logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< September 2021 >
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 01 02 03
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Projekt Dia šlabikár pokračuje aj v roku 2021!

Autor: Peter , pridané: 2021-01-10 20:37:42, rubrika: O diabete, Prečítané: 180x

 Projekt Dia šlabikár pokračuje aj v roku 2021!

 
·         Každému novozistenému detskému diabetikovi alebo jeho rodičovi pošleme bezplatne knihu Dia šlabikár+ aj v roku 2021 (ak o ňu požiada na email: spisiacik@spisiacik.sk a do mailu napíše aj svoju poštovú adresu, prípadne dátum a miesto záchytu, čo je však iba doplnkovou informáciou).
·         Každý záujemca o knihu Dia šlabikár+ ju má stále k dispozícii na bezplatné stiahnutie  vo verzii e-book (https://www.martinus.sk/?uItem=692683).
 
Máme však aj jednu prosbu.
·         Ak v ambulancii alebo čakárni ktoréhokoľvek detského diabetológa na Slovensku v prvom polroku  2021 nenájdete plagátik projektu Dia šlabikár+, povedzte sestričke alebo lekárovi, že mu plagátik a aj knihu radi bezplatne pošleme – stačí, aby napísal e-mail na spisiacik@spisiacik.sk a poslal nám v ňom poštovú adresu ambulancie.
 
K tomuto kroku sme prikročili, lebo ešte v roku 2019 mal jeden z partnerov zabezpečiť dodanie materiálov na ambulancie. Viacerí však tvrdia, že o projekte nikde nepočuli a nevideli. Takže to napravíme. Je možné, že niekde treba plagátik obnoviť a je pravdepodobné, že viacerí noví rodičia si ho ani nemuseli všimnúť. Plagátiky cestovali aj do Dia Centier (Košice, Martin, Ľubochňa, Bratislava), kde by mali byť deti s diabetom po záchyte liečené, no v praxi sa stretávame aj s tým, že viaceré deti sú po záchyte hospitalizované v menších nemocniciach, kde často nemajú ani detského diabetológa. Z ohlasov vieme, že knihu Dia šlabikár+ používajú pri základnej edukácii rodičov, no nie všade je tomu tak. Ale po prepustení musia ísť k diabetológovi minimálne po predpis zdravotníckych pomôcok a inzulínov, a tak sa o projekte môžu dozvedieť skutočne všetci.
 
Žiadnu knihu s názvom Dia šlabikár sme nedovolili predať. Nikdy a nikomu! 
 
Projekt nevznikol pre zárobkovú činnosť, ale pre  pomoc detským diabetikom a ich rodinám.  Tak je v duchu dobrovoľníctva autorom myšlienky nastavený koncept projektu Dia šlabikár a je predbežne naplánovaný do konca roka 2021.
 
 Pôvodne sme plánovali vytvoriť edukačnú pomôcku pre rodiny zo Spiša, no rozhodli sme sa projekt sprístupniť všetkým zo Slovenska. Na príprave sa podieľalo viacero rodičov a špičkových odborníkov z celého Slovenska. Je to skvelý projekt. Písali o ňom a spomínali ho takmer vo všetkých médiách. Dôkazom o jeho jedinečnosti je napríklad aj skutočnosť, že jeho texty si bez dovolenia privlastnila a používa doteraz aj jedna z našich zdravotných poisťovní, lebo vedia, že náš duševný majetok si ubrániť nevieme.
 
Projektu šéfuje sedem rokov diabetička, ktorá už ukončila štúdium masmediálnych štúdií a slovakistiky. Prezentáciu k projektu robili bývalí študenti TUKE v Košiciach v odbore informatika. Grafiku knihy robil bezplatne jeden dia otecko z Košíc. Diabetické deti zo Spišiačika sa už stihli stať učiteľmi, máme medzi nami aj chemičku, bezpečnostného technika či kamionistu. Aktuálne máme v Združení študentov architektúry a dizajnu, prekladateľku, špecialistu v oblasti logistiky, študentku počítačovej grafiky – jednoducho tak, ako ich súrodenci, aj deti s diabetom majú možnosti uplatniť sa na trhu práce a viesť plnohodnotný život. Na edukáciách sa v rámci našich projektov podieľali aj rodičia, súrodenci, kamaráti a špičkoví lekári zo všetkých kútov Slovenska, ale aj zo zahraničia.
 
 Knihu Dia šlabikár sa podarilo vydať aj ako audio knihu, a aj v Braillovom písme. Z jej druhej verzie vznikla audio kniha, ktorú načítali deti s diabetom a ich rodičia a súrodenci. K dispozícii je v Národnej knižnici pre nevidiacich a slabozrakých Mateja Hrebendu v Levoči. Ku Svetovému dňu diabetu v roku 2019 sme vydali tretiu verziu s názvom Dia šlabikár +.
A zrazu prišlo obdobie s ochorením COVID-19. Všetky plány sme museli odložiť a prispôsobiť vzniknutej situácii. Je to neuveriteľné,  ale ako predzvesť tohto projektu vznikol mimoriadny hudobný skutok. Text zo strany 321 knihy Dia šlabikár + sa stal podkladom pre špeciálnu edukačnú pieseň a klip skupiny Smola a hrušky: Diabetická (https://www.youtube.com/watch?v=uMGpRfu_ByA&ab_channel=smolaahrusky). Ako uvádzajú na YouTube „Corona Stories Covid 19 Spišiačik Version“.
 
Vojaci majú také príslovie: „Zavrieť môžu, pustiť musia!“ Zatvorili sa možnosti organizovať edukačné aktivity na verejnosti. No diabetes sa „nezatvoril“! Po celom Slovensku posielame knihy Dia šlabikár+ a vidíme, že počet detských diabetikov rastie. Radi by sme išli edukovať spolužiakov a učiteľov detských diabetikov, no aktuálne to nie je možné, tak pomáhame aspoň individuálne. Ale veríme, že toto obdobie čoskoro pominie a školy i všetko ostatné sa „otvorí“ a budeme môcť znovu v plnom rozsahu edukovať o diabete aj verejnosť. Máme pozvania hlavne zo škôl zo Spiša, ale aj z podnikov a dokonca aj od zástupcov slovenských diabetológov, lebo vedia, že náš projekt je jedinečný a úspešný.
Pre Spišiačikov nie je typické, aby sa vzdávali alebo sedeli v kúte.
 
Tak to zhrniem: Aj v roku 2021 každému novému detskému diabetikovi môžeme bezplatne poslať knihu Dia šlabikár+. Vďaka partnerom a kamarátom to zvládneme!
 

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť