logo spisiacik 1 extend-logo logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Október 2019 >
Po Ut St Št Pi So Ne
30 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 01 02 03
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Športovanie sladkých (10. Záver)

Autor: Peter , pridané: 2017-06-16 08:25:43, rubrika: O diabete, Prečítané: 7x

 
„Život s ochorením diabetes mellitus je behom na dlhé trate, a to bez dobehnutia do cieľovej rovinky, ktorá by umožnila pacientovi prežiť zaslúženú úľavu i radosť z dosiahnutia cieľa. Môžeme kráčať s Vami, ale nie za Vás! Dobrá rada včas je ako Anjel.‟                                                                                                                 (KlauDia Šugrová)
 
Ochorenie, akým je diabetes mellitus sa môže objaviť a manifestovať u kohokoľvek, bez ohľadu na vek alebo pohlavie jednotlivca, pričom vyvoláva zmiešané pocity nie len u samotného pacienta s diabetom, ale aj jeho okolia.
            V predchádzajúcich článkoch som sa snažil poskytnúť pohľad na problematiku športovania diabetikov a na zosúladenie športovania s reguláciou liečby pomocou inzulínov a sacharidov. Vzťah medzi zdravotníkom, rodičom, učiteľom či trénerom (edukátorom) a pacientom s diabetom (edukantom) aj v oblasti športovania diabetikov musí byť založený na vzájomnom rešpekte, dôvere a rovnocennom základe, pričom musia byť dodržiavané demokratické hodnoty a ľudské práva jednotlivca. V rámci uvedeného konceptu kooperujúceho vzťahu sa kladie dôraz na profesionálny prístup edukátorov, ich odbornú kvalifikáciu a dodržiavanie pravidiel. Vytvorenie aktívnej tímovej spolupráce je súčasťou profesie edukátora, pričom by diabetik nemal byť vnímaný iba cez jeho diagnózu, ale ako jedinečná osobnosť.
            Dospel som k záverom, že úlohy, aktivity a profesionálne pôsobenie edukátorov v oblasti športovania diabetikov nie sú len víziou budúcnosti, ale aj reálnou potrebou a postupne nadobúdajú konkrétne kontúry. Diabetici sú nielen športovci, ale majú aj rozsiahle vedomosti. Dovolil som si nazrieť do ich sveta diabetu. Spolupracujem so skupinou, ktorá používa moderné zdravotnícke pomôcky, dokonca i také, ktoré ešte oficiálne na Slovensku nie sú pacientom k dispozícii a jedna z nich ešte napríklad ani nemá slovenské pomenovanie. Je to niečo medzi glukomerom a kontinuálom je to Flash Glucose Monitoring alebo FreeStyle Libre, ktorý bude v priebehu niekoľkých mesiacov možno oficiálne k dispozícii aj diabetikom zo Slovenska. Diabetici musia svoj aktuálny zdravotný stav konzultovať a regulovať aj na diaľku so svojimi lekármi, no upozornili na skutočnosť, že takých lekárov a aj diabetikov je na Slovensku nízke percento. Spoluprácu podmienili zapracovaním pravidiel Prvej pomoci pri bezvedomí diabetika do tohto materiálu, lebo vyhlásili, že i keď bude pomocou Edukačného listu číslo 1. poskytnutá kvalitná pomoc jedinému diabetikovi v krízovej situácii, tak to má zmysel. S ich spoluprácou sme vypracovali aj ďalšie dva edukačné listy, a to o manipulácii s inzulínmi a sacharidmi pri liečbe diabetika pri športovaní, pričom uviedli, že pri pravidelnom športovaní je výhodné manipulovať pri liečbe diabetu súčasne s inzulínom a aj sacharidmi. Problematiku športovania sladkých detí sme nikde podrobne nenašli, tak sme ju vytvorili..
           
Verím, že ak ste sa dočítali až sem, tak séria článkov o športovaní sladkých mala zmysel. A ak v článkoch nájdete niečo zaujímavé, dajte vedieť!
Pekné leto!
 

    

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť