logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Júl 2020 >
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Akcie pre diabetikov

dia život

Aktivita Živé chodníky 2018 ukončená! +FOTO

Autor: Peter , pridané: 2018-08-01 12:03:15, rubrika: Akcie pre diabetikov, Prečítané: 85x

Celý projekt Živé chodníky 2018 tak, ako sme si Spišiačikovia naplánovali, sme aj zrealizovali! V Slovenskom raji pribudlo 6 nových lavičiek a takmer 25 km chodníkov bolo prečistených a bolo na nich obnovené značenie!
 
 
     Odborným garantom projektu bol Ing. Vladimír Mucha. Ten je zamestnancom Národného parku Slovenský raj, strážcom NP SR a kvalifikovaným značkárom KST .
 
Materiál a logistickú podporu sme získali udelením grantu a vďaka podpore Nadácie EkopolisHoralkami od Sedity.
 
 
Toľko spravodajské povinnosti. V skutočnosti to však bolo takto... Prvá časť aktivity sa udiala už 9. 6., ktorá je popísaná v samostatnom článku (Vlado, ľepší še nedalo!).
 
Tak napíšem trošku viac k akcii 28. 7.!
 
Táto časť projektu bola pomerne náročná. Bolo potrebné nakúpiť pomerne dosť materiálu, pripraviť a navŕtať diely studničiek a aj značenie chodníkov sa robilo vtedy, keď bol na to priestor. Napríklad 24. 7. sme si všetky studničky pracovne prešli v trojici a s množstvom pomôcok. Predstavte si, že stretnete Ing. Muchu cestou ku studničke na konci rokliny Kyseľ s elektrocentrálou na pleci. Jednoducho niektoré činnosti bolo treba urobiť skôr, aby sme lavičky v sobotu 28. 7. mohli dokončiť. A to sa aj podarilo... Rozdelili sme sa na tri skupiny. Prvá sa sama pracovne nazvala „Mucha tour“. Mali za úlohu namontovať studničky od Podlesku smerom na Kláštorisko. Druhú skupinu vytvorili „Fotríci“. Tí mali za úlohu zmontovať a natrieť iba dve studničky, no tie najťažšie – na konci rokliny Suchá Belá a Kyseľ! Zvládli to s eleganciou im vlastnou! A vyplazeným jazykom...
 
Tretej skupine velil už tradične Miško. Volala sa „Mamičky a sladké detičky“. Ich úlohou bolo natrieť lavičky od Podlesku až na Kláštorisko, skontrolovať obnovu značenia chodníkov a natrieť aj strechu už v minulosti nami vybudovaných studničiek.
 
Táto skupina úlohu splnila a okrem práce a natierania:
·         Prešli 13,5 km v horskom teréne, čo predstavovalo 18 003 krokov a pre predstavu zdolali prevýšenie, ktoré sa dá prirovnať k tomu, ak napríklad vyjdete 67 poschodí!
·         Náročnosť potvrdili aj tri vzniknuté a vyriešené hypoglykémie! Ale aj o tom to bolo!
 
 Veru mnoho ľudí sa divilo, keď nás postretali s vŕtačkami alebo štetcom v ruke na miestach, kde to nie je obvyklé.
Potešilo nás (okrem nášho diela) aj množstvo turistov v priestore Kláštoriska. Tam šéfuje archeologickým prácam už mnoho rokov pán docent Slivka, ktorý je rodák z neďalekých Letanoviec. K jeho 70-tke sme mu zablahoželali a darovali sme mu aj našu najkrajšiu knihu DIAGNÓZA: Spišiačik! Veru už roky s nami ujo Miško spolupracuje. Je to vzácny človek a bez jeho pomoci by sme ani nevybudovali Symbolický cintorín na Kláštorisku, lebo jeho stanovisko má pri povoľovaní veľkú váhu! Okrem nás mu gratulovali mnohí... Napríklad aj pápež! Alebo Čaplovič...Taký je to Človek! Mnohokrát nám navaril bylinkový čaj bez cukru alebo sme si u neho varili guláš. Tak nech mu ešte dlho zdravie slúži!
 
V rámci akcie sme si položením venca a zapálením sviečky spomenuli na tragickú nehodu záchranárskeho vrtuľníka spred troch rokov. Ak videl náš kamarát Dušan Lieskovjanský našu brigádu, tak sa na nás z neba určite usmieval a bol spokojný. Ako bývalý náčelník Horskej služby Slovenský raj by bol určite rád, že sme jeho „záhradku“ trošku upratali a skrášlili.
 
Fotografie z akcie 28.7. nájdete tu

Komentáre k príspevku:

raganpeter1@gmail.com napísal dňa 04.08.2018 o 15.05 hod.:

Pekné počasie,skvelá partia,výborná organizácia a dobre urobená práca,ktorá okrem toho,že skrášli okolie studničiek mnohým poskytne aj možnosť krátkeho odpočinku počas túry.To sú "naše" lavičky,ktoré sme aj vďaka podpore odborného garanta ,skvelej organizácii pána vedúceho ,sponzorom a všetkým zúčastneným mohli nainštalovať a tak prispieť ku skrášleniu našej krásnej prírody v Raji.Novým náterom studničiek a vyčistením chodníkov sme z nich urobili ozajstné Živé chodníky ...Všetkým ešte raz veľká VĎAKA !Lebo Spišiačik vie nielen brať ...!!!

litavcovam@gmail.com napísal dňa 01.08.2018 o 12.45 hod.:

Tak túto druhú časť brigády sme neabsolvovali, ale klobúk dole pred všetkými, ktorí to zvládli a v "pote tváre" dokončili ďalšie dielko :) Ono sa to nezdá, veď stretneme sa o ôsmej, porobíme čo treba, prejdeme sa, dáme si obed a rozlúčime sa...nič extra náročné :)Všetci máme dobrý pocit :) Ale poďakovanie patrí aj tím, ktorí to celé vymysleli, naplánovali, zorganizovali a hlavne sa im to ešte aj podarí úspešne vyúčtovať, napísať všetky záverečné správy....no proste je toho veeeľa predtým a ešte viac potom, čo treba urobiť. Určite to nebolo poslednýkrát a prvý už vôbec nie :D, keď Spišiačik niečo vrátil svojmu okoliu, aby sa poďakoval za jeho priazeň.

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť