logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Október 2022 >
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 01 02 03 04 05 06
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Blog

dia život

Diabetik: Pokrstili Dia šlabikár 2 (rozhovor)

Autor: Maroš , pridané: 2016-10-11 22:00:42, rubrika: Blog, Prečítané: 21x

Pokrstili Dia šlabikár 2kniha dia slabikar

 

V priestoroch penziónu Ranč na Podlesku, na severnom okraji  Slovenského raja, sa 10. júla 2016 zišlo 137 detí s diabetom, ich rodičov a kamarátov, aby spoločne pokrstili knihu Dia šlabikár 2.

 

Krstným otcom knihy sa stal líder kapely Horkýže slíže Peter Kuko Hrivňák. Pre niekoho bežná akcia, podľa niektorých mimoriadna dia udalosť, pre mňa udalosť desaťročia. Vysvetlím prečo. Pred už takmer 15 rokmi mi manželka volala, že Zuzka má cukrovku... Pomyslel som si – veď ju vyliečiš – veď už roky liečiš deti! Potom som vzal do rúk múdru knihu a dozvedel som sa, že diabetes mellitus 1. typu sa dá liečiť, no nie vyliečiť. Hľadal som rýchlo informácie, našiel rodiny v okolí, začali sme študovať. Zmenil sa nám život.

 

ZAČIATKY PRED ROKMI

Našiel som vtedy aj jednu českú stránku, kde si navzájom radili diabetici alebo rodičia detských diabetikov. Volala sa Diabeťáček. Po čase mi majiteľka navrhla, že mi k ich stránke urobí slovenskú podstránku, aby som vymyslel názov. Tak vznikol Spišiačik. Diabeťáček časom svoju činnosť ukončil, a tak sme si museli založiť vlastný a u nás prvý dia e-časopis: www.spisiacik. sk. Na Diabeťáčku som sa veľa naučil – spoznal som fakt skvelých ľudí aj keď sme sa nepoznali, krásne sme si podebatovali a hlavne, vždy sa našiel niekto, kto vedel poradiť. Neskôr sa nám podarilo aj zorganizovať stretnutie – to už sme sa v roku 2005 stretli ako starí známi.

 

Ako vznikol Dia šlabikár

V roku 2013 som písal podklady pre prezentáciu na edukovanie učiteľov našich sladkých detí a trošku viac som sa rozpísal. Na prezentáciu toho bolo veľa a keďže som si práve v tom období zlomil ruku, tak som mal viac času a rozhodol som sa, že napíšem brožúrku. Podporili ma kamaráti a k materiálu som popridával už skôr publikované články zo Spišiačika, a tak vznikol Dia šlabikár. Prekvapilo ma, koľko mal stiahnutí, podarilo sa nám ho dokonca vydať v Braillovom písme a aj v načítanej verzii ako MP3 pre nevidiacich – bol to výsledok skvelej spolupráce s Národnou knižnicou pre nevidiacich v Levoči a v spolupráci stále pokračujeme.

ODPOVEDAŤ NA OTÁZKY

Od nich som sa naučil jedno – preto to všetko opisujem – aj na „stupídnu“ otázku nových diabetikov treba odpovedať, ale treba ich odpoveďou naviesť k tomu, aby si nabudúce najskôr vzali do rúk literatúru a až potom sa pýtali. Diabetes si nevyberá a ochorejú deti lekárov, murárov či upratovačiek. Diabetes detí nás paradoxne teda aj spája. A tak vzniklo v roku 2002 aj Združenie rodičov a priateľov diabetických detí zo Spišskej Novej Vsi. Nikto ma nepresvedčí, že stretávanie sa rodín, mamičiek a kamarátov nemá zmysel. Organizovali sme mnoho edukácií, športovali sme, cestovali a verte, že v skupine sa to robí jednoduchšie ako samostatne. Nie je riešenie sedieť doma a nadávať na celý svet a vytŕčať ruku so žiadosťou o pomoc. Mnohí sú takí...

 

KNIHA PRE VŠETKÝCH

Dopyt po Dia šlabikári v tlačenej verzii však bol taký veľký, že situácia sa dala riešiť len dvoma spôsobmi – urobiť dotlač knihy, alebo ju dopracovať, doplniť, jednoducho zlepšiť. Rozhodol som sa, že vznikne Dia šlabikár 2. Samozrejme, rozhodnutie nebolo jednoduché. Bolo potrebné získať podporu partnerov. Za štrnásť rokov spolupráce s dia firmami sa už s väčšinou poznám. Využil som to, predložil projekt a čakal som na výsledok. Rýchlo sa rozhodli, že projekt podporia. Po polroku naťahovania od jednej zdravotnej poisťovne a jednej z najväčších firiem u nás, som sa ocitol prakticky na začiatku a s nulou na účte. Našťastie sme napokon získali podporu od prvých dia firiem, a tak padlo rozhodnutie, že Dia šlabikár 2 bude! A keď to nevyjde, tak doplatím zo svojich peňazí... Aj preto a v súlade s našimi pravidlami nedovolím knihu predávať! My Spišiačikovia sme tí najčistejší dobrovoľníci. Nemáme žiadny majetok, dokonca ani telefón či počítač. Prostriedky na činnosť získavame z grantov, oslovujeme partnerov pre podporu našich aktivít.

 

LETNÝ KRST

Podľa mňa to už nie je jednoduchý šlabikár. Je to akýsi sprievodca životom diabetika v dobe od vzniku ochorenia do dospelosti. Každú kapitolu som konzultoval s najlepšími odborníkmi z celého Slovenska. Podporili ma kamaráti – dia rodičia zo Spišiačika, partia okolo KlauDia z Nitry a aj Dia mamičky z FB. Výborne sa spolupracovalo aj s dia firmami.

Peter Herceg

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť