logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Máj 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Máte málo prúžkov do glukometrov?

Autor: Peter , pridané: 2010-05-22 10:00:00, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Jednoduchá rada znie : Nedokupujte, žiadajte od svojej poisťovne navýšenie počtu prúžkov do glukometrov nad schválený limit !
Lebo ak nežiadate poisťovňu o ich navýšenie, to ako keby ste potvrdzovali, že stanovený limit je dostačujúci a pritom z vlastnej skúsenosti viem, že takmer každý rodič malého diabetika prúžky dokupuje! A keďže ľudia prúžky od poisťovní nežiadajú , tak nie je nutné meniť limit. Ale keby ľudia viacej otravovali poisťovne, možno by radšej pristúpili na zvýšenie limitov a mali by menej práce s vybavovaním žiadostí..
Situácia pripomína Hlavu XXII, gordický uzol a Kocúrkovo dokopy.

 

Pozrime sa na problematiku prúžkov do glukometrov trošku podrobnejšie. Predpokladám, že členovia Kategorizačnej komisie poznajú tento materiál :

Metodický list racionálnej farmakoterapie č.32 - RACIONÁLNA LIEČBA DIABETES MELLITUS 1. TYPU

 

Uvádza, že diabetik by si mal merať glykémiu takto: 


1. ráno nalačno - doznievanie účinku nočného NPH inzulínu. Kontrola účinku večer podaného inzulínu glargín.
2. pred obedom - vrchol účinku ranného NPH inzulínu.
3. pred večerou - doznievanie účinku ranného NPH inzulínu. Kontrola účinku inzulínu glargín podaného ráno.
4. pred spaním - dôležité obdobie kontroly u všetkých pacientov s DM-1.
5. nad ránom okolo 03.00 - vrchol účinku nočného NPH inzulínu.

a ešte 2 hodiny po hlavných jedlách (spolu 3x) - vrchol účinku príslušného prandiálneho inzulínu.

Ak ho náhodou nepoznali, tak boli na jeho existenciu už niekoľkokrát upozornení pripomienkami k Návrhom limitov, alebo Hromadnými pripomienkami, ktorých spracovateľom je Ivan Studenič, ktorý neúnavne bojuje za zlepšenie zabezpečenia diabetikov. Aktuálnu hromadnú pripomienku ešte stále, až do 22.1.2010, môžete podporiť aj vy svojim hlasom!

Idem sa zamerať na detských diabetikov a ich potreby.
Podľa citovaného Metodického listu by si malo dia dieťa merať glykémiu teda 8 krát denne , čo by znamenalo potrebu prúžkov 8x 30 dní = 240 ks na mesiac.
Samozrejme , že v našich podmienkach je to asi sci-fi, takto by sme skutočne zruinovali naše zdravotníctvo. Aktuálne, po mnohých pripomienkach už majú dia deti dva roky limit 100 ks prúžkov na mesiac, čo postačí na tri merania denne a zase to je opačný extrém – je to málo. Ak budem objektívny, tak tento počet je „s prižmúrením všetkých očí“, dostatočný napríklad pre 15 ročné, dobre kompenzované dia dieťa, ale vôbec nie pre dieťa s labilným diabetom napríklad štvorročné, ktoré ešte nevie presne popísať svoje cítenie, nevie samostatne manažovať svoj diabetes a jeho rodičia sa pri liečbe musia viac spoliehať iba na namerané hodnoty!
Preto ja, po osemročných skúsenostiach s diabetom dcéry, navrhujem počet prúžkov pre deti do 15 rokov stanoviť na 175 ks na mesiac.
Určite by aj tento počet malým deťom nebol dostatočný, ale už by skôr vystihoval reálnu potrebu väčšiny.
A potom je tu ešte jedna skutočnosť, ktorá potvrdzuje môj názor o potrebe stretávania sa detských diabetikov a ich rodičov. Aj preto sme zakladali naše Združenie, aby sme si navzájom všestranne pomáhali pri riadení života s diabetom našich detí. V rámci skupiny diabetikov, by takýto limit umožňoval aj vzájomnú výpomoc detských diabetikov. Nie každý by potreboval celý počet prúžkov ( nikde nie je napísané, že ho musí celý čerpať !! ), no mohol by vypomôcť inému členovi skupiny, napríklad práve malým deťom. O toto sa v rámci nášho Združenia, i za terajšieho stavu, snažíme už dlhšie a dokonca už viem o konkrétnych prípadoch takejto výpomoci.

Ale čo robiť dovtedy, kým sa podarí navýšiť počet prúžkov do glukometrov ? V prvom rade treba podporovať a písať pripomienky k Návrhom Kategorizačnej komisie. Lebo raz možno...
Predpokladám, že donekonečna nebudú písať vyjadrenia ako naposledy:

Pripomienka č.1) - návrh na zmenu množstevných limitov pre prúžky do glukometrov:
Záver Kategorizačnej komisie:
Náklady na zdravotnícke pomôcky celej skupiny D predstavovali za rok 2008 sumu 444 736 992,41 SK / 14 762 563,65 €
Hore uvedený návrh predstavuje zvýšenie výdavkov len v skupine D3 prúžky na stanovenie glukózy v krvi o cca 25 258 753,60 € čo by zvýšilo výdavky na celú skupinu D o 171% a zvýšenie celkových nákladov na zdravotnícke pomôcky o cca 20%.
Komisia zhodnotila, že vyššie uvedené zvýšenie výdavkov nie je realizovateľné v rámci schváleného rozpočtu zdravotných poisťovní a preto návrh neschvaľuje. V súlade s § 42 zákona je možná úhrada zdravotníckych pomôcok aj nad určený limit.
Z údajov uvedených v pripomienke nie je preukázaná priama kauzalita a nie je preukázaná klinická signifikantnosť medzi uvedenými údajmi v hromadnej pripomienke.
Hlasovanie hore uvedený záver: za: 7, proti:1, zdržal sa: 0

Tomu odvážlivcovi gratulujem a ale ani ostatným členom Komisie neprajem mať osobnú skúsenosť s diabetom ich dieťaťa... To by bol výsledok hlasovania určite iný !|

A možno sa nad riešením situácie a potrieb detských diabetikov reálne zamyslia a limit prúžkov upravia. Dovtedy nám zostáva použiť ich argument, ako našu zbraň a teda : „V súlade s § 42 zákona je možná úhrada zdravotníckych pomôcok aj nad určený limit“ , čo v preklade do ľudskej reči znamená, žiadať svoju poisťovňu o schválenie nadlimitného počtu prúžkov.

Ako žiadať o schválenie nadlimitného počtu prúžkov do glukometrov ?

Určite nikto, kto pozná systém byrokracie nepredpokladá, že by to bolo úplne jednoduché. Je „logické“, že každá z aktuálne troch poisťovní má na Žiadosť vlastné tlačivo.
Toto tlačivo po získaní ale musí potvrdiť lekár. Poisťovňa totiž bude komunikovať spravidla nie s Vami, ale s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti - teda s Vašim lekárom, ktorý, ak Vašu žiadosť schvália , Vám prúžky predpíše.
Kompletne vyplnenú žiadosť je najlepšie odniesť do podateľne Vašej Zdravotnej poisťovne, alebo ju poslať , najlepšie doporučene poštou. A potom čakať. Vybavovanie žiadostí má byť do tridsať dní, ak sa nedozviete odpoveď, sťažujte sa ! Nabudúce Vám odpovedia aj za pár dní, ale k takémuto extrému by nemalo dochádzať a ani o žiadnom z posledného obdobia neviem.
V podateľni si nechajte prevzatie Žiadosti potvrdiť na kópii, prípadne si odložte lístok z Pošty .
A hlavne Vás poprosím, napíšte mi informáciu, ako dlho trvalo vybavenie žiadosti, ako ju vybavili, či bol lekár ochotný Vám Žiadosť vypísať, na aké obdobie Vám Žiadosť schválili a podobne, aby mohol Ivan každý konkrétny prípad zahrnúť medzi argumenty a zapracovať do nasledujúcich pripomienok k návrhom Kategorizačnej komisie. (spisiacik@spisiacik.sk )
Takto raz možno dosiahneme zlepšenie v tejto oblasti. Na nikoho iného sa spoliehať nemôžeme, musíme si pomôcť sami !!!!

A komu sa podarí týmto spôsobom ušetriť peniaze vyčlenené z rodinného rozpočtu na liečbu dieťaťa, tak mu ich odporúčam použiť na úhradu výdavkov na športovanie, prípadne na účasť na akcii pre dia deti – kde uvidí, že dia detí je veľa a že aj oni môžu žiť kvalitne a veselo! A že treba bojovať - lebo to má zmysel !!!!

Komentáre k príspevku:

ivans133@gmail.com napísal dňa 02.02.2013 o 22.01 hod.:

Keď poisťovňa neschváli žiadosť o úhradu nadlimitného množstva prúžkov do glukometra netreba váhať a treba sa odvolať. Odvolanie pošlite, resp. osobne odneste do pobočky svojej poisťovne, kde ste podávali žiadosť o nadlimit prúžkov Kópie svojho odvolania pošlite aspoň e-mailom, ale lepšie e-mailom a doporučeným listom nasledujúcim ľuďom: - šéfovi svojej zdravotnej poisťovne a jej správnej rade - predsedovi Kategorizačnej komisie pre zdravotnícke pomôcky, prípadne aj členom komisie. Zoznam členov komisie je uverejnený na webe Ministerstva zdravotníctva SR: http://www.health.gov.sk/?zoznam-clenov-kk-zp - hlavnému odborníkovi MZ SR pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy - ak ide o zamietnutie žiadosti o nadlimitné množstvo prúžkov pre detského diabetika, tak aj hlavnému odborníkovi MZ SR pre pediatrickú endokrinológiu a diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy - hlavnému odborníkovi MZ SR pre revízne lekárstvo - hlavnému odborníkovi MZ SR pre verejné zdravotníctvo Menný zoznam hlavných odborníkov MZ SR pre jednotlivé oblasti lekárstva nájdete na stránke MZ SR: http://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/dokumenty/hlavni_odbornici_MZSR.xls - kópiu odvolania pošlite ďalej predsedníctvu Slovenskej diabetologickej spoločnosti http://www.diaslovakia.sk/spolocnost/0076/ a kľudne aj samotnej Ministerke zdravotníctva, prípadne aj zdravotnému výboru NR SR. Vo odvolaní čo najlepšie zdôvodnite potrebu väčšieho počtu prúžkov pre seba, resp. svoje dieťa s diabetom. Kľudne môžete použiť zdôvodnenia, ktoré som písal v návrhoch hromadných pripomienok diabetikov SR k Návrhom kategorizácie zdravotníckych pomôcok. Text poslednej hromadnej pripomienky, ktorý som mal možnosť vytvoriť nájdete na servri ulozto.sk: http://www.ulozto.sk/xMYKfHv/hromadna-pripomienka-diabetikov-sr-k-navrhu-kategorizacie-zdravotnickych-pomocok-august-2011-pdf . Pri sťahovaní použite heslo "glukometer". MYslím si, že keď budú diabetici žiadať o nadlimit prúžkov do glukometrov vo väčšom počte a keď sa nebudú vzdávať ani, keď im poisťovňa žiadosť zamietne, ale postavia sa voči zamietnutiu a odvolajú sa ptori nemu a kópiami svojich dobre zdôvodenných odvolaní zahrnú vyššie spomenutých odborníkov MZ SR a vedenia poisťovní, vrátane ich správnych rád, tak pri veľkom množstve takýchto odvolaní bude musieť ministerstvo aj so svojou Kategorizačnou komisiou urobiť najaký systémový krok.

bazikova@orangemail.sk napísal dňa 25.01.2013 o 12.31 hod.:

Hmm, aj my mame tento problem -a žiadali sme poisťovňu - už 2x.Prvýkrat hneď pri diagnostikovaní nam schvalili , teraz bohužiaľ nie ...a Tak každy mesiac dokupujeme a dokupujeme .............

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť