logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Máj 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Sociálne problémy rodiny s detským diabetikom (5)

Autor: Peter , pridané: 2010-05-14 09:11:32, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Lekár sa môže naučiť byť odborníkom na liečenie diabetu, ale diabetik sa musí naučiť byť odborníkom na riadenie vlastného života. Ak je diabetikom dieťa, tak mu vo formovaní názorov a štýlu života musí pomôcť rodina, ktorá ho vlastne pripravuje na riadenie vlastného života. Života s diabetom. Ak to chce zvládnuť, stretne sa postupne s mnohými aj sociálnymi problémami. Spoločnosť je povinná mu pri ich riešení pomôcť a aj pomáha, ale v konečnom dôsledku si musí každý poradiť a pomôcť sám.

 

"Diabetes je jednou z najhorších zdravotných katastrof, ktoré svet zažil,"

vyhlásil to na vedeckom stretnutí vo Washingtone Martin Silink, prezident Medzinárodnej diabetickej federácie. Podľa neho, ak odborníci na zdravotníctvo nezačnú v spolupráci s vládami s preventívnymi akciami proti výskytu cukrovky, ochorenie môže v najbližších rokoch významne zaťažiť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Vo svete je 230 miliónov diabetikov. Ešte pred dvoma desaťročiami ich bolo len približne 30 miliónov. Experti varujú, že epidémia si každoročne priamo vyžiada tri milióny ľudských životov. Podiel úmrtí v nasledujúcom desaťročí vzrastie o štvrtinu.
O ďalších 20 rokov bude podľa odhadov zohľadňujúcich súčasné trendy trpieť celosvetovo na cukrovku 350 miliónov ľudí. Údaje zverejnila na základe svojich štúdií Medzinárodná diabetická federácia na vedeckom stretnutí, ktoré sa konalo vo Washingtone.
V prvom európskom indexe zdravotnej starostlivosti o diabetikov (Euro Consumer Diabetes Index – ECDI ) skončilo Slovensko na 24. mieste. Horšiu starostlivosť o pacientov s cukrovkou poskytuje ešte Bulharsko, Rumunsko, Poľsko, Portugalsko a Cyprus.
Táto, skutočne alarmujúca situácia , pravdepodobne odráža stav spoločnosti . Diabetes už nie je iba bežné ochorenie. Je to hrozba !

Žijeme už v dvadsiatom prvom storočí a diabetes prvého typu sa stále nedá vyliečiť. Dá sa však liečiť . A ak sa lieči úspešne, tak sa dá dosiahnuť kvalita života porovnateľná s bežným jedincom.
Diabetes má však aj obrovské dopady na sociálne postavenie rodín s diabetikom. Tejto téme nie je všeobecne venovaná dostatočná pozornosť . Zamerali sme sa na to, aké má ochorenie vplyv na sociálne postavenie rodiny, kde majú detského diabetika.

Najväčším prekvapením pripísaní o sociálnych problémoch rodín s detským diabetikom, bolo zistenie, že Slovensko podpísalo Saint Vincentskú deklaráciu. Vlastne prekvapením bolo, že existuje. Šokujúce bolo zistenie, že o nej vie iba mizivé percento diabetikov a podľa nás by práve obsah tejto Deklarácie mal byť jednou z prvých tém pre edukáciu diabetikov a ich rodín. Deklarácia by sa zjednodušene dala tiež nazvať Bibliou diabetika. Jej podpisom sa Slovensko zaviazalo, že...., no nestalo sa tak... ( Deklaráciu dáme ako prílohu )

V množstve odporučení v literatúre sa uvádza, že jedným z najlepších spôsobov ako eliminovať dopad ochorenia, je možnosť stretávať sa s inými diabetikmi, bojovať o ich lepšie postavenie v spoločnosti a lepšie zabezpečenie zdravotníckej starostlivosti , vrátane zabezpečenia zdravotných pomôcok. Túto úlohu na Slovensku plnia pacientské organizácie. Každá z nich plní svoje ciele iným spôsobom a čiastočne sa dá povedať, že sa i zameriava na inú vekovú skupinu. Pre zachovanie objektivity ich radšej nebudeme hodnotiť, to musia urobiť predovšetkým diabetici.

Záver ?

Touto prácou sme dospeli k tomuto poznaniu , ktoré je netradične umiestnené v úvode článku. To preto, že nie každý sa pri čítaní musí dostať až k pointe série článkov o sociálnych problémoch v rodinách s detským diabetikom...

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť