logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Máj 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Diabetik v škole

Autor: Peter , pridané: 2010-05-15 22:09:13, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Užitočné rady pre rodičov s diabetikom v škole

 

Začiatkom nového školského roka sa najmä prvákom spája nielen s novými predmetmi, ale aj s novou školou, novými učiteľmi a novým kolektívom spolužiakov. Práve táto skutočnosť vyvoláva u mnohých rodičov diabetického dieťaťa obavy a strach. Strach z novej a nepoznanej situácie. Ako ju riešiť? Pomôžeme vám niekoľkými radami.

 

Najdôležitejšie je zachovať pokoj a rozvahu. Na skutočnosť, že vaše dieťa začalo chodiť do školy, si treba zvyknúť. Ak ste rodičmi diabetického dieťaťa, školu ste navštívili zrejme hneď v prvý deň, ak nie ešte skôr. Ak ste to doposiaľ nespravili, na rozhovor a stretnutie s triednym učiteľom vášho dieťaťa a výchovným poradcom školy nie je ešte neskoro. Týmto ľuďom treba oznámiť, že vaše dieťa má diabetes mellitus (cukrovku) typu 1. Zdôraznite, že ide o diabetes mellitus typu 1, čo je chronické metabolické ochorenie, ktorého základným a typickým prejavom je hyperglykémia. Prejavuje sa nadmerným smädom, častým močením, chudnutím, únavou a ďalšími príznakmi, ktoré pred diagnostikovaním a v čase dekompenzácie diabetes mellitus mohli a môžu spôsobiť zhoršenie prospechu, nepozornosť, spavosť a podráždenosť. Ak budú prejavy pretrvávať ďalej a nebudú správne liečené, môžu postupovať a spôsobiť zvracanie, hlboké (tzv. Kussmaulovo) dýchanie až bezvedomie. Najmä u detí sa takýto stav môže vyvinúť veľmi rýchlo, napr. aj pri bežnej infekcii. Dieťa v takomto stave patrí do starostlivosti detského endokrinológa – diabetológa na jednotke intenzívnej starostlivosti v dobre vybavenej nemocnici.

 

Merať a kontrolovať

 

Informujte v škole aj o tom, že diabetes mellitus u detí sa lieči inzulínom, podávaním injekčne niekoľkokrát denne v pravidelných intervaloch. Každé školopovinné dieťa s diabetom by si malo vedieť samo a správne aplikovať inzulín. V triede je potrebné akceptovať priestor na aplikáciu inzulínu a hygienické požiadavky. Zakazuje sa využívať na aplikáciu inzulínu sociálne zariadenia. Okrem podávania inzulínu, diéty vo forme racionálnej stravy s prepočtom sacharidových jednotiek a regulovaného pohybu, je súčasťou liečby aj edukácia a selfmonitoring glykémie pomocou glukometra. Ak sa dieťa necíti dobre, pracovníci školy mu musia kedykoľvek zmerať si glykémiu a ďalej postupovať na základe zisteného výsledku, prípadne konzultovať s rodičmi, lekárom, sestrou alebo edukátorom. Učiteľovi povedzte aj to, že dieťa musí v pravidelných intervaloch alebo na základe pozvania lekára absolvovať kontroly v detskej endokrinologickej-diabetologickej ambulancii a iných odborných ambulanciách, vykonávať selfmonitoring glykémií a tzv. „veľký glykemický profil“ aj počas školských dní (6 – 8 odberov glykémie z prsta počas dňa a noci). Malý diabetik by sa mal zúčastňovať aj edukačných stretnutí, ktoré organizuje Združenie rodičov a priateľov diabetických detí v Spišskej Novej Vsi.

 

Zásah v pravú chvíľu

 

Po športovom výkone, pri úplnom vynechaní jedla, po konzumácii menšieho počtu sacharidových jednotiek alebo pri aplikácii nesprávnej dávky inzulínu v nesprávny čas sa môže stať, že mozgové bunky nemajú dostatok glukózy a vznikne hypoglykémia. Ľahšia forma sa prejavuje trasom, nervozitou, potením, bolesťou hlavy, nesústredenosťou, hladom (možný je až tzv. „vlčí hlad“), roztraseným písmom alebo poruchou reči. Ťažšiu formu si diabetik nemusí uvedomiť a zvyčajne si ju ani neuvedomuje. Nemá teda možnosť včas ju riešiť. Prejavuje sa spavosťou, neprimeraným správaním a reakciami podobnými stavu opilosti, agresivitou, bezdôvodným smiechom alebo plačom, odmietaním prvej pomoci, sladkých nápojov a potravín. Ťažká forma sa prejavuje bezvedomím, často spojeným s kŕčmi. Vtedy sa pre nebezpečenstvo vdýchnutia nesmie chorému podať žiadny nápoj. V prípade hypoglykémie, ak je dieťa pri vedomí, musí ihneď vypiť sladký nápoj (džús, detská cola, čaj s cukrom, voda so sirupom) a potom ešte zjesť polysacharidy (detské piškóty, keksy, chlieb, pečivo). V prípade, že je dieťa v bezvedomí, je potrebné aplikovať injekciu glukagonu, ktorú by malo mať každé diabetické dieťa so sebou v škole, ihneď privolať rýchlu zdravotnícku pomoc (112) a informovať rodičov.

 

Povedať a ukázať

 

Každý diabetik by mal pri sebe nosiť Preukaz diabetika a Denník diabetika, v ktorom sú uvedené nielen osobné údaje, kontakty na rodičov a informácie o liečbe, ale aj výsledky selfmonitoringu glykémie a moča, ako aj príjem sacharidov. Informácie o diabetes mellitus, liečbe inzulínom a kontakty na rodičov by mali byť uvedené aj v žiackej knižke a o diabetickom dieťati by mali mať informácie všetci pracovníci školy.

 

Zdravie na tanieri

 

Diabetik sa musí stravovať pravidelne s prihliadnutím na druh inzulínu, ktorý používa. Pri krátkodobom inzulíne je nutné jesť v požadovanom čase aj desiatu, olovrant a druhú večeru. Pri krátkodobých analógoch je možné medzijedlá vynechať. Netreba zabúdať, že krátkodobý analóg možno aplikovať priamo pri stole, ale ak je aplikovaný skôr, diabetik nemôže čakať v dlhom rade. Čas medzi raňajkami a desiatou by nemal byť dlhší ako 3 hodiny. Čas medzi raňajkami a obedom by nemal presiahnuť 6 hodín. Diabetik sa môže stravovať v školskej jedálni za predpokladu, že pozná potraviny, vie ich správne odhadnúť a vie si správne aplikovať inzulín. Rodičia detí, ktoré nepoznajú potraviny, by mali poznať jedálny lístok a spolu s pracovníkmi v školskej jedálni naplánovať druh a množstvo jedla.

 

Neprepínať sily

 

Ak to zdravotný stav dovolí, diabetik môže na hodine telesnej výchovy cvičiť tak, ako ostatní spolužiaci, ale nie až do úplného vyčerpania. Na plavárni by dieťa nikdy nemalo ostať bez individuálneho dozoru. Pred hodinou telesnej výchovy sa odporúča vykonať selfmonitoring glykémie. Ak je glykémia nižšia ako 5 mmol/l, treba zjesť sacharidy. Ak je vyššia ako 15 mmol/l, nie je vhodné cvičiť, aby sa nerozvinula ketoacidóza. Pri hypoglykémii po športovej aktivite nie je glukagon účinný, preto treba vypiť sladké nápoje a potraviny, alebo aplikovať glukózu injekčne priamo do žily. Výhodnejšie je však takejto hypoglykémii predchádzať.

 

Rovnaký meter

 

Psychická záťaž môže u senzitívnych ľudí zhoršiť metabolickú kompenzáciu. Na diabetické deti by však učitelia a vychovávatelia mali pozerať a pristupovať k nim ako k ostatným deťom. S rovnakými požiadavkami na plnenie povinností a s rovnakým meradlom klasifikácie. Môže sa však stať, že pri dekompenzácii sa môže prospech aj sústredenosť zhoršiť a práve učiteľ môže dekompenzáciu spozorovať a včas a správne zasiahnuť. Nezastupiteľnú úlohu zohráva aj pravidelná komunikácia rodiny so školou. Chápavý postoj zohráva významnú úlohu pri formovaní diabetického dieťaťa ako osobnosti. Je potrebné si uvedomiť, že diabetické dieťa je dieťa ako každé iné, s rovnakou úrovňou inteligencie a schopností, ale aj s podstatne vyššími nárokmi na zabezpečenie kvalitného života. Už od diagnostiky diabetes mellitus musia totiž diabetické deti do svojho denného režimu zaradiť mnohé ďalšie povinnosti a nutnosti a musia nielen vzhľadom na vek riešiť zložité situácie. Sú to však zvyčajne mimoriadne zodpovedné, šikovné a samostatné osobnosti, ktorým by popri rodine mala aj škola pomôcť plne sa zaradiť do spoločnosti.

Komentáre k príspevku:

Peter napísal dňa 13.11.2014 o 07.52 hod.:

Vďaka za pochvalu - pošlite mi do mailu adresu a pošlem Vám Dia šlabikár - tam sa o diabete a živote s ním dočítate viac. Prípadne , podľa bydliska sa môžeme dohodnúť aj na edukácii.. Blahoželám vašej žiačke , že má takú šikovnú učiteľku. No a čo sa týka asistenta... tak to neodporúčam - iba ak by sa Vám do triedy hodil nejaký mladý športovec.. :)

m.demetrova@gmail.com napísal dňa 12.11.2014 o 15.12 hod.:

Som veľmi rada, že som si mohla prečítať tento článok. Tiež mám v triede diabetičku a práve zvažujem, či by nemala mať asistenta, je to pre mňa veľmi náročné, nakoľko má dievčatko inzulínovú pumpu.

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť