacik@spisiacik.sk.
(Uveďte meno detského pacienta, miesto a dátum jeho hospitalizácie pri záchyte ochorenia a domácu adresu - knihu Vám pošleme).
 
Svetový deň diabetu, ktorý oslavujeme každý rok 14. novembra bol v roku 2019 pre nás výnimočný. Združenie rodičov a priateľov diabetických detí zo Spišskej Novej Vsi pokrstilo novú knihu s názvom Dia šlabikár +.
Vydaním v poradí tretej publikácie tak Združenie pracuje na dosiahnutí svojho najväčšieho cieľa, ktorým je šíriť pozitívny prístup k ochoreniu Diabetes mellitus 1. typu.
 
Projekt Dia šlabikár nie je len knihou, ktorú majú všetci diabetici Slovenska k dispozícii zadarmo na stiahnutie už 9 rokov, ale predstavuje premyslený komplex edukačných krokov, ktorý má za cieľ pomôcť hlavne detským diabetikom a ich rodičom pri zvládaní života s diagnózou Diabetes mellitus. Najväčším prínosom tohto projektu je, že sú v ňom spracované vlastné skúsenosti členov Združenia, ktoré sú doplnené radami a vedomosťami najlepších odborníkov z radov lekárov a špecialistov, ktorých na Slovensku máme. Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie doc. MUDr. Jozef Michálek CSc., o projekte povedal: „Keď som pred niekoľkými rokmi dostal k recenzovaniu prvé vydanie Dia šlabikára, jeho úroveň ma príjemne prekvapila. A myslím, že nie len mňa...Kto to kedy videl, aby si „laici“ trúfli napísať niečo také podarené! Vtedy som si ale aj uvedomil, že je to aj taká malá, tichá výčitka. Že my, profesionáli, sme tak trochu zaspali dobu a tak museli „laici“ vziať do rúk pero, aby nám pripomenuli, že máme voči pacientom s diabetom podĺžnosti.“
Knihy Dia šlabikárDia šlabikár 2, ktoré boli v minulosti vydané vo vlastnej réžii Združenia s podporou partnerov sa nikdy nepredávali. Nechceli sme sa obohacovať na niekom, kto v čase písania projektu ochorel. Vytvorili sme publikácie, ktoré sme v tlačenej verzii darovali každému novodiagnostikovanému detskému diabetikovi, ktorý o ňu požiadal. Pre ostatných sme vytvorili verziu e-booku, ktorú si môže každý bezplatne stiahnuť do svojich počítačov, čítačiek či telefónov. V minulosti sme s podporou partnerov vydali knihy aj v Braillovom písme a rovnako aj v audio verzii. Mysleli sme tak aj na nevidiacich a slabozrakých diabetikov, s ktorými sa počas našich edukácií často stretávame.
 
V rovnakom duchu pokračuje aj tretia kniha projektu Dia šlabikár. Jej názov už neobsahuje číslicu, ale znak +. Súvisí to s túžbou vydať túto publikáciu aj v iných jazykoch. Impulz začať pracovať na ďalšej knihe odštartovala návšteva diabetických detí pri príležitosti Svetového dňa diabetu v roku 2018 v Európskom parlamente v Štrasburgu, kde sa projekt Dia šlabikár stretol s veľkým obdivom. Keďže sa tlačené verzie kníh postupne míňali, najlepším rozhodnutím bolo začať pracovať na novšej, zase o niečo vylepšenej verzii.
 
Vznik knihy Dia šlabikár+ však nebol úplne jednoduchý. Ukázalo sa, že tou najľahšou časťou bol vznik textu, i keď sa viaceré časti  upravovali doslova v hodine dvanástej. Niektoré zmeny si vyžiadali zmeny v legislatíve, ale napríklad aj neujasnené firemné pravidlá partnerov, ktoré nevedeli tento v Európe ojedinelý projekt zaradiť do svojich zaužívaných vzorcov spolupráce. Preto sme niektoré pôvodné texty museli upraviť.
Zo začiatku sa nám zdalo, že jednoduché bude aj financovanie projektu. Mýlili sme sa. Veľmi sme sa mýlili. Očakávali sme podporu od najväčšej autority v oblasti diabetu, no skončili sme iba pri ústnych sľuboch. Neskôr sa ešte horšie zachoval iný partner. Nimi navrhnutú hodnotu podpory sme akceptovali, no po pol roku v snahe konečne získať zmluvu, došlo k nemilému prebudeniu. Podpora bola znížená na desatinu a doplnené boli podmienky súvisiace so zmenou obsahu i grafiky knihy. Spoluprácu sme rázne ukončili.  
 
Väčšina partnerov ale k spolupráci pristúpila skvelo, a aj preto im chceme poďakovať a vyjadriť presvedčenie, že ciele projektu budú naplnené v plnom rozsahu.
Všetky prvotné a aj druhotné účtovné doklady projektu Dia šlabikár+ sú uložené v účtovníctve Združenia a budú zapracované aj do Daňového priznania. V prípade záujmu môžeme partnerom umožniť nahliadnuť do účtovníctva a Pokladničnej knihy. Ak by však chcel niekto naše Združenie podporiť, potešíme sa. Jednou z možností je darovanie Vášho podielu z daní práve Združeniu rodičov a priateľov diabetických detí. Každý rok sa počet darcov mení a nás teší, že i pomocou tejto formy môžeme existovať. V roku 2020 oslávime už osemnásť rokov existencie Združenia!
V roku 2019 nám na účet prišiel dar od fyzickej osoby a aj tie dve eurá nás potešili! Ak sa rozhodnete príklad nasledovať, náš IBAN je SK35 5200 0000 0000 0543 2881. Takto získané peniaze použijeme na poštovné náklady pri posielaní kníh novým detským diabetikom.
Pre informovanosť a lepšiu predstavu uvediem niektoré z našich nákladov. Papier potrebný na vytlačenie jednej knihy by stál asi 1,80 €, no získali sme ho nefinančným plnením od partnera projektu. Tlač knihy, jej zviazanie a grafické spracovanie bolo približne ohodnotené na 6 € za jeden kus. Za písanie textov a jazykovú korektúru, grafické spracovanie a zalomenie strán sme nikomu neplatili. Takmer 700 € sme minuli na tlač tričiek vo farbe knihy, ktoré používame v rámci edukácií ako „pracovný odev“ a takto sa odlišujeme od verejnosti na prezentáciách projektu. Tlač reklamných plagátov stála 100 €, banner 65 €, ozvučenie krstu 120 €, večera a občerstvenie počas krstu 670 €. Výraznou položkou sú poštovné náklady – aktuálne sme poslali poštou viac ako dvesto kníh. Cena za  jednu obálku a poštovné na jednu knihu je niekde na úrovni 2€. Predpokladáme, že v priebehu dvoch rokov pošleme ešte poštou novodiagnostikovaným detským diabetikom okolo 500 kníh.
Ako teda z uvedeného vyplýva, projekt je nastavený tak, aby boli knihy v dostatočnom počte pre novodiagnostikovaných detských pacientov s DM1 do konca roku 2021. Nových majiteľov má už aktuálne viac ako 350 kníh. Prebieha darovanie kníh na každú dia ambulanciu. Knihu dostane lekár aj sestra s podmienkou, že v ambulancii umiestnia plagát projektu (https://www.spisiacik.sk/dia-slabikar-plus). Knihu získali aj viacerí už starší pacienti. Výhodu mali tí aktívni. Aj na Vianoce 2019 sme vytvorili akciu, pri ktorej mali  možnosť získať knihu aj záujemcovia s deťmi s DM1 do 5 rokov. Zvyšok Slovenska má šancu získať Dia šlabikár+ vo forme e-booku (https://www.martinus.sk/?uItem=692683).
Ku knihe Dia šlabikár+ vznikla aj prezentácia, ktorá môže pomôcť edukovať členov rodiny, spolužiakov v triede alebo napríklad kolektív športovcov (https://www.spisiacik.sk/dia-slabikar-plus-prezentacia).
O projekte Dia šlabikár bolo hovorené naživo vo vysielaní rozhlasu 14. 11. 2019 a reportáž z krstu knihy bola odvysielaná aj v TV Reduta (https://www.snv.sk/spravy/?video=191115-3). V novembrovom čísle časopisu Diabetik nájdete dve strany venované projektu Dia šlabiká+, podobne aj v časopise DiaStyl, ktorý vychádza v Čechách. Až neuveriteľných 6 strán je v novembrovom čísle časopisu Bedeker zdravia a v decembrovom čísle sú ďalšie.
 
Ako sme už v texte spomenuli, krst knihy Dia šlabikár+ bol 14. 11. 2019 v Spišskej Novej Vsi. Keďže máme silné zázemie nielen na Spiši, ale aj v Nitre a okolí, tak sa druhý krst konal 4. 12. 2019 v Nitre. Krstným otcom sa stal Mário Kuly Kollár z kapely Desmod.
Rozhodli sme sa, že sa bude konať aj krst knihy po tretí krát. Keďže v čase prvého krstu bola kapela Smola a hrušky na šnúre po Čechách, rozhodli sa, že 20. 2. 2020 o 20. hodine a 20 minúte príde ten správny čas. Akcia sa bude konať v priestore koncertnej sály Reduta v Spišskej Novej Vsi. Na jej príprave sa intenzívne pracuje.
 
V závere nám dovoľte ešte raz poďakovať sa všetkým partnerom za podporu projektu Dia šlabikár+. Veríme, že Vašu dôveru Spišiačikovia nesklamú.
 
Prajeme Vám veľa zdravia a úspechov v roku 2020!
 
Peter Herceg
 
 
 

Komentáre k príspevku:

Peter napísal dňa 31.05.2020 o 09.46 hod.:

Projekt Dia šlabikár+ funguje! Verzia ebook je pravidelne a často sťahovaná, knihy na ambulancie detských diabetológov sme dali kuriérom a tí ich rozniesli. Rodičia detí posielajú adresy a knihy im posielame. Ukázalo sa, že nie všetci sú pri záchyte v nemocnici s diabetológom, ale niektorých "sušia" v okresných nemocniciach bez odborného personálu, no spravidla rodičia hľadajú info o diabete a v tom prípade sa dostanú aj na našu stránku, alebo nás a náš projekt nájdu na FB. Treba byť aktívny, oplatí sa to! Tým druhým nepomôže ani intervencia Hlavného odborníka.Trápi ma, že niektoré deti majú hlupákov rodičov, ale tak je to v prírode zariadené...

Peter napísal dňa 31.05.2020 o 09.36 hod.:

na účet Združenia prišiel dar. 100€ nám daroval človek, ktorého si úprimne vážim a obdivujem jeho špeciálne schopnosti. Je dlhoročným priateľom Spišiačikov. Teraz sa rozhodol, že nám anonymne pošle dar. Lebo sa tak rozhodol. A Ďakovať nepotrebuje... A ja len dodám: Vďaka Tomáš!

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť