logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< September 2023 >
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 01
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Blog

dia život

Zuzka Hercegová je finalistkou súťaže Miss Slovensko 2014!

Autor: Peter , pridané: 2014-03-11 15:27:03, rubrika: Blog, Prečítané: 2x

 

Skvelá správa! Sledujem zrazu všetko, kde o nej niečo napíšu, povedia ... -  držím jej palce!
Premietol som si v hlave jej detstvo, jej hlášky ... a zrazu dátum 12.3.2002. Cukrovka! Poznal som len to slovo – čoskoro som si naštudoval, že diabetes mellitus 1. typu je ochorenie, ktoré sa síce dá liečiť, ale nedá vyliečiť a že moja Zuzka bude musieť doživotne telu dodávať inzulín.
Spoznali sme viacero rodín s detským diabetikom, navrhol som založiť Združenie rodičov a priateľov diabetických rodín zo Spišskej Novej Vsi. Zuzka bola inšpiráciou. Spoznali sme množstvo skvelých ľudí, no pravdou je, že aj mnoho detí, ktoré majú - slušne povedané - jednoduchých, prípadne len lenivých rodičov – a nesúvisí to len s ich sociálnym postavením ... Diabetes si nevyberá.
 
Pokúsili sme sa to zmeniť. Vznikol Spišiačik - prvý slovenský internetový časopis pre deti s diabetom a ich kamarátov, robili sme edukačné akcie, letné tábory, organizovali sme turistiku po Slovenskom raji, boli sme v Tatrách, na železničke v Čiernom Balogu, ale aj v Tunisku a Turecku. Robili sme akcie, na ktoré sme mali prostriedky a ktoré sme dokázali zmanažovať. Pomohli kamaráti, firmy, niekedy aj náhoda.
Manželka vyrastala a spievala v detstve so Sisou Sklovskou. Tá nám ponúkla pomoc – do Spišskej prišli skvelí umelci a pomocou benefícií sme získali peniaze na letné tábory. Netreba sa chváliť, ale  - Alan Bastien, Martin Babjak, Berco Balog, Cigánski Diabli, Fragile, Lazaro, kapely, tanečníci, módna šou Andreja Baraníka, neskôr Zuzka Haasová s kapelou, Katka Feldeková, Helenine oči, Smola a hrušky, 13násť ciest – nevystupovali len tak – oslovila ich naša činnosť, ciele a rozhodli sa nám pomôcť!
Naše deti sme však neučili iba nastrčiť ruky a čakať pomoc – učíme ich aj aby oni pomáhali a pracovali. Naše sladké deti s kamarátmi a rodičmi každý rok upratujú v ZOO Spišská Nová Ves, čistia chodníky v Slovenskom raji, vybudovali Symbolický cintorín na Kláštorisku...

V roku 2009 nastal jeden bod zlomu – Andrej Baraník prišiel s nápadom zorganizovať módnu šou. (fotky tu). Na jeho módnej prehliadke predvádzali šaty nielen originál modelky, ale aj naše dievčatá a mnoho ľudí to ani nepostrehlo. Uvedomili sme si, že nám tie naše dievčatá a samozrejme aj chlapci, vyrástli. Začali sme preto organizovať akcie tak, aby si ich riadili a manažovali deti s diabetom. Zrazu mladí diabetici prednášali o diabete policajtom, učiteľom, vznikli skvelé prezentácie, videá ale aj pravé dia diskotéky.. Ich merania glykémií a edukácie na verejnosti a v partnerských firmách priniesli ovocie v podobe podpory Združenia. Vznikol Dia šlabikár, ktorý obsahuje zhutnené skúsenosti a vedomosti získané členmi Združenia do roku 2013 a je bezplatne k dispozícii všetkým diabetikom. ( Na Slovensku sa odhaduje, že je viac ako 300 000 diabetikov a každý rok ich počet rastie. )
 Inšpiráciou a vzorom pre naše sladké deti sa stala aj naša kamarátka Zuzka Haasová. Diabetička, speváčka a herečka, ktorá im ukázala, že nič nie je nemožné.
 Naše deti sú šikovné a úspešné – študujú, športujú, tancujú – robia všetko to, čo ich rovesníci – len si popri tom riadia aj diabetes. Každé dieťa je jedinečné. Vždy sa nájde niekto, kto je v niečom prvý. Zuzka sa prihlásila do súťaži Miss Slovensko 2014. Jednoducho nám doma oznámila, že bola na kastingu v Košiciach a že postúpila do semifinále.
Nemali sme šancu ju odhovárať a ani sme to neurobili – podporujeme ju! Rozhodla sa a tak sa stalo, že svoje 19-te narodeniny oslávi ako finalistka Miss Slovensko priamo v deň finále súťaže 12.4.2014!
Keď som v minulosti športoval, vždy som nastupoval na ihrisko s cieľom vyhrať. Stalo sa, že sme hrali však aj so súpermi, ktorí boli o niekoľko levelov lepší. Vtedy som si povedal, že ich aspoň trošku nastrašíme. Zuzka nemusí nikoho strašiť a nemusí ani vyhrať. Faktom je, že dosiahla postupom do finále súťaže Miss Slovensko 2014 niečo nevídané. Slečna, ktorá je podľa platnej legislatívy osobou ťažko zdravotne postihnutou ukázala, že pre diabetikov nič nie je nemožné!
 
Padla ďalšia hranica – áno – aj diabetička môže bojovať ako rovnocenný partner v súťaži krásy!
Zuzka nás prekvapila a nebolo to prvý raz. Spomínam si napríklad na moment, keď sme raz čakali u lekárky a keď z ambulancie vyšlo dievčatko s matkou a strašne plakali, lebo sa práve dozvedeli to, čo my 12.3.2002. Zuzka k nej podišla a povedala jej slová, ktoré si asi zapamätá: Pozri sa na mňa – aj ja som diabetička – s diabetom sa dá žiť, i keď to teraz vyzerá hrozne – ver, že to zvládneš – ak budeš potrebovať pomoc, alebo radu, tak mi zavolaj ..
A takých detí s diabetom je každý rok viac a viac ... Možno niektorým z nich trošku jej príklad pomôže. Faktom je, že jej viacerí o tom aj píšu, mailujú.
Sme na ňu pyšní a budeme radi, ak ju podporíte a budete jej držať palce!  A podporiť ju môžete aj tým, že jej pošlete svoj hlas do niektorej zo súťaží, ktoré akciu Miss Slovensko sprevádzajú.
Hlasujte tu 
 
 

 

Komentáre k príspevku:

titkova@centrum.sk napísal dňa 13.03.2014 o 00.35 hod.:

Hlboká poklona..pre mňa excelentný príklad ako sa všetko dá keď sa chce..spišiačik? fantastický rodičia Janka s Peťkom, čo okrem bežného života a zvládania DM svojej dcérky dokážu neustále s nadšením pomáhať ostatným..Zuzanka Ty si ako "MISS SUGAR" už teraz svetová jednička..okrem krásy pred kamerami máš neskutočný dar - vnútornú krásu srdiečka..ani netušíš koľkým ľuďom pomôžeš priblížiť sa k ich snom..takto nádherne diabetes ešte nikto na svete neprezentoval..GRATULUJEM.. držím palce a želám všetko dobré..za všetkých nitrianskych diabetikov..KlauDIA Šugrová..

a.baranik.a@gmail.com napísal dňa 11.03.2014 o 22.35 hod.:

Zuzka drzim palce :-) Petko si super otec ale aj clovek :-)

ajkajajka@seznam.cz napísal dňa 11.03.2014 o 20.50 hod.:

I my Moraváci držíme Zuzce pěsti ! Pro nás je jedničkou i v Česku :-)

Litavcovam@gmail.com napísal dňa 11.03.2014 o 20.09 hod.:

Si šťastný otec a máš úžasnú dcéru, gratulujeme a držíme Vám palce a jasne že hlasujeme kde sa dá :)

bobkovakatka@centrum.sk napísal dňa 11.03.2014 o 19.05 hod.:

Zuzanka drzime palce daš to

Janasavkova@hotmail.com napísal dňa 11.03.2014 o 16.50 hod.:

Peter utrela som slzicky a drzim palce dalej!!!

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť